Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Promenādē" skatāmi jubilāres Valentīnas Helmutes darbi


atlikušas 250 zīmes


"Promenādē" skatāmi jubilāres Valentīnas Helmutes darbi Valentīnas Helmutes personālizstādes atklāšana

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 12. jūlijā, 2018 | BIRKAS: izstāde , Promenade Hotel , Oļģerts Jaunarājs , Ārija Helmute , Valentīna Helmūte , Inārs Helmūts
Izdrukāt Ziņot
FOTO: irliepaja.lv

Savā dzimšanas dienā – 10. jūlijā – desmit gadus pēc iepriekšējās personālizstādes turpat, viesnīcas "Promenāde" zālē "Vites spīķeris", Valentīna Helmute atklāja savu jubilejas izstādi.

Sirmā, bet joprojām vitālā māksliniece karaliski sēdēja krēslā, kamēr mazmeita Astrīda atgādināja vecmāmiņas dzīves gājumu, raksturu un daiļradi, kas balstīta uz trim vaļiem: talants, izglītība, darbs. Kuplajā radu un draugu pulkā bija arī jaunākā meita Ārija, pianiste, kas Liepājā vada savu bērnu mūzikas skolu, un vecākā meita, izstādes kuratore – Ieva, kura gājusi tēva Ināra Helmuta pēdās, kļūstot par grafiķi, tāpat arī mazbērni un mazmazbērni. Mākslinieces meita Ārija Helmute klātesošos iepriecināja ar Džordža Gēršvina melodijām.

Izstādē skatāmi jaunākie Valentīnas Helmutes pasteļgleznojumi – portreti, klusās dabas un ainavas, kā arī cementā un ģipsī atlietie skulpturālie darbi, kas vēl palikuši mākslinieces īpašumā. To vidū ir komponista Raimonda Paula, tēlnieka Kārļa Zariņa un grafiķa Ināra Helmuta, gleznotāja Oļģerta Jaunarāja portreti. 1972.gadā slīpētā melnajā granītā veidotais "Raimonds Pauls" atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krātuvē, tāpat arī slīpēta granīta "Tēlnieks J.Zariņš", bronzas "Grafiķis Inārs Helmuts" un "Gleznotājs Oļģerts Jaunarājs".

Var piekrist mākslinieces meitām, ka būtu lieliski, ja šie un citi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Makslinieku savienības mākslas krātuvēs esošie Helmutes darbi, kas nav pieejami sabiedrībai, nonāktu mākslinieces dzimtajā Liepājā un būtu publiski apskatāmi. Vai ar Liepāju visai cieši saistītā Raimonda Paula melnā granīta portrets neiederētos kādā no “Lielā dzintara" labirintu pagriezieniem? Tāpat citi, ar Liepāju saistīto personību skulpturālie portreti vai mūzikai veltītie darbi. Lai arī liela mūža daļa Helmutei bijusi saistīta ar Rīga, viņa ir liepājniece, un jau sen atgriezusies mājās. Mājās vajadzētu atgriezties arī viņas darbiem.

Daudzi darbi, ceļojot pa izstādēm, izklīduši pasaulē, Helmute pat piedzīvojusi, ka viņas darbi tiek pierakstīti citiem autoriem.

Tēlniece dzimusi Liepājā, beigusi Rīgas daiļamatniecības vidusskolas Keramikas nodaļu un Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, ko pabeidza Kārļa Zemdegas vadībā izstrādājot diplomdarbu "Māte ar bērnu". 50. un 60.gados bijusi Rīgas mākslas kombināta "Daiļrade" galvenā māksliniece. Izstādēs piedalās kopš 1956.gada. Mākslinieku savienības biedre kopš 1958.gada. 60.gadu otrā puse un 70.gadi ir viņas ražīgākais laiks tēlniecībā.

Piecus gadus, no 1997. līdz 2002.gadam, Helmute dzīvojusi Aizputē, pēc tam pārcēlusies uz dzimto Liepāju pie meitas Ārijas Helmutes, kur joprojām dzīvo namā, ko cēlis Ārijas un Ievas vectēvs, Ināra Helmuta tēvs.

Asocietā profesore Dr. art. Laila Bremša enciklopēdijā "Māksla un arhitektūra biogrāfijās" par Valentīnu Helmuti raksta: "...darbos jūtams spēcīgs vispārinajums, formu nogludinātība. [..] Portretos uzsvērta statika, nogludinātu šķautņu ritms, ka arī atklāti raksturīgākie portretējamā sejas vaibsti".

Izstāde viesnīcā "Promenade Hotel" skatāmalīdz 10.septembrim.Attēli:

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki