Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Vēlreiz par "Zvaigznīti" un Gunāra Hehta gleznu


atlikušas 250 zīmes


Vēlreiz par "Zvaigznīti" un Gunāra Hehta gleznu

Autors: Ligita Ašme, muzikoloģe
Sestdien, 03. novembrī, 2018 | BIRKAS: galerija Romas dārzs , Romas dārzs , glezniecība , Dainis Virga , Andris Alviķis , vēsture
Izdrukāt Ziņot
Gunārs Hehts "Svētku koncerts", 1985.
Gunārs Hehts "Svētku koncerts", 1985.
FOTO: irliepaja.lv

Galerijas "Romas dārzs" krājumā esošajā Gunāra Hehta gleznā "Svētku koncerts" attēlots leģendārā karavīru ansambļa "Zvaigznīte" sastāvs, kurš spēlēja latviešu strēlniekiem veltīto dziesmu programmu 1980. gados.

To izveidoja komponists un mūziķis Uģis Prauliņš, kurš dienējis no 1982. gada līdz 1984. gadam, bet kā ārštata vadītājs strādājis ar ansambli dažus gadus arī pēc dienesta. Līdzīgi kā visi "Zvaigznītes" vadītāji, arī Uģis Prauliņš veidojis programmas atkarībā no tā, kādas bijušas tā brīža mūziķu iespējas, un otrkārt, vadoties no savām muzikālām interesēm. Tā kā Uģis Prauliņš jau pirms dienesta bijis rokmūziķis ar interesi par latviešu tautas mūziku, un pazīstams ar savu patriotisko stāju, tad viņa izvēle iestudēt ar "Zvaigznīti" latviešu strēlnieku dziesmas ir saprotama. Viņš gan atzīmē, ka strēlnieku dziesmas dziedātas jau "Zvaigznītes" iepriekšējā vadītāja – Jāņa Loseva laikā, taču Prauliņš 1982. vai 1983. gadā tās iestudēja kā veselu koncertprogrammu.

"Zvaigznīte" ar strēlnieku dziesmām guva milzīgu atzinību – koncertējot visā Latvijā, reizēm pat pa trīs koncertiem dienā. Ar šo programmu ansamblis uzstājās republikas estrādes mūzikas skates noslēgumā Liepājā, "Pūt, vējiņi" estrādē 1984. gadā, izraisot pilnīgu furoru publikā, jo skats bija tam laikam iespaidīgs: puiši karavīru formās padomju laikā no skatuves dziedāja strēlnieku dziesmas, balansējot uz tā laika cenzūras atļautā un neatļautā robežas.  "Zvaigznītes" uzstāšanās toreiz guva arī skates žūrijas atzinību.

Pateicoties Prauliņa kā Latvijas radio skaņu režisora kontaktiem, "Zvaigznītes" puiši strēlnieku dziesmu programmu 1984. gadā ierakstīja Latvijas Radio studijā, labā kvalitātē. Tas deva iespēju režisorei Marutai Jurjānei 1985. gadā uzņemt filmu "… un tēvu slava nezudīs", balstoties uz šo muzikālo materiālu. Filma 1986. gadā ieguva Lielā Kristapa balvu kā labākā muzikālā filma.

Attiecībā uz minējumiem par konkrētām personām, kas redzamas Gunāra Hehta gleznā, dodu ziņas no mūziķiem par tā laika sastāvu: 1984. gadā: Uģis Prauliņš (vadītājs, taustiņinstrumenti, vokāls), Ēriks Riņķis (bungas), Arnis Veisbārdis (ģitāra, vokāls), Iržiks Karpjuks (ģitāra), Andris Alviķis (vijole, basģitāra), Aigars Grauba (vokāls).

Tajā pašā 1984. gadā ansambļa vadību pārņēma Aigars Grauba.

1985. gadā Marutas Jurjānes filmā par strēlnieku dziesmām filmējās Aigars Grauba (vokāls), Gints Apsītis ( taustiņinstrumenti), Andris Alviķis (vokāls, ģitāra), Valdis Liepiņš (vijole, vokāls), Dainis Virga (bungas), Iržiks Karpjuks (ģitāra), Arnis Jirgens (ģitāra, vokāls), Armjans Tamazjans (vijole).

Vairāk par mākslinieku Gunāru Hehtu šeit.

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki