Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Sanktpēterburgā aktīva interese par latviešu mākslu


atlikušas 250 zīmes


Sanktpēterburgā aktīva interese par latviešu mākslu (8) Latvijas mākslinieki izstāde Sanktpēterburgā

Autors: Sarmīte Pujēna
Trešdienā, 10. oktobrī, 2018 | BIRKAS: izstāde , Dace Dēliņa-Lipska , Līga Ķempe , Raivis Zabis , Krievija , Latvijai 100
Izdrukāt Ziņot
Mākslinieki izstādes atklāšanā. Pirmajā rindā no labās mākslas kolekcionārs Raivis Zabis. Otrajā rindā trešais no kreisās Latvijas ģenerālkonsuls Sanktpēterburgā Kristaps Brusbārdis.
Mākslinieki izstādes atklāšanā. Pirmajā rindā no labās mākslas kolekcionārs Raivis Zabis. Otrajā rindā trešais no kreisās Latvijas ģenerālkonsuls Sanktpēterburgā Kristaps Brusbārdis.
FOTO: Dmitrijs Udovičenko

Sanktpēterburga un izstādes "Mūžīgā kustība" atklāšana 27. septembrī "Erartā", lielākajā privātajā laikmetīgās mākslas muzejā Krievijā, Daci Dēliņu-Lipsku patīkami pārsteidza.

"Tas bija pozitīvās enerģijas terapija vairāk nekā divu stundu garumā," par izstādes atklāšanu saka māksliniece. Tas tāpēc, ka latviešu mākslinieki uzņemti sirsnīgi, dzirdēts daudz labu vārdu un interese bijusi dziļa, aktīva un patiesa.

"Cilvēki nāca klāt muzejā un arī uz ielas, kad izdzirdēja, ka runājam latviešu valodā, – atcerējās, ka jaunībā bijuši Rīgā, priecājās, mūs redzot. Viņu apziņā Rīga un Baltijas valstis palikušas kā vieta ar attīstītu kultūru, inteliģenci."

irliepaja.lv pastāstīja izstādes organizators, Sanktpēterburgā dzīvojošais uzņēmējs un mākslas kolekcionārs Raivis Zabis, latviešu mākslas izstāde raisījusi gan krievu mediju un žurnālistu, gan Sanktpēterburgas galeristu un Mākslas akadēmijas profesoru interesi, kuri apmeklējuši "Mūžīgās kustības" atklāšanu. Viens no Sanktpēterburgas vecākajiem un cienījamākajiem mākslas kolekcionāriem – Valentīns Noskins – atzinis, ka šī ir viena no interesantākajām mākslas izstādēm, ko viņš pēdējā laikā redzējis.

"Par "Mūžīgo kustību" līdz šim esmu saņēmis tikai pozitīvas atsauksmes – gan mutiskas, gan medijos. Par izstādi raksta interneta mākslas portāls artteritory.com, kura fokusā ir mākslas dzīve Baltijas un Skandināvijas valstīs, kā arī Krievijā, portāls art1.ru, nosaucis 11 izstādes darbus, kuri "noteikti jāredz" ("Apskatiet 11 kadrus no pirmās latviešu mākslinieku izstrādes Krievijā. Tādu mūsdienu glezniecību jūs vēl neesat redzējuši").

Krievijas sociālajos tīklos par izstādi katru dienu parādās kāds ieraksts, un internetā jau ir vairāki desmiti tūkstoši skatījumu rakstiem un attēliem. Domāju, ka arī "dzīvajā" līdz izstādes noslēgumam 19. novembrī to būs redzējuši vismaz 50 000 apmeklētāju," spriež Zabis.

Viņš uzteic arī "Erarta" darbinieku profesionālismu – viena no izstādes panākumu atslēgām esot arī lieliskais darbu izkārtojums, kā arī neatkarīgās mākslas kritiķes, pētnieces un kuratores Maijas Rudovskas veidoto izstādes aprakstu.

Izstādi atklājis Latvijas ģenerālkonsuls Sanktpēterburgā Kristaps Brusbārdis, bet Dacei Dēliņai-Lipskai uzticēts runāt mākslinieku vārdā.

"Tas bija ļoti saviļņojoši un ļoti atbildīgi. Pieminēju, ka izstāde notiek Latvijas simtgades gadā, un tā ir kā tilts, kas pāri 20. gadsimta tumšajām vēstures lappusēm savieno mūs ar 19. gadsimtu, kad latviešu mākslinieki brauca studēt uz tā laika Gaismas pili – Pēterburgu.

Jāteic, ka pēterburdzieši arī šodien sevi nošķir no pārējās Krievijas, uzskata savu pilsētu par īpašu, un arī viņos pašos jūtams tāds gara aristokrātisms."

Papildu lieliskajai nedēļai Sanktpēterburgā iepazīstoties ar šīs pilsētas māksliniekiem un apmeklējot muzejus un izstāžu zāles, sākot no Ermitāža līdz laikmetīgās mākslas galerijām, kā "Anna Nova" ar tur skatāmo krievu kulta mākslinieka Vlada Kulkova izstādi, trīs mākslinieces – Liepājā dzimusī Līga Ķempe, rīdziniece Daiga Krūze un pašreizējā liepājniece Dace Dēliņa-Lipska – izmetušas "nelielu" līkumu gan turpceļā, iebraucot Tartu un apskatot turienes Laikmetīgās mākslas centru, gan atpakaļceļā, braucot caur Somiju un apmeklējot laikmetīgās mākslas muzeju "Kiasma" Helsinkos, kur patlaban skatāma baltiešu mākslinieku izstāde, kā arī izpētot Igaunijas Mākslas muzeju "KUMU" Tallinā un kādreizējo industriālo rajonu, kas pārtapis radošā kvartālā ar koprades telpām, kafejnīcām un atbilstošu publiku.

Kā suvenīru Dace Dēliņa-Lipska no Sanktpēterburgas atvedusi manufaktūras "Pavloposadskije platki" austo lakatu, jo tas sasaucas ar viņas gleznu personāža – suitu un setu sievu – valkātajām drānām.

"Rūpnīca ir valsts aizsardzībā, jo tās produkcija tiek uzskatīta par kultūras mantojumu."

Bijis grūti izvēlēties no plašā lakatu klāsta, taču palīdzējis nosaukums – "Ščastļivica," smaidot saka Dace Dēliņa-Lipska.

Jau vēstīts, ka Sanktpēterburgas muzejā skatāma sešu Latvijas mākslinieku – Līgas Ķempes, Daces Dēliņas-Lipskas, Daigas Krūzes, Ata Jākobsona, Kaspara Perska un Ilgvara Zalāna – gleznu izstāde "Mūžīgā kustība". Izstāde notiek varēja ar Raivja Zabja, kā arī Latvijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā atbalstu. Izstādes darbu mazāko pusi veido latviešu mākslinieku darbi no Zabja kolekcijas. Savukārt lielāko ekspozīcijas daļu – lielformāta darbi, ko mākslinieki gleznoja speciāli šai izstādei. Katram no uzaicinātajiem māksliniekiem bija arī īpašs uzdevums – uzgleznot savu versiju jeb repliku par kādu latviešu klasiķa darbu (pie replikas skatāma arī neliela oriģināla kopija), lai izstādes apmeklētājus iepazīstinātu ne tikai ar Latvijas mūsdienu mākslu, bet arī ar latviešu mākslas mantojumu – Borisu Bērziņu, Kārli Padegu, Voldemāru Irbi un citiem.
Izstādes vizītkarte – plakāts – ir Daces Dēliņas-Lipskas suitu sieva.

Latviešu mākslinieku izstāde Sanktpēterburgā apskatāma līdz 19.novembrim, un tā ir veltījums Latvijas valsts simtgadei.Attēli:

Sludinājums

Dddd
06:20 | 10/10/18
ZIŅOT
(-5)
(7)
+

Cik provincāli. Viduvēja līmeņa “mākslinieki” paši sajūsminās par sevi. Mūsdienu Latvijā ir tik daudz izglītoti un jaudīgi mākslinieki, ka sajūsmināties par šo viduvējo izstādi un mākslinieci ir tik... bezgaumīgi. Un kopēt Padegu un Bērziņu vispār ir sliktas gaumes paraugstunda. Proletariāta mākslas skolas beidzēju izklaides.

Meja
15:38 | 10/10/18
ZIŅOT
(-3)
(4)
+

Neredzu nekā provinciāla, viduvēja vai bezgaumīga. Tāpat nav runa par kopēšanu. Dddd viedoklis ir tādu sliktu tirgussievu līmenī...

??
08:26 | 10/10/18
ZIŅOT
(-3)
(7)
+

Diez kuri tad ir tie cienīgie un talantīgie? Vai tie, par kuriem neviens nezin un nerunā?

Glezna
10:12 | 10/10/18
ZIŅOT
(-5)
(6)
+

Katrā ziņā ne jau šie ir tie lieli un varošie. Kaut kādi viduvēji kaktu mākslinieciņi.

Liepāja
08:46 | 10/10/18
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

Prieks par māksliniecēm! Lai veicas!

EEEE
10:06 | 10/10/18
ZIŅOT
(-6)
(3)
+

aizbrauca pie cukurfabrikas likvidētāja

Sorry
11:42 | 10/10/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

jums ir aplama informācija. Sk.https://www.irliepaja.lv/lv/raksti/liepajnieki/uznemejs-lai-ietu-talak-ir-jaiziet-no-komforta-zonas/

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki