Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Zem "Romas dārza" velvēm iemājo "Nekurienes vidus"


atlikušas 250 zīmes


Zem "Romas dārza" velvēm iemājo "Nekurienes vidus" (5) Rubeža un Peršēvica kopizstādes atklāšana galerijā

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 22. oktobrī, 2018 | BIRKAS: izstāde , galerija Romas dārzs , Romas dārzs , Uldis Rubezis , Egons Peršēvics
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Ar ļoti reālu "Labieša" alus degustāciju galerijā "Romas dārzs" mākslinieki Uldis Rubezis un Egons Peršēvics" nedēļas nogalē atklāja savu nekurienes nerealitātēm veltīto izstādi.

Par divu mākslinieku kopizstādes "Nekurienes vidū" jeb "In the Middle of Nowhere"* rašanos tēlnieks Egons Peršēvics jau iepriekš ir teicis, ka to inspirējusi viena Ulda Rubeža glezna, ko viņš nejauši ieraudzījis mākslinieka darbnīcā. Glezna mulsina ar it kā divu realitāšu sajaukumu – tajā attēlots reāls karavīrs, bet arī  elektroniskās ierīcēs vērojami traucējumi – svītras, kas liek domāt, ka arī karavīrs ir "attēla attēls".

No šīs gleznas jau apzināti vēlāk izaugusi visa izstāde, turklāt – domājot par konkrēto telpu, kur tā tiks eksponēta. Šobrīd šķiet, ka galerijas "Romas dārzs" velves ir perfekta vieta "Nekurienes vidum". Citā izstāžu telpā arī "Nekurienes vidus" būtu citāds, saka abi mākslinieki, viens otru "vainojot" izstādes dzimšanā.

Ja tēlnieku iedvesmojusi glezna, tad – kas iedvesmoja gleznotāju?

Uldis Rubezis: "Krāmējoties pa veciem krāmiem, kas man ļoti patīk, atradu Londonā 1940.gadā izdotus žurnālus "War Ilustrated" – "Ilustrētais Karš", kas iznāca katru mēnesi. Sāku šķirstīt un sapratu, ka tā ir 20.gadsimta četrdesmito gadu "Privātā Dzīva" un "Kas Jauns" – tur ir gan zīmējumi, gan fotogrāfijas, kurās redzams, ko dara bērni tanī laikā, ko dara sievietes, ko veči dara, kas tur notiek, kas tur. Un tur ir milzīga aizrautība, tūkstošiem cilvēku ir pārņemti ar kaut kādu absurdu ideju karot par velns viņu zina ko. Tik interesantas bildes, cilvēki tajos kadros, kompozīcija – vienkārši fantastiski! Ieraudzīju pāris tādu kadru, ka nolēmu: nē, šito ir jāuzglezno. Uzgleznoju pāris darbu, un nezināju, kur likt – kam rādīt, kam tādas vajag? Man nebija nekādas idejas, ko ar to visu darīt. Tad manā darbnīcā ienāca Egons, ieraudzīja un teica: "Super! Šito mums vajag taisīt..." Un tad es šo tēmu turpināju."

Tagad mākslinieks jūtas atvieglots, ka darbs ir pabeigts un tēma izsmelta – lai arī bijis interesenti, tomēr "ir diezgan drūmi ar to visu dzīvot, dažreiz jutu, ka tas jau pārāk ievelk... Gribas kaut ko jautrāku".

Rubezis nav no tiem māksliniekiem, kas bieži rīko izstādes. Mākslinieks pats to skaidro tā: "Es varu darīt tikai to, kas man ir interesanti un liekas svarīgi. Katrs pats izvēlas, vai gleznot to, kas viņam ir svarīgi, vai viņš grib kādam izpatikt, lai saņemtu uzslavu. Un atliek vienam, otram, trešajam paslavēt, un tu jau esi kļuvis atkarīgs, saslimis. Es pats sevi šad tad savos darbos noķeru, ka gribu izpatikt, kaut ko "smuki" uztaisīt, un visu laiku dzenu prom no sevis šo domu – nebūs tā čalīt, nevar šitā. Stāsti tēmu, nevis mēģini kādam izpatikt vai izskaidrot.""

Izstāde tapusi ar Liepājas Kultūras pārvaldes un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas atbalstu, un galerijā "Romas dārzs" to varēs apskatīt līdz gada beigām. Pēc tam interesentiem būs iespēja doties uz Viļņu, kur "Nekurienes vidū" tiks eksponēta jau 2019. gada sākumā.

* Šādi amerikāņu žurnālists raksturoja vietu, no kuras nāk basketbolists Kristaps Porziņģis.


Attēli:

Sludinājums

Vērotāja
17:39 | 22/10/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Mūsdienīgi un ar jēgu

PS
22:30 | 22/10/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Alus bija labs

no malas
00:25 | 23/10/18
ZIŅOT
(-3)
(1)
+

alus liecina par skopumu

pie malas
10:07 | 25/10/18
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Labs alus ir vērtīgāks, lasīt dārgāks, par lētu vīnu!

un
14:44 | 28/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

neviens nepamanīja ka karavīrs ir Ulda kopija

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki