Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Nopietni un cienījami, ar tendenci uz savu rokrakstu


atlikušas 250 zīmes


Nopietni un cienījami, ar tendenci uz savu rokrakstu (23) Marfas gleznu personālizstādes atklāšana salona

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 25. februārī, 2019 | BIRKAS: izstāde , Maruta Eistere , salons Ludviķis , Aivars Kleins , Marfa , Aldis Kļaviņš
Izdrukāt Ziņot
Marfa savas personālizstādes atklāšanā.
Marfa savas personālizstādes atklāšanā.
FOTO: Modris Helds

Savas dzimšanas dienas priekšvakarā mākslas salona "Ludviķis" izstāžu telpā pirmo gleznu personālizstādi atklāja Marfa, draugiem un kolēģiem pazīstama kā Maruta Eistere.

Sestdien, 23.februārī, salonā "Ludviķis" savu pirmo gleznu* personālizstādi "Pamosties ziemā" atklāja jaunā māksliniece Marfa, ikdienas dzīvē pazīstama kā Maruta Eistere.

Gleznotājs un mākslas profesors Aldis Kļaviņš par Marutu Eisteri saka: "Progresē gadu no gada. Ļoti strauji. Sākums bija kā visiem: plenēriste, piedalās. Bet tagad, it sevišķi mazāk redzētos darbos, redzams, ka attīstās tonāliķe. Marutai ir ļoti laba kolorīta izjūta. Labi strādā ar gaišo uz tumšā. Izstādē var redzēt arī vecākus darbus, kuros vēl neredz to telpiskumu, kas ir jaunākajos. Darbs dara meistaru. Ļoti nopietni un cienījami. Un beigu beigās ir iznākusi izlīdzināta ekspozīcija ar tendenci uz savu rokrakstu."

Salona īpašnieks Aivas Kleins savukārt atzina: "Kā mākslinieks esmu greizsirdīgs!".

"Uz visiem jaunajiem?"

"Talantīgajiem! Un šis ir tas gadījums. Var redzēt, ka mākslinieks zina, ko dara, un bez nekādas ārišķības vai samākslotības. Gleznas ir modernas – bez rāmjiem, gaišas, un uz šīm sienām labi izskatās!"

Uz dažiem jautājumiem izstādes atklāšanas burzmā atbildēja arī pati māksliniece.

Ja pamosties ziemā ar sapni par vasaru, tad laikam ziema nav tavs mīļākais gadalaiks, lai arī izstādi esi sarīkojusi tieši tagad?
Ziema tiešām nav mans mīļākais gadalaiks, tas varētu būt pavasaris un vasara. Ziemā ir skaisti, kad ir sasnidzis un balts, un tad es to izbaudu, bet pie mums tas ir reti.

Vai uzskati sevi par plenēristi?
Daļēji esmu. Tas ir interesants veids, kā gleznot. Plenērā ir patīkami tas, ka tu izej ārā, redzi ainavu un uzreiz saproti, kur un kādus akcentus gribi likt. Mājās, no fotogrāfijas strādājot, tā nesanāktu. Savukārt ir lietas, ko arī plenēra darbam vakarā, mājās var pielabot. Darbnīcā strādāt, protams, ir ērtāk…

Vai tev ir darbnīca?
Nav! Gleznoju mājās, naktīs, kad visi guļ.

Ko tev dod piedalīšanās plenēros?
Ļoti daudz. Es varu satikt citus māksliniekus. Tā ir pieredzes apmaiņa. Tas ir arī sava veida uzmundrinājums strādāt tālāk.

Kas tevi padarījis par mākslinieci – skola, gēni vai kas cits?
Ļoti grūti pateikt. Gēni man arī ir (glezno arī Marutas mamma Antra Pelna, skolota keramiķe – S.P.)… Jau vecvectētiņš, mammas vectēvs Staņislavs Tarbūns, ir bijis mākslinieks – gan pats gleznoja, gan taisīja gleznu kopijas. Un mums arī Lietuvā ir radi, starp kuriem ir ļoti daudz mākslinieku.

Daudzko esmu mācījusies, plenēros kopā strādājot ar Ģērmaņiem (gleznotāji Juris un Andrejs Ģērmaņi – S.P.), un ir vēl mākslinieki, no kuriem esmu smēlusies gan iedvesmu, gan skatos, kā to visu darīt.

Mākslas skolā mācījos divus gadus, tad aizgāju uz parasto vidusskolu, lai ātrāk beigtu un iestātos Mākslas Akadēmijā, bet… viss mainījās, un es aizgāju mācīties uz Lauksaimniecības Universitāti un kļuvu par mājturības skolotāju. Pēc tam Liepājā ieguvu pedagoģijas maģistres grādu, un šobrīd nodarbojos ar muzejpedagoģiju Liepājas muzejā.

Vai gēnus jūti arī savos bērnos? Šķiet, meitu šovasar redzēju pozējam plenērā "Liepājas marīna '18".
Šogad plenērā mēs abas pozējām. Jā, meitai arī patīk zīmēt, un viņa diezgan daudz laika pavada, to darot. Pagaidām gan nemācās mākslas skolā, jo grib pati izvēlēties, ko un kā, nevis, lai kāds cits dod uzdevumus. Reizēm prasa padomus man.

Kāpēc Marfa?
Lai nošķirtu savu radošo dzīvi no personīgās!

Uzziņa
Maruta Eistere dzimusi Liepājā. Mācījusies Liepājas Mākslas vidusskolā. Liepājas Universitātē ieguvusi Pedagoģijas maģistra grādu. Strādā Liepājas muzejā par galveno muzejpedagoģi.

Piedalījusies dažādās izstādēs un konkursa izstādēs, vairākkārt piedalījusies Kleinu rīkotajos starptautiskajos zīmētāju un gleznotāju plenēros, autore četrām krāsojamām grāmatām bērniem par Liepāju (2001, 2003, 2005, 2006) un ilustrāciju autore Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona brigādes (KRB) un biedrības "JCI Latvia" Liepājas nodaļas izveidotai krāsojamai grāmatai "Ugunsdzēsēju glābēju drauga lapsēna Guņa padomi "Kā pasargāt sevi un izglābties ugunsgrēkā"" (2018). Veidojusi scenogrāfiju Liepājas leļļu teātra izrādēm – "Meitene ar sērkociņiem" (2014) un "Kā zvēri Pēterīti pārmācīja" (2017).

Izstāde salona "Ludviķis" izstāžu zālē skatāma līdz 18.aprīlim.

*Iepriekš, 1999.gadā, notika Marutas Eisteres grafisko zīmējumu personālizstāde  "Juteklības sanoņa".Attēli:

Sludinājums

Nevajag pārspīlēt
07:32 | 25/02/19
ZIŅOT
(-9)
(12)
+

Kārtējais amatierisms. Kleins savu plenērisma sērgu turpina izplatīt tālāk.

Dagoberts
08:13 | 25/02/19
ZIŅOT
(-11)
(10)
+

Parādi savus gleznojumus, lai mēs, parastie bauri, varētu veldzēties patiesi profesionālā mākslā :)))

Rito
09:14 | 25/02/19
ZIŅOT
(-5)
(10)
+

Jāsāk domāt par to, vai Kleina plenēri ir auglīgi un Liepājai vajadzīgi?!

..xtc..
09:53 | 25/02/19
ZIŅOT
(-6)
(10)
+

Ir laiks aprast, ka mūsdienās jebkurš diletants uzskata sevi un dēvē par mākslinieku, kā arī katru $ūdu par mākslas šedevru.. Un, ja kādam nepatīk, t.n., ka viņš ne vella nejēdz no mākslas.. :P

Draugs
10:11 | 25/02/19
ZIŅOT
(-3)
(16)
+

Maruta, liels prieks par tavu skaisto izstādi! Malacis! Turpini iesākto, jo māksla Tev piestāv!

Dagoberts
10:13 | 25/02/19
ZIŅOT
(-3)
(9)
+

Māksla, šedevri, diletanti ... .Nu, nez ...
Personīgi (līdz ar to subjektīvi) esmu par cilvēkiem, kas draņķīgos apstākļos glezno naktīs, nevis par "elites profesionāļiem", kas pārzīmē fotogrāfijas un tad par to vēl norauj balvas mākslā..

ak, dagobert...
10:40 | 25/02/19
ZIŅOT
(-8)
(6)
+

Par vai pret, bet ej un saki acīs tiem, kurus par māksliniekiem neuzskati. Un beidz te kasīt pakausi. Ne jau Tava s pārdomas ietekmēs mākslu. Tava seja kļūs sačervelējusies no nīgruma. Tik vien. Ikvienam cilvēkam ir tiesības izpaust sevi un justies par savu radošumu gandarītam. Liepājā ir viss, lai rastos māksla, lai to redzētu un apskatītu. Šī riešana uz savējiem ir absolūti nevietā un publiski neētiska.

Dagoberts
14:36 | 25/02/19
ZIŅOT
(-2)
(6)
+

Es jau par to pašu - ikvienam cilvēkam ir tiesības izpaust sevi un justies par savu radošumu gandarītam. Un tāpēc prieks par Marfu un viņai līdzīgajiem.
Savukārt neuzskatu, ka fotogrāfijas pārzīmēšana ir radošums. Cita lieta, ka, jā, arī par tādu "radošumu" kādsa varbūt ir gandarīts.

Gan
13:01 | 25/02/19
ZIŅOT
(-3)
(11)
+

Šādas izstādes degradē mākslu. Rada aplamus priekšstatus.

rotko
14:43 | 25/02/19
ZIŅOT
(-7)
(2)
+

Rembrants un Mikelandželo dzīves laikā arī nebija tik slaveni un populāri.

Zina
17:54 | 25/02/19
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Muļķe!

..xtc..
14:57 | 25/02/19
ZIŅOT
(-2)
(6)
+

Jā, šis būs tieši tāds gadīgums..! /tālumā dzird zirgus zviedzam../

JO
15:23 | 25/02/19
ZIŅOT
(-10)
(8)
+

Ak šie nenovīdīgie Liepājas purkšķinātāji! Savā ziņā žultainie komentāri ir indikātors tam, ka paveikts kas vērtīgs, jo tas jau šos skaudīgos lūzerīšus provocē še anonīmi izpausties - tas viņu vienīgais radošums.

profesionālis
15:25 | 25/02/19
ZIŅOT
(-4)
(7)
+

Iedvesmojoša izstāde, gaiši un dzīvespriecīgi! Maruta,tā tik turpini!

ak, dagobert...
15:49 | 25/02/19
ZIŅOT
(-7)
(5)
+

Vai kādam tik ļoti žēl, ka citi arī zīmē, glezno? Ko var ņemties... Negribi iet uz izstādi, neej. Tik provinciāli izklausās šī apriešana. Svešie te nekomentē. Tie paši, kuri uz ielas sveicina un smaida.

..xtc..
10:24 | 26/02/19
ZIŅOT
(-4)
(4)
+

Da "glezno" līdz tev raibs gar acīm metas, nafig izstādīties??! Vēl psiedonīmu pieņēmusi - aita! :P

Dagoberts
17:46 | 25/02/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

"svešais"

Dagoberts
17:15 | 25/02/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Alojies, dārgā! Alojies totāli!
Esmu pilnīgs "sveišais".
Uz ielas nesveicinu, jo nepazīstu. Smaidu gan varbūt, jo bieži smaidu.

Svešais
16:31 | 25/02/19
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Kleina politika skaidra. Šādas bildes var ātrāk un vienkāršāk pārdot.

Opis VA
17:41 | 25/02/19
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Jā un arī pārdot. Varbūt labāk iet uz soc. dienestu un pieorasīt pabalstu? Un ja Maružiņa glezno, vai tas ir slikti. Ja nepatīk - uzmet vatēto deķi uz galvas ēd staļina kūku un bubini savā nodabā. Nekas netiek pārspīlēts. Ja uztrauc raksts, tad varbūt ir patīkamāk lasīt par kārtējo nozagto velosipēdu, vai par nodzērušos bomzi kurš salā apsaldē pleznas un kļūst par invalīdu, un turpmāk visi strādājošie apmaksā viņa invaliditāti.

urrrā
14:38 | 26/02/19
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

pēc komentāriem redzams, ka skauģu netrūkst.Tātad izstāde ir izdevusies!!!

Juriks
08:12 | 28/02/19
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Tas nav nekāds rādītājs.

bez vārdiem
18:07 | 27/02/19
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Kā var atmest savu tik skaistu latvisku vārdu, gan jau ka mātes dotu, un aizstāt ar.....(neizteikšos).

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki