Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Provokācijas un aizkustinājums: "Cukurs. Herberts Cukurs"


atlikušas 250 zīmes


Provokācijas un aizkustinājums: "Cukurs. Herberts Cukurs" (28) Provokācijas un mūzikla

Autors: Sarmīte Pujēna
Svētdienā, 12. oktobrī, 2014 | BIRKAS: Herberts Cukurs , mūzikls , LOC , Herberts Laukšteins , Juris Millers
Izdrukāt Ziņot
Juris Jope Herberta Cukura lomā.
Juris Jope Herberta Cukura lomā.
FOTO: Modris Helds

Sestdien, 11.oktobrī, Liepājas Olimpiskajā centrā skatītāji, kājās stāvot, sveica Jāņa Ķirša, Pētera Draguna un Jura Millera mūzikla „Cukurs. Herberts Cukurs” pirmizrādi.

Zālē klātesošo Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu tas neiepriecināja – tāpēc, ka viņš, kā profesionālis, iestudējumu no mākslinieciskā viedokļa vērtēja kritiski: vāja režija (Ivars Lūsis), nabadzīga scenogrāfija (Oskars Morozs), „katastrofāla” apskaņošana. No otras puses – laba mūzika (Jānis Ķirsis), lieliski solisti, iestudējuma dalībnieku godīga attieksme pret darāmo.

Tomēr pēc izrādes palikusi „nepabeigta, pavirša darba pēcgarša”, atzina Laukšteins.

Pēc pirmā cēliena kāda izrādes skatītāja ieminējās, ka saskatot līdzību ar kādreiz slaveno Liepājas teātra mūziklu „Kaupēn, mans mīļais!”. Laukšteins šādu vērtējumu kategoriski noraidīja, sakot: „Valda Lūriņa iestudējums bija augsta līmeņa profesionāls darbs, šis te ir ļoti pašdarbniecisks produkts”.

Liepājas teātra aktieris Armands Kaušelis bija neizpratnē par to, ka iestudējums tik vāji reklamēts, ņemot vērā, ka tajā piedalās gan ļoti populāri, gan augsta līmeņa mākslinieki (Jolanta Strikaite, Atis Auzāns, Miervaldis Jenčs un citi).

Publika izrādi vērtēja dažādi, tomēr noslēgumā, vēl pirms vērās ciet priekškars otrajai daļai, visi kā viens zālē stāvēja kājās, aplaudējot. Pat klātesošie Krievijas televīzijas pārstāvji.

Ierādot vietas kuplajam filmētāju pulciņam (vismaz trīs TV žurnālistu brigādes no Krievijas, kā arī vietējie mediji), iestudējuma producents Juris Millers brīdināja: iespējamas provokācijas, un, ja tādas būs, izrāde tiks pārtraukta, un turpināsies tikai pēc tam, kad provokotari no zāles būs izraidīti. Par laimi izrādes laikā provokācijas izpalika.

Taču pirms pirmizrādes Olimpiskajā centrā un ap to valdīja saspringta gaisotne, ko izraisīja labi pazīstamo provokotaru, nesen atkal jaunu organizāciju – „Russkaja zarja” (Krievu rītausma) – dibinājušo „Krievijas ākstu” (Frenka Gordona apzīmējums) Jevgeņija Osipova un Illariona Girsa aktivitātes – ar sarkanu krāsu noziestu leļļu nomešana Olimpiskā centra priekšā un strīpainos ieslodzīto kostīmos tērptu vīru uzstājīga cenšanās iekļūt skatītāju zālē.

Iespējams vēl lielāku psiholoģisko spriedzi radīja TV kameru, mikrofonu un krieviski runājošo žurnālistu daudzums, kas kā uz pasūtījuma bija ieradušies, lai filmētu osipoviešu izdarības un izrādi. Daļa publikas arī to uztvēra kā provokāciju, paužot sašutumu, ka žurnālistus interesē nevis izrāde, bet sensāciju meklēšana.

Portāls jau rakstīja, ka biļetes uz mūzikla pirmizrādi tika pirktas samērā gausi, tomēr pirmizrādes dienā Olimpiskā centra Rožu zāle par divām trešdaļām bija aizpildīta. Skatītāju vidū bija arī Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins, vairāki aktieri, diriģente Ilze Valce, Liepājas domes deputāti Jānis Vilnītis un Helvijs Valcis un citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

Patiesi pārsteigts par to, ka zāle nav piepildīta, bija kādreizējais Liepājas lidostas darbinieks Elmārs Vīdners. Pats uz izrādi nācis tāpēc, ka „viņš ir Cukurs, tāpēc, ka viņš ir liepājnieks, tāpēc, ka viņš ir aviators un daudz izdarījis Latvijas aviācijas labā!”.

Pēc liepājnieka domām nav arī nekādu pieradījumu, ka Cukurs būtu izdarījis tos noziegumus ko viņam pārmet.

Pirms izrādes, uzrunājot publiku, Juris Millers sacīja: „Mēs neesam Herberta Cukura advokāti, mēs neesam Herberta Cukura tiesneši. Mēs rādīsim dzīvi, likteni – cilvēka, valsts, pasaules kopumā.”

Pēc pirmizrādes Millers žurnālistiem, atzina, ka ar pirmizrādi ir apmierināts, par spīti psiholoģiskajai spriedzi, ko raisīja provokatoru izdarības pirms tam.

Īpaši vēršoties pie Krievijas žurnālistiem, Millers uzsvēra, ka mūzikls ir privāts projekts, kura mērķis bijis „sākt diskusiju par traģiskiem, neviennozīmīgiem mūsu vēstures jautājumiem, lai starptautiskā līmenī rastu tiem juridisku risinājumu.”

Pēc Millera teiktā, Cukura lietas risinājums „karājas gaisā” jau vairāk nekā piecdesmit gadus. Liecības par Cukura rīcību kara laikā ir ļoti pretrunīgas – ir pierādījumi, ka viņš izglābis vismaz četrus ebrejus, ir liecības, kurās apgalvots, ka Cukurs slepkavojis ebrejus, bet tiesas nav bijis, kas to apstiprinātu vai noliegtu.

Arī mūzikla „Cukurs. Herberts Cukurs” galvenais vadmotīvs (tekstu autors Pēteris Draguns), ir „Pēc taisnas tiesas aizsaule vēl kauc...”

Millers arī izteica cerību, ka iestudējumu noskatīsies tā lielākais kritizētājs Efraims Zurofs, ar kuru vēl pirmizrādes dienā Milleram bijusi epasta sarakste. Zurofs iebildis, kāpēc par tādu "masu slepkavu" kā Cukurs, vispār vajagot runāt. Uz Millera jautājumu, kāpēc tad mākslas darbos drīkst runā par tādiem masu slepkavām kā Staļins vai Ļeņins, Zurofs neesot atbildējis.

Uz Krievijas žurnālistes jautājumu, kā Millers vērtē to, ka, piemēram, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kritizēja šo mūziklu, Millers atbildēja: "Paldies dievam, mums Latvijā ir demokrātiska iekārta, un mums ir tiesības runāt par tēmām, kas kādam šķiet interesantas, kādam ne, un mums ir tiesības neklausīties, bet mums nav tiesību aizliegt runāt par tām."

Liepājniece Ilze Blumbaha pēc izrādes bija ļoti aizkustināta, jo ir pārliecināta, ka Cukurs „bija pilnīgi bez vainas”. Ilze un viņas vīrs Andris Blumbahs, kas trīsdesmit gadus „Liepājas metalurgā” strādājis kopā ar Herberta Cukura brāli Teodoru – atslēdznieku un smalkmehāniķi, bieži satikušies ar Teodoru, kurš ļoti daudz stāstījis par brāli. Taču, kā sacīja Andris Blumbahs, „tur ir gara runāšana...”.


Attēli:

Sludinājums

lidotājs
18:13 | 12/10/14
ZIŅOT
(-3)
(17)
+

Beigās vajadzēja parādīt kā ar viņu izrēķinājās Brazīlijā.

muritaiА.Б.
19:49 | 12/10/14
ZIŅOT
(-30)
(5)
+

Госпожа ПУЕНА. Прежде чем писать статьи, надо сначало разобраться в трактовке слов.То , что делал Женя Осипов со своими соратниками, это протестная акция. А вот то что показывали в зале любители фашистких прихвостней, то вот это как раз и есть провакация.Ведь организаторы этого шоу про Цукурса , прекрасно осознают , какую реакцию их представление вызовет в нормальных странах и у нормальных людей.Многие люди разных национальносте поддержавшие стремление Латвии к независимости , верили , что это будет нормальная демократическая страна , дружественная или хотя бы нейтральная России.Но Латвия оказалась страной , где мохровым цветом процветает фашизм и национализм. НУ ЭТО НЕ БЕДА , ЭТО ДЕЛО ПОПРАВИМОЕ.

aaabbb
08:53 | 13/10/14
ZIŅOT
(-5)
(11)
+

vajag pašam papētīt vēsturi un tad tikai pļurkstēt kaut ko vispārīgu

to muritai...
22:37 | 12/10/14
ZIŅOT
(-4)
(21)
+

Pirmkārt, par to, ka cerēja, ka Latvija būs brīva un neatkarīga- Latvija arī ir brīva un neatkarīga valsts. Un nevajag te visiem draudēt ar kaut kādiem labojumiem. Otrkārt, ja Jūs nezināt vēsturi, tad nevarat objektīvi spriest, un, cik noprotams, Latvijas vēsture Jums nav zināma. Bēda ir tā, ka neprotat vai nesaprotat latviski.

Jou
20:14 | 12/10/14
ZIŅOT
(-8)
(20)
+

Izrādi neredzēju, tādēļ par tās kvalitāti nevaru spriest, bet ir prieks, ka Latvijā vēl ir palikuši cilvēki, kuri nepakļaujas visādu zurofu iegribām! Kauns par rinkēvičveidīgajiem dibenlaižām! Cukura vainu neviena tiesa nav pierādījusi!

Jou
20:16 | 12/10/14
ZIŅOT
(-3)
(11)
+

Tie, kas aizstāv žīdus, palasiet labāk šo darbu:
http://gramataselektroniski.blog.com/2012/09/09/zem-skorpiona-zimes-juri-lina/

не латыш, но
20:19 | 12/10/14
ZIŅOT
(-6)
(25)
+

Женя Осипов - это на порнухе помешавшийся маргинал, а бородатый карлик Гирсс вообще ошибка природы. Заблудившаяся в чужой стране вата, которой нужна медицинская и психиатическая помощь, а после - первым эшелоном на Матушку.

tai "muritaiА.Б."
20:25 | 12/10/14
ZIŅOT
(-5)
(16)
+

šis rakstītājs ar "frotē" cenšas radīt iespaidu, ka ir demokrāts un labvēlis! Cauri visam "pseidodemokrātiskajam" komentam cauri vēsmo lielkrievu šovinisms. To neviens no šis šlakas nevar noslēpt, lai aiz kādiem frotē dvieļiem viņi slēptos! Un lai šie cilvēki nedomā, ka neviens tio nesaprot! Osipovs un protesta akcija - jāsmejas! Nogriez galvu un saki neliela operācija! Vot eto beda un gelo ne papravimoje! Tā kā nebāzies virsū ar saviem šovinistiskajiem saukļiem!

ta labi
01:16 | 13/10/14
ZIŅOT
(-2)
(7)
+

Kur Millers tur skandāli, vispar tam nav ko pievers uzmanību..!

Liepājnieks
09:08 | 13/10/14
ZIŅOT
(-6)
(7)
+

Milleram ordeni!

saule2
09:32 | 13/10/14
ZIŅOT
(-5)
(16)
+

Nu Millera priekšā noņemu cepuri, par UZDRĪKSTĒŠANOS,,,,,Nu netraucēja man nekas, es vienkārši skatījos, un klausījos vienu brīnišķīgu uzvedumu ar lielu interesi.Kas attiecas uz Laukšteinu un Džilindžeru ar pavadošām pusēm ļoti augsto kultūras līmeni viņi parādīja paliekot sēžot,kad apkārtējie cilvēki piecēlās kājās, ņemot vērā, ka apkārt vairākums bija vecāka gadagājuma ļautiņi.Un godīgi sakot ļoti bieži pieceļos kājās Liepājas teātrī ne dēļ vājām Džilīša izrādēm, bet dēļ ļoti labo aktieru spēli. Ļoti labs uzvedums.

pipars
17:12 | 13/10/14
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Visu cieņu aktieriem un dziedātājiem, viņi savu darbu izdarīja cienīgi, tomēr stāvovācijas pelna izrāde kopumā. Un būsim godīgi - tā bija zem katras krtikas. Scenogrāfija (ja to tā vispār var nosaukt). Apskaņošana. "Tumšās pauzes", utt utjp

A' ko - "vecāka gadagājuma ļautiņi" tagad ir kkāda uzdrīkstēšanās un brīnišķīguma mēraukla? Rīgā tie balso par Ušako, jo tas dod bezmaksas trambiļetes, tad ko - visiem jālec pakaļ?

to saule2
12:54 | 13/10/14
ZIŅOT
(-3)
(1)
+

Nu, didaktiskais Tavs pirksts izlīda. Izrāde kā izrāde. Vismaz necēlās kājās, jo režisori un aktieri arī pārstāv teātra mākslu. Un kas ir " vecāka gadagājuma ļautiņi" ? Tu nu te laikam būtu jaunākā gadagājuma ļautiņš, vai? Ne jau par uzdrīkstēšanos jārunā, bet par pavisam ko citu. Lidmašīnā arī aplaudē, kad veiksmīgi piezemējas. Bet izrāde būtu jārada vajadzīga, lai neiežēlinātu, bet pagrieztu vēstures ratu uz priekšu vai atpakaļ, kā kurš uz to skatās.

saule2
12:58 | 13/10/14
ZIŅOT
(-3)
(2)
+

Tieši par UZDRĪKSTĒŠANOS jārunā, ļoti labs uzvedums.Cepuri nost.

aaa
13:45 | 13/10/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Pierādījumi ir.

to saule2
13:54 | 13/10/14
ZIŅOT
(-2)
(7)
+

Par kādu uzdrīkstēšanos, saule2, runā? Par konkrētu cilvēku vai sabiedrību?
Ja par Herbertu Cukuru, tad viņa devums ir apzināts un sen jau pasaule viņa labos darbus zina. Ja par Latvijas valsti un nāciju, izpratni, sāpēm un ciešanām, tad tās ir visai veiklas spekulācijas ar aviatora vārdu. Var jau savā sulā vārīties un domāt, ka visa progresīvā cilvēce spiedz sajūsmā par cilvēku nogalināšanu. Taču tā nebūt nav - katrs, kurš zaudējis sev tuvu cilvēku, izdzīvo sāpes līdzīgi. Un Herberts Cukurs pārstāv kara laika šausmas tāpat, kā tās pārstāv neskaitāmi cilvēki, neatkarīgi no tautības, ko karš nogalināja. Šobrīd viens vēsturiski izdevīgs cilvēks ir izrauts no konteksta, nedomājot, ka pirmāk būtu jārunā par cēloņiem, kas noveda Eiropu postā. Ne jau Herberts Cukurs bija tas, kurš regulēja armijas un uzbrukumus. Jautājums ir tikai viens: ja skolā pajautās, kas ir un bija Herberts Cukurs? Ko, saule2, atbildēs skolotājs?

Latgolas šakālis
10:52 | 14/10/14
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Beidz dir.st! Cukurs nav atriebts, par viņu ņirgājās viņa bendes pie izrādes nama ar asiņainām lellēm. Šiem izdzimteņiem pat policija to ļava darīt.

mēness2
10:56 | 14/10/14
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Labs skolotājs vienmēr zinās ko un kā pastāstīt, to saule2, bet ar piebildi labs skolotājs.Ļoti labs uzvedums!

to mēness2
11:40 | 14/10/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Un Tu zini, ko Cukurs darīja 40. gadā, kad brauca uz Maskavu? Tas arī tā kā sadomāts, ne? Tikai naivs cilvēks var iedomāties, ka varēja staigāt tāds cilvēks uz brīvām kājām pie tā režīma, kas aizsākās pēc Kirhenšteina valdības. Ko, Lāci Jūliju un Ulmani izsūtīja, bet Cukurs tika aplaimots ar atvaļinājumu? Mēnestiņ, Cukurs bija aviators un tautas mīlulis un nereti patīkamie mīluļi tādi paliek visu mūžu. Ja kāds atļautos par īstajiem bendēm taisīt mūziklu, tad varētu saprast, te tikai lēts triks un ažiotāža. Labam skolotājam arī vajag labu vēsturnieku. Runa nav par Herbertu Cukuru. Mums vēl kārtīga vēsture nav uzrakstīta, bet mūzikli rullē. Kuram jaunietim iestāstīsi, kuri mācās krievu skolās, kas īsti bija šis aviators?

Laukšteinam
17:51 | 14/10/14
ZIŅOT
(-5)
(1)
+

Kritizēt citu mākslinieku darbus ir neētiski. Mākslas pasaulē tā nerīkojas, tas ir zemiski un parāta zumu attīstības līmeni.

Histor
12:49 | 15/10/14
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Teodors un visa ģimene kaunījās par to. ko viņa brālis ir darījis Arāja komandas sastāvā. Brazīlījas ebreju draudze pēc viņa ierašanās pieprasīja nekavējoties tiesu, kā pret nacistu noziedznieku. Viņš dzīvoja mājā ar žogu ar dzēloņdrātu, un sarga suņiem, kuri skraidāja tam apkārt. Pats bija vienmēr nomācis un baiļu pilns. Ar Mirjamu, kuru viņs itkā izglāba, nemaz nebija tā, kā stāsta. Viņš aizveda viņu uz Frraciju un stāstīja tās ebrejiem, ka it kā ir viņu izglābis. Tie arī noticēja. Bet tad viņš viņu tur arī pameta.
Un pēdējais - ir ļoti daudz pierādījumu, ne jau no krieviem, ka Herberts Cukurs ir kļuvis par kara noziedznieku un bendi. Nav šaubu, ka viņs bija izcils aviātors, bet kara laikā viņš kļuva par noziedznieku. Starp citu Nirenberga procesa Arāja komandas noziedznieku sarakstos viņš ir minēts. Tiesas par viņu nebija, jo viņam izdevās aizmukt. Starp citu par Hitleru arī nebija tiesas, nu un? Vai tad viņš arī ir apstākļu upuris, kādu cenšas šeit nacistu aizstāvji prezentēt H. C.

no nra un ezergaiļa
11:19 | 17/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

http://nra.lv/latvija/127179-jamekle-patiesiba-par-herbertu-cukuru.htm ... Latvija par mazu, lai noskaidrotu patiesību Cukura lietā

Precizēsim
15:35 | 16/10/14
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Cik zinu, Nirnbergā viņu netiesāja, jo Arājs un citi liecināja, ka viņš nav bijis šāvējs!

saule2
16:48 | 15/10/14
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Visi ir tik gudri un zinoši liekas, ka pat blakus Herbetam Cukuram gulējuši.Miglas....

AG-"historikam"
19:03 | 15/10/14
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

NO KURIENES TU ŅĒMI TĀDUS SLIMA SUŅA MURGUS, SMIRDĪGAIS SŪDABRĀL ???

prinum
21:13 | 18/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Не надо печалиться...!" Ничто не вечно, и мы ещё будем посмотреть, "кто есть ху". Неграждане - иностранцы, латгалы - тоже, латыши лишь увеличивают число своих врагов, что отнюдь не говорит об их уме.

tam AG
21:26 | 18/10/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Atkal Tu vispirms izgāz negāciju un tikai tad domā? Nu vai Tu vienreiz pierimsies!?

prinum
22:54 | 18/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

http://www.nashaliepaja.lv/myuzikl-cukurs-stoprocentno-ideologicheskij-produkt.html

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki