Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Mākslas kolēģu Pavasara atmoda šoreiz ar lietuviešu kolēģiem


atlikušas 250 zīmes


Mākslas kolēģu Pavasara atmoda šoreiz ar lietuviešu kolēģiem Izstādes

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 13. martā, 2015 | BIRKAS: izstāde , muzejs , Aldis Kļaviņš , Pēteris Taukulis , Mārtiņš Krūmiņš , Andris Millers , Mākslas kolēģi
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Piektdienas, 13.marta, pēcpusdienā Liepājas muzejā oficiāli tika atklāta biedrības "Mākslas kolēģi" rīkotā vizuālās mākslas izstāde "Pavasara atmoda 2".

Izstāde notiek jau otro gadu pēc kārtas, un, kā izskanēja atklāšanā, – tā jau vairs nav nejaušība, bet apzināts un mērķtiecīgi virzīts process.

Izstādē šoreiz piedalās 42 autori, kas ir par septiņiem vairāk nekā gadu iepriekš, un kopumā eksponēti 70 darbi. Atbilstoši nolikumam, māksliniekiem bija tiesības iesniegt divus pēdējā gada laikā veidotus darbus, savukārt žūrija paturēja tiesības tos izvērtēt un atlasīt.

Jaunums šajā reizē ir sešu Lietuvas – Kretingas, Klaipēdas, Kauņas, Viļņas – mākslinieku līdzdalība izstādē, kas arī izskaidroja lietuviešu valodas klātbūtni ekspozīcijas atklāšanā – to, kā izrādījās pieprot, gan sevi par "krusttēvu" nodēvējušais mākslinieks un universitātes profesors Aldis Kļaviņš, gan viens no izstādes organizētājiem gleznotājs Mārtiņš Krūmiņš.

Aldis Kļaviņš uzteica ideju par kopizstādes veidošanu pavasarī, mēnesī, kad Liepāja svin savu dzimšanas dienu un pilsētā skan pianisma zvaigžņu koncerti. Viņš šai tradīcijai pareģoja "gaišu nākotni".

Kļaviņš arī uzteica sešu lietuviešu kolēģu klātbūtni, kas velkot uz augšu izstādes kopējo profesionālo līmeni. Profesors arī lika pie sirds māksliniekiem, ka nākamajai "Pavasara atmodai" jāsāk gatavoties "jau tūlīt".

Mākslinieks Pēteris Taukulis atklāšanā uzsvēra, ka "Mākslas kolēģi" ir sasnieguši mērķi – pavasara izstāžu tradīcija ir atjaunota un inerce, lai taptu arī 3. Atmoda, iedarbināta.
Taukulis arī atgādināja, ka "svarīgākais nav darbi, bet attiecības un to veidošana".

Portālam Taukulis atzina, lai gan šogad izstādē piedalās arī kaimiņvalsts mākslinieki, princips, ka katrs, kurš to vēlas, var piedalīties, ir saglabāts, un neviens autors nav ticis atraidīts.

Mārtiņš Krūmiņš bilda: ja pagājušā izstāde "bija mēģinājums pierādīt, ka varam, tad šī ir mēģinājums parādīt ko atšķirīgu un izbeigt neveselīgo lokālpatriotismu".

Klaipēdas māksliniece Vitālija Petraitīte bija pārsteigta par izstādes mērogu un lielo, skaisto muzeja zāli. Lietuviete atzina, ka uzaicinājums piedalīties šajā izstādē pamudinājis viņu uzgleznot kaut ko pavisam atšķirīgu un jaunu, viņai iepriekš neraksturīgajā modernisma stilā.

Mākslinieks Andris Millers atzinīgi vērtēja izstādes izkārtojumu – ja pērn licies, ka zāle ir piebāzta, tad tagad ekspozīcija "ļaujot elpot". Vērtējot māksliniecisko līmeni, Millers secināja, ka nav tādu darbu, kas "baigi kristu ārā" no izstādes konteksta.

Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis uzteica izstādes rīkotājus par to, ka "spējuši modināt pavasari jau otrreiz", un, neko gan nesolīdams, tomēr apliecināja, ka pašvaldība apzinās savu parādu māksliniekiem – lielāka atbalsta un modernas izstāžu galerijas trūkumu.

Profesionālo mākslinieku biedrība "Mākslas kolēģi" izstādi jau otro gadu rīko kopā ar muzeju un Kultūras pārvaldi.Attēli:

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki