Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Mjartāns: Diasporas latviešu māksla pirmoreiz privātā galerijā


atlikušas 250 zīmes


Mjartāns: Diasporas latviešu māksla pirmoreiz privātā galerijā (9)

Autors: irliepaja.lv
Pirmdienā, 12. novembrī, 2018 | BIRKAS: Romas dārzs , galerija Romas dārzs , izstāde
Izdrukāt Ziņot
Nams Cēsīs, kurā glabājas PLMC krājums.
Nams Cēsīs, kurā glabājas PLMC krājums.
FOTO: Publicitātes
Nams Cēsīs, kurā glabājas PLMC krājums. PLMC izstāžu zāle Cēsīs. Dainis Mjartāns (no labās) kopā ar komponistu Pēteri Vasku un kinorežisori Dzintru Geku.

Šonedēļ galerijā "Romas dārzs" atklās izstādi "Ar Latviju sirdī", ko veidojis Pasaules latviešu mākslas centrs. Piedāvājam sarunu ar nodibinājuma  valdes locekli Daini Mjartānu.

Kas un kad izveidoja centru, ar kādu ar mērķi?
Nodibinājuma "Pasaules latviešu mākslas centrs" (PLMC) mērķis ir visnotaļ konkrēts: iepazīstināt ar  diasporas latviešu mākslu pēc iespējas lielāku publiku Latvijā. Paralēli šim virsmērķim sniegt padziļinātu un visaptverošu ieskatu latviešu trimdas mākslas attīstībā un daudzveidībā, dodot iespēju to izvērtēt pasaules mākslas norišu kontekstā un protams veicināt ārzemēs tapušas augstvērtīgas mākslas iekļaušanos Latvijas kultūrtelpā. Centra dibinātāju vidū ir latviešu mākslinieki ASV, ar atbalstītājiem Kanādā un Austrālijā. Tas ir visnotaļ mecenātisks projekts, jo 90% finanšu līdzekļu nāk tieši no mūsu tautiešiem ASV un Kanādā.

Kopumā centra izveidei Cēsīs esam ieguldījuši vairāk kā 150 000 eiro, tagad mums atbalstu sniedz arī Kultūras ministrija, galvenokārt nodrošinot mākslas darbu transportēšanas  izdevumus.

Kāpēc PLMC atrodas Latvijā un kāpēc – Cēsīs?
Centra dibinātāju uzstādījums no sākta gala bija, ka tam jātrodas ārpus Rīgas, kur jau tā ir liela kultūras iestāžu koncentrācija. Jātzīstas, ka Cēsis nebija mūsu pirmā izvēle, taču, kā tas ne reti ir noticis Latvijas un trimdas latviešu sadarbībā šejienieši vēlas  "mantu" un "naudu" neko  īsti nevēloties sniegt pretim. Cēsu pašvaldība savukārt tūdaļ nāca ar savu piedāvājumu – divas plašas remontējamas telpas vecpilsētas sirdī izstāžu  zāļu ierīkošanai. Centra darbība tieši Cēsīs, manuprāt, raksturo ļoti labu pašvaldības un nevalstiskas organizācijas sadarbības piemēru.

Jāpiemetina, ka vienīgais  latviešu diasporas mākslas centrs – galerija ārpus Latvijas atrodas latviešu īpašumā Garezerā, Mičiganas štatā, ASV.

Cik liels ir PLMC krājums? Kādi mākslas veidi un žanri tajā pārstāvēti?
Centra krājumu veido vairāki simti mākslas darbu. Kontekstā ar izstādi Liepājā vēlos izcelt divus māksliniekus, kas Latvijas sabiedrībai ir maz pazīstami. Pirms gada mūsu kolekciju papildināja Ņujorkā dzīvojošā mākslinieka Rolanda Kaņepa mantojums, daži darbi ir arī Mākslas muzejs Rīgā, taču lielākā daļa  Cēsīs. Kaņeps 70. gados  nonāca pie sava oriģināla glezniecības stila, figurālām kompozīcijas, kas balstītas uz Bībeles un antīkās mitoloģijas sižetiem, savus varoņus ietērpdams mūsdienu cilvēku apģērbā, nereti attēlodams kailus vai puskailus. Varat iedomāties, ka latviešu sabiedrības vairākums  tajā laikā ASV nebija sajūsmā. Kaņeps ir mākslinieks, kura daiļrade  būtu padziļināti pētāma.

Otrs mākslinieks ir Zigfrīds Sapietis, kas neilgi atpakaļ aizgāja mūžībā Skotijā. Viņa koka ciļni un keramikas darbi  tagad ir daļa no PLMC kolekcijas. Sapietis savu nacionālo uzskatu dēļ bija ieslodzīts Salaspils nometnē, izglābās ejot dienēt latviešu leģionā, nonāca Skotijā. Viņa  māla skulptūrās un koka paneļos nolasāma seno kultūru mantojuma klātbūtne –  baltu, skotu, grieķu, afrikāņu un pat japāņu.

Mums kolekcijā ir arī darbi kas ataino konkrētu posmu kāda mākslinieka dzīvē, piemēram Augusta Annusa pirmie darbi gleznoti ierodoties Vācijā, kā arī  Mākslas akadēmijas absolventa Anšlava Eglīša pēdējie gleznotie darbi pirms viņš kāpa uz kuģa lai dotos uz Ameriku un otu nomainīja pret spalvu, nododoties tikai rakstniecībai.

Kādās pasaules valstīs dzīvojušos un dzīvojošos māksliniekus aptver PLMC?
Kolekcijas kodolu veido ASV latviešu mākslinieku darbi, seko Kanāda un Austrālija. Rietumeiropā pēc Otrā pasaules kara dzīvoja neliels skaits latviešu mākslinieku, pazīstamākie ir  Strunke, Tone,  Neilis, Soikāns un Jānis Annuss, kura darbi būs aplūkojami izstādē Liepājā.

Pašreizējā izstādē  Cēsīs ar vienu darbu piedalās arī  jaunās emigrācijas pārstāve no Īrijas. Nesen mūs apciemoja latvieši no Krievijas, kas vēlas sadarboties.

Mēs esam vienīgā vieta Latvijā, kur apskatāmi Jāņa Mintika darbi.  Otra iespēja ir Tobago sala, kur  atrodas viņa veidotais piemineklis Kurzemniekiem. Viņa lielformāta metāla instalācijas tika nogādātas uz Cēsīm no Jaunmeksikas, ASV.

Kā centrs papildina savu krājumu?
Mēs mākslas darbus neiepērkam. Tie ir vai nu pašu mākslinieku dāvinājumi, novēlējumi, mūžībā izgājušo mākslinieku radu dāvinājumi, kolekcionāru un latviešu organizāciju dāvinājumi. PLMC darbojas mākslas darbu izvērtēšanas komisija ar locekļiem Austrālijā un Kanādā.

Vai ir izdots arī kāds katalogs vai cits iespieddarbs?
2016. gadā izdevām izstādes "Kalmītes stāsts" katalogu, šogad izstādes "Māksla nešķir, māksla vieno" izstādes katalogu.

Cik bieži centrs rīko izstādes? Kur bez Liepājas vēl tās ir bijušas?
Viens no mūsu mērķiem ir rosinot dialogu starp Latviju un diasporu. Tieši šogad pēc mūsu kuratores Leldes Kalmītes ierosinājuma Cēsīs apskatāma izstāde "Māksla nešķir, māksla vieno",  kurā 35 diasporas latviešu mākslinieki no Kanādas, ASV, Austrālijas un Eiropas aicinājuši 35 māksliniekus no Latvijas izstādīties kopīgā izstādē.

Vēlos  uzsvērt  mūsu skolēnu izglītības programmu, kuras ietvaros centru apciemo mākslas skolu audzēkņi no Vidzemes, Rīgas, arī no Zemgales. Uzturēšanās PLMC tiek  izmantota arī mākslas stundu noturēšanai. Bērniem un jauniešiem ieeja ir par brīvu. Ceļojošās izstādes  centra piecu darbības gadu laikā  notikušas Daugavpils, Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un Varakļānu muzejos, Latgale tā kā būtu nosegta.

Šovasar  daļa kolekcijas bija redzama VEF Kultūras pilī Rīgā  un man ir patiess prieks, ka varēsim priecēt apmeklētājus Liepājā.  Izstāde  galerijā "Romas dārzs" ir mūsu pirmais sadarbības projekts ar kādu privātu galeriju, prieks, ka tas notiek par godu valsts simtgadei.

Kāda saistība ar PLMC ir Dainim Mjartānam?
2011. gadā biju devies uz  ASV, lai vāktu informāciju par manu novadnieku, mākslinieku Jāni Strodu. Čikāgā uzrunāju mākslinieci un izstāžu kuratori Leldi Kalmīti, kas man savukārt izstāstīja par ieceri Latvijā veidot mākslas centru, lai aizpildītu zināšanas robu par latviešu mākslinieku dzīvi un darbu, kas otrā pasaules kara rezultātā bija devušies bēgļu gaitās un tiem māksliniekiem, kas dzimuši un auguši ārpus Latvijas. Ņemot vērā, ka viņsaulē aiziet trimdas latviešu paaudze, kas iegādājās un kolekcionēja latviešu mākslu svešumā, bija svarīgi, lai šie mākslas darbi neaizietu zudumā. Un kur gan tiem ir īstā vieta, ja ne Latvijā? Tā arī piekritu iesaistīties šī projekta iedzīvināšanā.


Sludinājums

Rota
12:01 | 12/11/18
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Ļoti labi, ka latvieši domā par savām vērtībām.

Auziņa
07:58 | 15/11/18
ZIŅOT
(-3)
(1)
+

Auziņa vispār varētu beidzot sākt strādāt, nevis ar savām dumjajām līdzskrējējām vērpt tikai intrigas un sēdēt manikīra krēslā.

R
12:04 | 12/11/18
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Auziņa darba laikā varētu retāk staigāt pie manikieriem un frizieriem, bet gādāt, lai mākslas skolā būtu reāla un radoša aura. Atskaites jau var jebkurš sadriķēt.

M
09:16 | 15/11/18
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Būtu daudz efektīvāk, ja to cēsinieku izstādi rīkotu Lielajā dzintarā vai muzejā, nevis pagrabā.

Cilnis
17:00 | 15/11/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Visefektīvāk tomēr cilvēkiem ļaut izvēlēties, kur rīkot izstādes iztādes- vai pagrabos vai virs pagrabiem.

tam M
20:21 | 15/11/18
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Laikam cilvēks tanī ,,pagrabā" nav bijis,

Kauss
14:09 | 16/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ja jau cilvēkam pagrabs liekas tikai bairīša tapināšanai, tad Romas galerijā viņam tiešām nav ko meklēt..

Juris
14:56 | 26/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ļoti laba izstāde. Varu ieteikt. Atklāj mums daudz nezināma. Patīk Annusa Hāgena.

Liepājnieks
15:24 | 05/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Patiešām iesaku aiziet. Labs papildinājums Liepājas izstāžu ainavā !

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki