Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Mākslinieka "sveiciens" eksministrei Helēnai Demakovai


atlikušas 250 zīmes


Mākslinieka "sveiciens" eksministrei Helēnai Demakovai (13)

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 17. augustā, 2018 | BIRKAS: izstāde , Romas dārzs , galerija Romas dārzs
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Mākslas galerijā "Romas dārzs" skatāmajā Kārļa Dobrāja izstādē "Gaismēnas" ir ārkārtīgi slavens darbs – "Vemjošā", vienīgais galerijai zināmais darbs, kas šajos laikos piedzīvojis cenzūru.

Proti, šo gleznu un vēl divus citus Dobrāja darbus žūrija nepieņēma Mākslinieku Savienības rīkotajā gadsimtu mijas "Rudens izstādē", lai gan mākslinieks bija uzaicināts iesniegt trīs darbus.

Kā vēlāk izrādījās, žūrijas komisijas vadītāja bija toreizējā izstāžu kuratore un Saeimas deputāte no Tautas partijas, vēlākā kultūras ministre Helēna Demakova. Bet Dobrāja gleznā "Vemjošā" neglaimojošā veidā, brīdī, kad viņai sameties nedaudz šķebīgi ap dūšu, attēlota tieši Helēna Demakova!

Šī glezna, kā izstādes atklāšanā pastāstīja pats mākslinieks, tapusi kā protests Demakovas izteikumiem kādā nepieklājīgā un nepatīkamā recenzijā toreiz Tautas partijai simpatizējošā laikraksta "Diena" lappusēs. Lai gan neviens mākslinieks, arī Dobrājs, šajā Demakovas publikācijā vārdā nav nosaukts, tur bijis pieminēts Latvijas Universitātes rektora Jura Zaķa portrets, kuru Universitātes senāta zālē pie sienas ieraugot, Demakovai fiziski sameties slikti. Šī portreta autors bija Kārlis Dobrājs.

Izlasot rakstu, Kārlis Dobrājis tūdaļ zvanījis uz Universitāti un piedāvājies "visu sakopt", bet sekretāre atbildējusi: "Ko jūs, Dobrāja kungs, tur jau apkopēja no rīta bija un visu satīrīja!" Pēc tam mākslinieks zvanījis rektoram, kurš apliecinājis, ka portrets viņam patīk un viss ir kārtībā.

Demakovas publikācijai neviens mākslas zinātnieks nav iebildis, un pēc kāda laika, atceroties šo "Dienas" publikāciju, māksliniekam ienākusi prātā ideja un viņš uzgleznojis triptihu. Viena no gleznām tajā ir "Vemjošā".

"Kad biju uzgleznojis šo triptihu, pienāca uzaicinājums no Mākslinieku savienības ar trim darbiem piedalīties Rudens izstādē. Es tā nopriecājos, ka varēšu tās bildes iedot..."

Taču, kā atceras Dobrājs, pirmo reizi piecdesmit gadu laikā viņam Rudens izstādē netika paņemta neviena glezna.
 


Sludinājums

Helēna
11:04 | 18/08/18
ZIŅOT
(-5)
(9)
+

Bulava gleznu ar Sesku arī izņēma no izstādes!

ķēms
18:29 | 19/08/18
ZIŅOT
(-8)
(2)
+

Bulavs nesmuki zīmē.

Kārlis Dobrājs
17:42 | 18/08/18
ZIŅOT
(-1)
(14)
+

Re kā! Tad jau krājas fakti un pienāks brīdis Latvijas likumu mainīšanai, kaut gan nebūs tik viegi, jo cenzūru aizliedz Satversmes 100 pants. tas par Mākslas zinātniekiem. Bet skatītāji, esiet droši, Jums nekas nedraud, dariet jebko, tikai vispirms labi apskatiet tā triptiha centrālo daļu, Gleznotāju ar ābolu uz galvas - nevienu nogalināt nedrīkst. Bet arī apķēpāt izstādītās gleznas nedrīkst...Silti iesaku to nedarīt. Jāsaka, ka lieka stunda, pie videokamerām man bija visai pārsteidzoši laba skola...Vēl. Neiesaku pārņemt Demakovas praksi sev piešķirt Mākslas zinatnieka nosaukumu... jo skatītājs ir brīvs sava viedokla izteikumos, bet zinātne uzliek pienākumus .

alnis
23:42 | 19/08/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Vispār jau nebija noslēpums, ka "helēnītei"dikti garšoja tas ugunsūdens, piem.Kampari....

K.Dobrājam
23:46 | 18/08/18
ZIŅOT
(-0)
(17)
+

Paldies par jūsu humoru un veselo saprātu!

Rota
15:28 | 19/08/18
ZIŅOT
(-0)
(8)
+

Demakova bija Šķeles izpildloceklis.

Kārlis Dobrājs
18:33 | 19/08/18
ZIŅOT
(-2)
(6)
+

Jā tā var būt, izskatījās, ka Dienā viņai bija īpašs statuss, slejās paust savus uzskatus par mākslu, sev piešķirt Zinātnieces grādu, bet galv. redaktore Elerte to visu atbalstīja. Pēc tā raksta kļuvu par viņas fanu. Mani pārsteidza tas, ka tikai daži no Mākslas zinātniekiem iebilda pret viņas stulbībām. Skaists izteikums par to, ka darbs žūrijā neesot nemaz tik nepatīkams, jo kura sieviete gan atteiktos dažas stundas pavadīt kopā ar šarmanto gleznotāju Miervaldi Poli. Organizēju savus audzēkņus aptaujai Rīgas ielās. Tiku līdz trīsdesmit. Nekā. Neviena. Visām bija savs iebildums, galvenokārt par to, kurš par to maksās? Aptauju beidzu pavisam negaidīti, pretī ieraudzīju nākam Vairu Vīķi Freibergu, apmusu, jautājumu neuzdevu, pareizi biju izdarījis, jo televīzijas ziņās uzzināju, ka viņa tieši Miervaldi Poli bija izraudzījusi sava portreta gleznošanai...Promejot vēl ausīs skanēja, Jūs sakāt ar poli, jūs sakāt ar Demakovu, gleznotājs, trijatā, bet kas par to maksās? Pietiek, gāju prom.

Līmenis
07:27 | 20/08/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Provinciāļu tīksmināšanās par savu zemo līmeni.

Nivō
11:10 | 20/08/18
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

Jūs te par tiem provinciāļiem tā nicīgi. Manuprāt, daudz sliktāk, ka tādi cilvēki kā Demakova nonāk varas augstumos!

Kārlis Dobrājs
15:09 | 20/08/18
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Līmenim - tas kā uz to skatās. Es visu to gribu uztvert tā, bez nakts nebūtu diena, bez ļaunā - labais, un to varu turpināt vēl un vēl... Bet to, ka aktīvais, pie varas tikušais, mūsu visu apmaksātais muļķis visiem var ķēzīt uz galvas, dot padomus, pats sev piešķirt titulus, un būt neaizskarams, netraucēti vadīt valstī procesus, bet mēs neko pretim nedaram, nu piedodiet. IzstāstIšu anekdoti... Lauva paziņo, ka no šī brīža visiem zvēriem jāierodas saskaņot laiku, kad tos apēdīs...Atnāk visi: lācis, vilks, lapsa...visiem bail, bet nav citas izejas, norunā laiku... Beidzamais atnāk zaķītis, bailīgs dreb, bet paziņo; ""Negribu, ka tu mani apēdīsi, negribu..."" Lauva atbild: "'Nu labi, visi zvēri piekrita, tu vari ļepatot tālāk..."" Turpiniet vien baidīties, ka viņa Jūs nosauks par provinciāļim, vai vēl kādā neglītā vārdā, neatbildiet un turpiniet tādā pašā garā...

....
19:32 | 20/08/18
ZIŅOT
(-4)
(3)
+

Kārlis Dobrājs varēja bez cenzūras izpausties.....un kā zaķītis var ļepatot tālāk......

mākslas vērotājs
18:50 | 11/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Vecais, slimais Dobrāj, beidz pašapmierināties. Tu labi zini, ka tev līdz Polim kā līdz mēnesim un daudzi tavi "meistardarbi" ir tiešām miskastes vērti, tai skaitā tā saucamā vemjošā. Pēc pieprasījuma pēc tavām gleznām tu labi apzinies, ka ne velti mākslas pazinēju aprindās tevi uzskata par pusmākslinieku. Labāk piestrādā pie savu noviržu uz pedofiliju apslāpēšanas, lai vari cik necik ar cieņu aiziet no šīs pasaules.

dzintra regīna
18:32 | 27/02/19
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Malacis, Kārli Dobrāj! Par daudz ko vajadzētu "runāt" šādā veidā! Uzreiz un saprotami!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki