Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Nežūrētie kalni un bedres, kas liek redzēt, domāt, just


atlikušas 250 zīmes


Nežūrētie kalni un bedres, kas liek redzēt, domāt, just (8) Izstādes

Autors: Sarmīte Pujēna
Sestdien, 12. martā, 2016 | BIRKAS: izstāde , muzejs , Mākslas kolēģi , Aldis Kļaviņš , Mārtiņš Krūmiņš , Benita Bitāne , Pēteris Taukulis
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Liepājas muzejs

Biedrība "Mākslas kolēģi" sadarbībā ar Liepājas muzeju piektdien, 11.martā, atklāja jau trešo gadskārtējo izstādi "Pavasara atmoda".

Klātesot izstādes autoriem no Liepājas, Rīgas, Kauņas, Viļņas un Klaipēdas, domes vicemēra Viļņa Vitkovska un muzeja direktores Daces Kārklas sveikti, izstādes organizētāji – biedrība "Mākslas kolēģi" – jau trešo reizi atklāja savu ikgadējo pavasara izstādi.

Kā atklāšanā uzsvēra "Mākslas kolēģu" vadītājs Pēteris Taukulis, šoreiz ir izdevies radīt "skaidru glezniecības izstādi" pretstatā iepriekšējām, par kurām pat dzirdēti pārmetumi, ka glezniecība tajās "pazudusi" lietišķajā mākslā. Šajā reizē vienīgais konceptuālās un "negleznieciskās" mākslas paraugs izstādē ir Valda Mackara "Piķa spainis ar zirnekli".

Gleznotājs un profesors Aldis Kļaviņš sanākušajiem neslēpa, ka "krājis dusmas", lai teiktu "ļaunus vārdus" pašmāju māksliniekiem, bet, "kā par brīnumu", ienākot zālē izrādījies, ka "līdzsvars ir iestājies tomēr", un šī izstāde nav sliktāka par iepriekšējā gada "Pavasara atmodu". Iepriekš māksliniekam šķitis, ka "mūsu dienvidu kaimiņi ir galīgi nospieduši mūs uz ceļiem, un mums te galīgi nav ko darīt". Acīmredzot, atzina, Kļaviņš, "Mākslas kolēģu" "bezžūrijas izstādes" princips, kad visi, kas jūtas mākslinieki, nes savus darbus un visus par brīnumu arī izliek izstādē, ir attaisnojies.

"Nosaukt šo par žūrētu izstādi nekādi nevar, bet par starptautisku gan, jo puse ir lietuviešu, puse – latviešu darbi, un nemaz jau tie tā nekaujas savā starpā," ar smaidu sacīja Kļaviņš.

Kā uzsvēra profesors, galvenā atšķirībā ir tā, ka "lietuvieši vienmēr bijuši vienoti, un tas izpaužas arī viņu mākslā, un tur nav tādu bedru, kādu ir mums".

Pašmāju mākslu Kļaviņš salīdzināja ar izbrauktu lauku ceļu – "te līdzens, te kalni, te – bedres". Tomēr šoreiz "bedres" izdevies veiksmīgi paslēpt starp kalniem.

Kļaviņš izteica cerību, ka "izstāde būs dzīvotspējīga arī turpmāk".

Vicemēra Viļņa Vitkovska uzrunā izskanēja atzinība māksliniekiem, kuru darbi ļauj "redzēt, domāt, just" un "dažkārt arī provocē". Viņaprāt izstāde attaisno savu nosaukumu, un apliecina gaismas uzvaru pār tumsu.

Mākslinieka Mārtiņa Krūmiņa mudināti jau otro reizi izstādē piedalījās arī liepājnieku Lietuvas kolēģi, par ko daudziem bija īpašs prieks. Izstādes dalībniece māksliniece Benita Bitāne atzina, ka viņai ļoti patīk "lietuviešu siena", taču "nav jākaunas arī par pretējo sienu", kur atsevišķi darbi esot ļoti labi.

"Kas jau regulāri strādā, nevis uzglezno vienu bildi, tam ir arī rezultāts."

Benita Bitāne: "Man patīk lietuviešu drosme un tas, ka viņi ir un vienmēr bijuši spēcīgi savās izpausmēs, krāsu ziņā īpaši."

Bitāne arī atzinīgi novērtēja izstādes darbu izkārtojumu, ekspozīcija uzrunājusi jau tūlīt, ienākot zālē.

Mārtiņš Krūmiņš, jautāts, vai bez lietuviešiem nekādi nevar, smejoties uzdeva pretjautājumu: "Bet kāpēc mums to vajag?!"

Pēc viņa domām pietiek jau ar Liepājas mākslinieku Rudens izstādi, kurā piedalās tikai vietējie mākslinieki.

"Šī nav nekāda liepājnieku izstāde, tā ir atvērta visai pasaulei! No Ņujorkas līdz Liepājai ir tālāk, nekā no Kauņas vai Viļņas, tāpēc amerikāņu te nav, bet nākamgad varbūt būs!"

No trim Pavasara izstādēm tikai pirmajā nav piedalījušies kaimiņzemes mākslinieki.

"Toreiz mēs paši vēl īsti nezinājām, ko gribam, vienīgais, ko zinājām, ka gribam Pavasara izstādi. Tikai vēlāk izkristalizējās doma – lai atšķirtos no Rudens izstādes, kas ir tikai liepājniekiem un apkārtnes māksliniekiem – manuprāt pilnīgs atavisms, jo kur tad beidzas Liepājas apkārtne? – izdomājām, ka taisām šādi. Ja nebūtu lietuviešu, manuprāt, nebūtu tik interesanti."

Runājot par Liepājas mākslas vidi, Mārtiņš Krūmiņš uzsvēra, ka ir tikai viens trūkums – nav jauniešu, jo pēc skolas beigšanas viņi no Liepājas aiziet.

"Ko viņi te darīs? Viņiem nav ko te darīt. Pat nevienas mākslas galerijas nav..."

Arī muzeja direktore Dace Kārkla, kas savā uzrunā atzina, ka "Pavasara izstāde" nu jau kļuvusi par "Liepājas vērtību", portālam sacīja, ka "Pavasara atmodas" lielākais ieguvums ir lietuviešu mākslinieku darbu klātbūtne.

"Izstāde galvenokārt atspoguļo to, ko dara Liepājas mākslinieki, taču pārsteigumu visai sabiedrībai sagādā tas, ka Liepājas mākslinieki joprojām spēj veiksmīgi un cieši sadarboties ar Lietuvas māksliniekiem, un galu galā gan vienu, gan otru darbi izstādē ir labā līdzsvarā."

Iepriekš biedrības vadītājs Pēteris Taukulis portālu informēja, ka, atjaunojot pavasara izstāžu tradīciju, profesionālo mākslinieku biedrība ''Mākslas kolēģi'' sadarbībā ar Liepājas muzeju organizēs vizuālas mākslas izstādi ''Pavasara atmoda 3'', kurā šajā reizē bija aicināti piedalītie tieši glezniecības nozarē strādājošie – ''neatkarīgi no dzīves vietas, radošās koncepcijas, vai tehnisko līdzekļu pielietojuma''.

Katrs autors bija tiesīgs iesniegt ne vairāk kā divus darbus, kas radīti pēdējo divu gadu laikā.

Izstādes skatāma līdz 3.aprīlim.Attēli:

Sludinājums

***
18:58 | 12/03/16
ZIŅOT
(-7)
(6)
+

Provinciāļu mākslas pulciņš Liepājā. Šo gleznotāju gleznas netiek pirktas, bet, ja tās pērk, tad neviens vairāk par 100 eiro par tām nemaksā. Vienīgais labums Kārklai, ka no muzeja izmaksām var noformēt vīnu un uzkodas šādiem pasākumiem.

Provincis
22:09 | 13/03/16
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Kuri tad te būtu tie dižie profesionāļi? Lai piesakās!

Zināt.
10:42 | 13/03/16
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Muzejs negādāja ne vīnu, ne uzkodas.

Andron Mc
23:15 | 12/03/16
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Atkal pļūtam? Nepietiek?
Jebanutije kuņasbērni, nedapiskoši?

Negādā,
11:56 | 13/03/16
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

negādā muzejs vīnu šim pasākuma. Pasši sametas, aicina visus un kad paliek žēl izmēda visus pec kartas.p

terris
12:07 | 13/03/16
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Kā parasti komentētāji saka labus vārdus un no sirds priecājas par to ka izstāde izdevusies

veselīgi
12:11 | 13/03/16
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Vislabākais kas vien var būt ir PROVINCIĀĻU mākslas pulciņš, jo visi lielie mākslinieki tika lamāti par provinciāliem diletantiem, bet šeit vesels PULCIŅŠ !

Rējējam
17:34 | 15/03/16
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kāda provinciāla apriešanās! Tas, kurš tur nav izmazgājis savu muti un nomazgājis kājas, lai vispār aizietu un paskatītos, kas ir Māksla! Arī rakstīt nabadziņš nav spējis iemācīties, kur nu vēl ko prātīgu pateikt! Skumji! Arī acis un savu dvēselīti izmazgā!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki