Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Līvas ciema svētki" – jau šīs nedēļas nogalē (programma)


atlikušas 250 zīmes


"Līvas ciema svētki" – jau šīs nedēļas nogalē (programma)

Ceturtdienā, 16. maijā, 2019 | BIRKAS: Līvas ciems , promenāde , koncerts , dejas , folklora , gadatirgus , TMKC
Izdrukāt Ziņot

Šajā nedēļas nogalē, 18. un 19.maijā,  Liepājā norisināsies lielākais nemateriālā kultūras mantojuma notikums Kurzemē – "Līvas ciema svētki".

Tajos ikviens varēs baudīt bagātu kultūras programmu, vērot amatu prasmju demonstrējumus, nobaudīt nacionālos ēdienus un dzērienus, kā arī iepirkties tirgū, informē Tautas mākslas un kultūras centra sabiedrisko attiecību un mārketinga projektu vadītāja Iveta Štelmahere.

Ar dažādu žanru, formu un noskaņu tautas mūziku uz divām skatuvēm iepazīstinās programma "Līvas upe". Uz Promenādes skatuves uzstāsies brīvās gribas ansamblis "Stiprās sievas" (Rīga), tautas mūzikas ansamblis "Neparasts gadījums" (Durbe), ekoloģiskās mūzikas grupa "Ducele" (Rīga), folkloras kopa "Delve" (Vidriži), etnoprieka grupa "Ogas" (Rīga), postfolkloras grupa "Rikši" (Rēzekne), bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi" (Rīga), folkloras draugu kopa "Skandinieki" (Rīga), jaunfolka grupa "Jauno Jāņu orķestris" un grupa "Imanta Dimanta un draugi" (Rīga).  Uz Juliannas pagalma skatuves klausītājiem būs iespēja dzirdēt pūtēju orķestri "Kazdanga", kapelas "Hāgenskalna muzikanti" (Rīga), "Skani" (Liepāja), "Spēlmaņi" (Nīgrande) un "Paurupīte" (Rucava), vokālo ansambli "Šokolāde" (Liepāja), postfolka grupu "Saule i’ tuvāk" (Liepāja), Liepājas folkloras kopas "Vēlava" un "Saknes". Liepājā viesosies arī tautieši no Londonas – latviešu tautas deju kopa "Kamoliņš", kas uzstāsies kopā ar instrumentālo grupu no Liepājas.

Tautas dejas ikviens aicināts vērot svētku sadaļā "Dzintara krasta ļaudis", kas norisināsies uz Līvas ciema laukuma skatuves. To atklās TDA "Dancis" (Rīga) ar deju kamerizrādi "No miglas". Pēc tam uzstāsies TDA "Rucavietis" (Liepāja), VPDK "Re, kā!" (Lieģi), VPDK "Rucavietis (Liepāja), latviešu tautas deju kopa "Kamoliņš" (Londona), liepājnieki VPDK "Kvēle", SDK "Sidrabvilnis", VPDK "Vaduguns", JDK "Odziņa" un "Odziņa" studija, kā arī JDK "Jampadracis" (Limbaži), JDK "Jumalēni" (Dricānu pag.) un VPDK "Lindale" (Durbe). Pulksten 16 visi kolektīvi vienosies kopējā dižkoncertā. Savukārt, svētdiena iesāksies ar muzikālo lieluzvedumu bērniem "Vilkam tāda dvēselīt’", bet turpināsies ar tautas deju kolektīvu koncertu "Dzintara krasta bērni", kurā uzstāsies Liepājas bērnu deju kolektīvi – "Krustiņi", "Vaduguns", "Kāpēcītis", "Lācēni" un "Pumpuriņi".

Īpašā "Spēļu sētā" varēs apgūt dažādas senās latviešu spēles – cūku ganīšanu, koka vilciņu dīdīšanu, klimpiņu sišanu, uzspēlēt Lielo Jengu vai lielizmēra spēli Kartupelis. Turpat akmens apgleznošanas darbnīcā varēs izveidot suvenīru atmiņai no svētkiem, bet stikla pūšanas darbnīcā izgatavot rotaslietu.

 "Lauku sēta pilsētā" iepazīstinās ar senām amatu prasmēm – veļas rullēšanu, malkas zāģēšanu, aušanu, pīšanu un šūšanu. Apmeklētāji varēs aplūkot arī senos darbarīkus, uzzināt to pielietojumu un apskatīties kā tie darbojas, bet pašus mazākos iepriecinās aitu ģimenes, trušu saimes un citi mājdzīvnieki. Savukārt, "Senajā Kurzemes ķēķī" būs iespēja mieloties ar tradicionālajiem latviešu ēdieniem. Gardiem ēdieniem un dzērieniem bagāta būs arī svētku sadaļa "Dzintara latvieši krogos sēž".

Neatņemama svētku sastāvdaļa ir "Līvas tirgus", kas šogad notiks jau 17. reizi un pulcēs 230 amatniekus, daiļamata meistarus, pārtikas ražotājus, māksliniekus un dizainerus no Latvijas un Lietuvas. Ikviens aicināts iepazīt un izmēģināt dažādu amatu prasmes 30 meistardarbnīcās, ko piedāvās Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas un citi dažādu amatu meistari, kas svētku apmeklētājus iepazīstinās ar savām prasmēm un iemācīs kā pašiem izgatavot dažādas interesantas lietas. Vienā no meistardarbnīcām – "Pastalu darināšanas meistardarbnīca" – nepieciešams pieteikties iepriekš, jo vietu skaits ir ierobežots. Interesentus lūgums pieteikties iepriekš, aizpildot anketu.

Svētku apmeklētāju interesi noteikti raisīs trauku virpošanas sacensības, kurās savas amata prasmes un roku veiklību demonstrēs "Līvas ciema svētku" dalībnieki – profesionāli keramiķi. Sacensībās noskaidros, kura spēkos ir no vienāda māla daudzuma, ierobežotā laikā uzvirpot augstāko māla trauku.

Šā gada jaunums ir "Spīķeru sarunas". Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina uz diskusiju pie kafijas tases "Tradīcija kā attīstības resurss un garants" par Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu – kā un kāpēc tas tiek veidots, un kāds varētu būt Kurzemes pienesums tajā. Savā pieredzē dalīsies Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits (pieteikuma "Lībiešu kultūrtelpa" sagatavotājs) un biedrības "Skaņu māja" pārstāvis Ilmārs Pumpurs (pieteikumu "Latgales mazo bundziņu – bubyna spēles tradīcija" un "Caurspēlējamās cītaras spēle" sagatavotājs). Interesentus lūgums pieteikties iepriekš, aizpildot anketu.

 "Līvas ciema svētku" laikā pirmo reizi notiks fotoplenērs "Līvupes pavasaris", kas Liepājā pulcēs fotogrāfus no Daugavpils, Ogres, Rīgas, Jūrmalas, Bauskas, Ventspils, Talsiem un Saldus. Plenēra dalībnieki veidos fotostāstus par amatniekiem, māksliniekiem un svētku viesiem, iedvesmosies un dalīsies pieredzē, kā arī vairāk iepazīs viens otru un Liepāju.

"Līvas ciema svētku" vārti apmeklētājiem būs atvērti sestdien, 18.maijā, no pulksten 10 līdz 19 un svētdien, 19.maijā, no pulksten 11 līdz 15. Visas aktivitātes notiks Liepājas pilsētas vēsturiskā centra teritorijā, lai akcentētu nemateriālā kultūras mantojuma un materiālā kultūras mantojuma mijiedarbību.

"Līvas ciema svētki" notiek ar mērķi saglabāt un attīstīt kultūras mantojuma vērtību, izglītojot sabiedrību, veicināt vērtību izpratni, cieņu pret kultūras daudzveidību, cilvēka radošo darbību, zināšanu un prasmju dzīvotspēju un nodošanu no paaudzes paaudzē.

Laipni aicināti uz "Līvas ciema svētkiem" Liepājā! Sekojiet informācijai "Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs" mājas lapā www.liepajaskc.lv un "Līvas ciema svētki" lapā facebook.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki