Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Štiglica skolas audzēknis Pēteris Kļaviņš "Romas dārzā"


atlikušas 250 zīmes


Štiglica skolas audzēknis Pēteris Kļaviņš "Romas dārzā"

Autors: Astra Dzērve, galerijas "Romas dārzs" vadītāja
Sestdien, 16. martā, 2019 | BIRKAS: galerija Romas dārzs , Romas dārzs , Pēteris Kļaviņš
Izdrukāt Ziņot
Pēteris Kļaviņš "Pie upes".
Pēteris Kļaviņš "Pie upes".
FOTO: Publicitātes

Galerijā "Romas dārzs" pastāvīgajā ekspozīcijā šobrīd skatāma arī mākslinieka, viena no Liepājas štigliciešiem – Pētera Kļaviņa – ainava "Pie upes" (1969).

Galerijas krājumā atrodas arī mākslinieka ainava "Priedes pie jūras" (1976).

Mākslinieks zināms kā keramiķis un pedagogs, bet gleznojis arī ainavas, klusās dabas un portretus. Mākslas tirgū reti parādās viņa gleznas, tāpēc varam lepoties, ka galerijas kolekcijā Pētera Kļaviņa darbi ir pārstāvēti.

Pēteris Kļaviņš dzimis zemnieku ģimenē 1892. gada 3. septembrī Cēsu aprinķa Mārsēnu "Penguros". Sākotnēji mācījies Valmieras Tirdzniecības skolā, kur zīmēšanu apguva pie Teodora Ūdera. 1912. gadā viņš devās uz Pēterburgu, lai mācītos barona Štiglica Centrālajā tehniskās zēmēšanas skolā. Pēc skolas beigšanas strādājis Krievijā, Pievolgā par dzelzsceļa stigu projektēšanas tehniķi.

Kad 1921. gadā atgriezās Latvijā, Pēteris Klaviņš strādāja V. Olava komercskolā un Rīgas 12. pamatskolā par skolotāju. Izglītoties mākslas jomā Pēteris Kļaviņš turpināja Latvijas Mākslas akadēmijā (1926), kur glezniecību apguva pie Ģederta Eliasa, Jāņa Roberta Tilberga, Konrāda Ubāna, savukārt keramiku apguva pie Rūdolfa Pelšes. 1936. gadā viņš pabeidza Keramikas meistardarbnīcu ar diplomdarbu "Akvārijs", kas atradās Rakstnieku pilī Siguldā.

Otrā pasaules kara laiku pavadījis Kandavā, pēc kara mākslinieks uzsāka darba gaitas Liepājas Lietišķās mākslas viduskolā un 1948./49. mācību gadā bijis skolas direktors. Vadījis Keramikas un tēlniecības nodaļu un bijis mākslas priekšmetu skolotājs. Mākslinieks darinājis dekoratīvus traukus, vāzes, krūkas, sīklplastiku, medaļas. Labi pārzinājis dažādu Latvijas mālu īpašības un keramikas tehnoloģiju.

Bija Neatkarīgo mākslinieku savienības biedrs kopš 1931. gada. Personālizstādes notikušas Liepājā un Rīgā. Vairākas izstādes rīkojis kopā ar saviem draugiem un domubiedriem māksliniekiem Jāni Sudmali un Artūru Baumani.

Latvijas PSR mākslinieku savienībā uzņemts 1970. gadā.

Miris 1979. gada 4. oktobrī, apbedīts Meža kapos Rīgā.

Pēteris Kļaviņš "Priedes pie jūras" (1976).

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki