Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Valentīndienas izstāde ar darbiem arī "aiz kadra"


atlikušas 250 zīmes


Valentīndienas izstāde ar darbiem arī "aiz kadra" (1) Pētera Taukuļa gleznu izstādes atklāšana

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 16. februārī, 2017 | BIRKAS: izstāde , Pēteris Taukulis , Valentīndiena , Romas dārzs , Vienotība , Zivju 3
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Mākslinieks Pēteris Taukulis un "Vienotības" birojs otrdien, 14.februārī, bija aicinājuši uz Romas dārzu, uz "Valentīndienas izstādes" atklāšanu, kā to bija nosaucis autors.

Izstādītie darbi – 14 spilgtas, krāsainas figūru kompozīcijas, ko varētu saukt arī par aktiem. Tehnikā, ko darbu autors sauc par "tēlniecību plaknē", bet kāds varbūt teiktu "kolāža" vai "aplikācija". Šos darbus, kā izstādes atklāšanā sacīja mākslinieks, viņš nav radījis speciāli Valentīndienai, tie tapuši ilgākā laika posmā, taču iepriekš nav bijuši izstādīti. Izstādes nosakumus saistīts ar to, ka ekspozīcijas atklāšana notika 14.februārī. Tomēr autors atzina, ka Valentīndiena viņam saistās tieši ar sievieti, arī baloži, gulbīši, sirds ir tēli, kas iederas šās dienas noskaņā. Un vēl – "Valentīndiena ir kā pasūtījums māksliniekam radīt mākslu", tieši "mākslu", ne mākslas darbu, kas, Taukuļa vārdiem runājot, ir prece.

Jautāts, vai gleznošana ir darbs, misija, mākslinieks atbildēja: ne darbs, ne misija, bet filosofēšana – ar otu, zīmuli, krāsu. Filosofēšana no vārda "sofia", kas grieķu valodā nozīmē "gudrība", uzsvēra mākslinieks.

Nelielā diskusija izstādes atklāšanā autoram lika apsvērt, vai nevajadzētu atsākt kādu laiku "Vienotības" birojā notikušās "Sarunas par mākslu", kuras pats arī vadīja.

"Jūtu pateicību un jūtos brīnišķīgi!" – izstādi atklājot, pacilāti sacīja Taukulis, lai arī izstādes atklāšanas sākums mazliet bija aizkavējies, un sanākušajiem mākslas mīļotājiem nācās uzgaidīt, kamēr tika izlikti vēl divi darbi. Kā par spīti tie turējās tikai tik ilgi, kamēr ritēja atklāšana, un tad nokrita. Varbūt protestējot pret to, ka pusi no izstādīt iecerētajiem aktiem Taukulim  palūdza aizvietot ar šiem diviem "neitrālākajiem" darbiem.

Iespējams, to varētu skaidrot ar atšķirību starp īstu izstāžu zāli un labām, izstādēm ļoti piemērotām, tomēr partijas biroja telpām. Ja vien... nepavisam ne tik senos laikos cenzūru nebūtu piedzīvojis arī cits mākslinieks. Turklāt nebūt ne partijas biroja telpās, bet gan oficiālā Liepājas mākslinieku laikmetīgās mākslas kopizstādē...


Attēli:

Sludinājums

?
17:47 | 16/02/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Liekulība vai aprobežotība?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki