Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Romas dārzā" atklās diasporas mākslinieku darbu izstādi


atlikušas 250 zīmes


"Romas dārzā" atklās diasporas mākslinieku darbu izstādi (6)

Piektdienā, 09. novembrī, 2018 | BIRKAS: izstāde , galerija Romas dārzs , Romas dārzs
Izdrukāt Ziņot
J.Gailis. "Pilsēta vakarā"
J.Gailis. "Pilsēta vakarā"
J.Gailis. "Pilsēta vakarā" J.Kalmīte. "Lauks ar vārnām" K.Avens. "Klēts durvis" L. Ore Vinters. "Palmas"

16.novembrī pulksten 17 galerijā "Romas dārzs" atklās izstādi "Ar Latviju sirdī", kas kā veltījums valsts svētkos liepājniekiem un viesiem ir tapusi sadarbībā ar Pasaules latviešu mākslas centru.

Pirmo reizi Liepājā skatāma ārzemēs dzīvojošo dažādu paaudžu mākslinieku darbu kolekcija, kas ataino diasporas latviešu mākslinieku daudzveidīgo radošo darbību, informē galerijas "Romas dārzs" vadītāja Astra Dzērve.

Otrā pasaules kara traģisko seku rezultātā liels skaits latviešu, starp tiem daudzi mākslinieki, bija spiesti atstāt Latviju kā politiski bēgļi. Apmetoties citās zemēs un kontinentos, šie mākslinieki lielā mērā iekļāvās vietējā kultūrvidē, tajā pašā laikā saglabājot savu etnisko identitāti. Ar trimdas latviešu sabiedrības atbalstu viņi turpināja savu māksliniecisko darbību, dibināja mākslinieku organizācijas, rīkoja izstādes.

Kā norāda PLMC izstāžu kuratore, mākslas zinātņu doktore Lelde Kalmīte (Čikāga), izstādē eksponētā darbu kolekcija ir stilistiski internacionāla un daudzveidīga un parāda tikai daļu no daudzšķautņainā diasporas latviešu mākslinieku devuma, kas vērtējams pasaules mākslas norišu kontekstā.

Kolekcijā iekļautas arī trimdas gados tapušās Liepājas novadnieku Jāņa Gaiļa, Jāņa Zuntaka un Augusta Annusa gleznas. Izstādē eksponēts arī stilistiski atšķirīgais Annusu dzimtas mākslinieku devums.

Izstādē "Ar Latviju sirdī" pārstāvēta virkne mākslinieku, kas savu radošo briedumu sasniedza ārpus Latvijas, – Laimonis Mieriņš (Anglija), Fridrihs Milts, Jānis Kalmīte, Ģirts Puriņš, Gerda Roze, Ojārs Šteiners, Voldemārs Avens, Oskars Skušķis (ASV), u.c. Kolekcijā apskatāmi arī mūsdienu latviešu diasporas mākslinieku – Valdas Oestreicheres (Kanāda), Jāņa Šēnberga, Lidijas Dombrovskas-Larsenas, Māra Raudziņa (Austrālija), Ritas Grendzes, Leldes Vinters Ores (ASV) u.c. darbi.

Liepājā izstādīto darbu kodolu veido vairāku tādu mākslinieku darbi, kas plašākai publikai Latvijā ir mazāk pazīstami, piemēram, Rolands Kaņeps, kurš pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados pieslējās Ņujorkas avangardistiem.

Pagājušā gadsimta 50. gados slavenajā Čikāgas Mākslas institūtā (The Art Institute of Chicago) studēja vairāki latviešu izcelsmes mākslinieki, kas jau savās pirmajās izstādēs liecināja par lielu abstraktā ekspresionisma ietekmi. Arī šīs grupas pārstāvja Ojāra Šteinera darbi būs aplūkojami Liepājā.

Anglijas latviešu mākslinieka Laimoņa Mieriņa mērķtiecība ļauj viņa daiļradi vērtēt 20. gadsimta Rietumu abstraktās mākslas kontekstā. 20. gadsimta 70. gados Laimonis Mieriņš par sev piemērotāko atrada kvadrāta formātu, kas māksliniekam šķita tikpat dinamisks kā aplis.

Liepājniekiem būs iespēja iepazītie ar kvēlā Latvijas patriota, grafiķa Aleksandra Karpova darbiem, kuros atainota sāpe par latviešu tautas ciešanām, kā arī protests pret sociālo netaisnību Amerikā.

"Pasaules latviešu mākslas centrs" izveidots un jau ceturto gadu darbojas Cēsīs ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši latviešu mākslinieki, kas Otrā pasaules kara rezultātā devās ārpus Latvijas, un ārzemēs dzīvojošā jaunā mākslinieku paaudze. Kolekcijas mītnes vieta ir Cēsis, un šī izstāde būs vienreizēja iespēja skatīt kolekcijas mākslas darbus Liepājā. Izstāde ir liels solis uz priekšu, lai diasporas latviešu mākslinieku sniegums kļūtu par Latvijas kultūras dzīves un mākslas vēstures integrētu sastāvdaļu.

Izstāde skatāma līdz 2019. gada 28. februārim. Ieejas maksa pieaugušajiem ir 2,50 eiro, studentiem, pensionāriem – 1,00 eiro, bērniem, skolēniem ieeja galerijā ir bez maksas.


Sludinājums

sarežģīti
15:58 | 09/11/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Kas ir diaspora ( zinu bet ) ?

citi laiki, citi `tikumi`
22:44 | 09/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Vienu laiku teica - klaida latvieši (pa pasauli izklīdušie). Faktiski tie paši vien jau ir. Tikai jāpilda regulas - nevar jau lietot vārdu `latvietis`. Vārdus `tēvs`, `māte` jau arī neesot pieklājīgi lietot, jo apvainojot viendzimumniekus.

Dzīvas cenzors
13:33 | 11/11/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tagad, pavisam drīz jau arī Dievu/dievu vajadzēs izskaust no sarunvalodas, atļauts būšot lietot tikai baznīcā, Dievkalpojuma laikā un tikai tā, lai cits no draudzes blakusstāvošais nedzirdētu un, dieva dēļ, kaut ko nepārprastu.

Cirvis
16:10 | 11/11/18
ZIŅOT
(-5)
(0)
+

Kam tādas galerijas vajadzīgas. Labàk pabliķī būtu uztaisijuš alus bāru.

Jebalanskis
17:46 | 11/11/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kur ir perdaspora?

Krustietis
21:01 | 11/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Vai tas Jebainska kungs nav gadijumā viendzimumnieks, jeb ped...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki