Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Liepājā dzimušā Ādolfa Melnāra darbi galerijā "Romas dārzs"


atlikušas 250 zīmes


Liepājā dzimušā Ādolfa Melnāra darbi galerijā "Romas dārzs"

Autors: Astra Dzērve, galerijas "Romas dārzs" vadītāja
Sestdien, 09. februārī, 2019 | BIRKAS: galerija Romas dārzs , Romas dārzs , izstāde , Ādolfs Melnārs
Izdrukāt Ziņot
Ādolfs Melnārs "Ainava".
Ādolfs Melnārs "Ainava".
Ādolfs Melnārs "Ainava". Ādolfs Melnārs "Ainava". Ādolfs Melnārs, figurāla kompozīcija. Ādolfs Melnārs "Rudens ainava".

"Romas dārza" pastāvīgajā ekspozīcijā "Liepāja-Laiks-Mākslinieks" Liepājas mākslinieku darbu vidū ir arī Liepājā dzimušā Ādolfa Melnāra ainava.

Tā ir 1956. gadā gleznotā eļļas glezna "Rudens ainava". Galerijas kolekcijā ir vairākas mākslinieka Melnāra gleznotas ainavas un figurāla kompozīcija.

Enciklopēdijā "Latvija un latvieši. Māksla un arhitektūra biogrāfijās II daļa" teikts, ka Ādolfs Melnārs (līdz 1940.gadam – Maslovskis) dzimis 1908. gada 4. martā Liepājā strādnieka ģimenē. Skolas gaitas viņš uzsācis Liepājas 2. latviešu pamatskolā.
Mācības turpinājis Rīgas 4. vidusskolā. 1928. gadā uzsācis glezniecības studijas mākslinieka Kārļa Miesnieka studijā. Latvijas Mākslas akadēmijā iestājās 1930. gadā, sākotnēji studējis pie Riharda Zariņa grafikas meistardarbnīcā (1932.), vēlāk Vilhelma Purvīša Dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā (1934.–1936.), Latvijas Mākslas akadēmiju beidzis 1939. gadā Ģederta Eliasa Figurālās glezniecības meistardarbnīcā ar diplomdarbu "Rudzu pļauja".

Pēc akadēmijas beigšanas strādājis par skolotāju Rīgas 2. vidusskolā. 1944. gadā iesaukts padomju armijā, kur gleznoja vadoņu un varoņu portretus. No 1945. līdz 1957. gadam bijis zīmēšanas un gleznošanas skolotājs Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolā.

Mākslinieks pārsvarā gleznojis klusās dabas, pilsētu skatus un dabas ainavas. Gleznojis žanra ainas, daudzfigūru kompozīcijas, pievērsies arī vēstures tematikai. Glezniecībā raksturīgs ekspresīvs formu traktējums, pastozs otas triepiens, piesātināts kolorīts. Darbos izmanojis tumšo toņu pretstatu, vitāli smagnējas, robustas formas, ar melnās krāsas kontūru akcentējot vienkāršotas cilvēku figūras un ainavu siluetus. Melnāra darbiem raksturīga mierīga un stabila noskaņa, raksturīga piesātināta krāsu gamma, kas lielākoties nav no dabas ņemta, bet veidota individuālajā krāsu paletē.

Izstādēs piedalījies no 1933. gada. Savus darbus atrādījis visās astoņās akadēmijas audzēkņu kopas "Zaļā zeme" izstādēs, iesaistījies Mūkusalas mākslinieku grupā un tās rīkotajās kopizstādēs. Bijis Kursas novada mākslinieku grupas "Kursenieku kopa" dalībnieks, 1943.gadā piedalījās "Kursenieku kopas" izstādē Liepājas muzejā.

No 1945. gadā uzņemts Mākslinieku savienībā un piedalījies tās rīkotajās kopizstādēs. Piecdesmito gadu sākumā par formālismu viņa izstāžu darbība tiek pārtraukta, un 1953. gadā viņš tiek izslēgts no Mākslinieku savienības. Atkārtoti uzņemts 1956. gadā. Bijis Mākslinieku savienības prezidija loceklis un Gleznotāju sekcijas biroja priekšsēdētājs, kā arī Kultūras ministrijas mākslas ekspertu komisijas loceklis.

Personālizstādes notikušas Rīgā (1959), Tukumā, Kandavā. Liepājā 1979. gadā notika Melnāra piemiņas izstāde.

Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Nacionālā muzeja, Liepājas, Tukuma un citu muzeju krājumos, kā arī privātkolekcijās.

Sieva gleznotāja Austra Melnāre, meitas – kostīmu māksliniece Dagne Melnāre un interjeriste Māra Melnāre.

Ādolfs Melnārs miris 1963. gada 31. oktobrī Rīgā, apbedīts Meža kapos.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki