Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Aicina ēst veselīgi, pašu audzētu, zinot sava "ēdiena stāstu"


atlikušas 250 zīmes


Aicina ēst veselīgi, pašu audzētu, zinot sava "ēdiena stāstu"

Autors: Nika Ķīnasta
Pirmdienā, 03. novembrī, 2014 | BIRKAS: tiešā pirkšana , seminārs , Kursas putni , veselīga pārtika
Izdrukāt Ziņot
FOTO: irliepaja.lv

Sestdien Liepājā norisinājās organizācijas „Tiešā pirkšana” seminārs, kura mērķis bija iepazīstināt ar vides ietekmi uz pārtiku, kā arī palīdzēt dibināt pirmo tiešās pirkšanas pulciņu Liepājā.

„Tiešās pirkšanas” pulciņi ir pircēju kopīgi radīta un organizēta iespēja regulāri ik nedēļu tikt pie svaigas bioloģiski audzētas vietējās pārtikas, iegādājoties to tiešo no bioloģiskajiem zemniekiem.

Kopumā Latvijā ir 17 „Tiešās pirkšanas” pulciņi, bet šobrīd veidojas 10 jauni, un viens no tiem būs Liepājā – Kurzemē pirmais. Desmit pulciņi ir galvaspilsētā Rīgā, tur pirms četriem gadiem arī izveidojās pirmais no tiem. Kopumā šādu produktu ieguves veidu izmanto aptuveni 500 ģimenes visā Latvijā, un pārdošanā iesaistītas vairāk nekā 70 zemnieku saimniecības.

Uz semināru Liepājā kafejnīcā „Kursas putni” bija ieradušies aptuveni 30 potenciālo pircēju, kā arī daži vietējie zemnieki, piemēram, divas kundzes no z/s „Turaida”, Durbes novadā. Viesus ar „Tiešo pirkšanu” iepazīstināja Mārcis, Zane, Lāsma un Elīna, kuri ir brīvprātīgie organizācijas dalībnieki.

Semināra sākumā interesenti iepazinās cits ar citu un noformulēja, kā dēļ ieradušies. Par galveno problēmu dalībnieki izvirzīja faktu, ka veikalos tiek tirgota nekvalitatīva pārtika, no nezināmas izcelsmes valstīm un ar milzīgu starpniecības maksu. Semināra dalībnieki vēlētos ēst ekoloģiski audzētu pārtiku un zināt, kur tā ir audzēta, zināt sava ēdiena stāstu.

Agate atzina, ka ir ieinteresēta „Tiešajā pirkšanā”, jo viņai ir svarīgi, ka produkti nākuši no tīras Latvijas zemes. „Neuzskatu, ka bioloģiskie produkti būtu pārāk dārgi, jo tie neizraisa veselības problēmas, kas nozīmē, ka tie ir izdevīgi ilgtermiņā.” Savukārt potenciālā pircēja Inese uzsvēra, ka atnākusi uz semināru, jo vēlas dāvāt saviem bērniem veselīgāku dzīvesveidu.

Nākamajā semināra daļā klausītājus iepazīstināja ar dažādu produktu nelabvēlīgo ietekmi uz cilvēka organismu un vidi. Semināra gaitā izvērtās sarunas un diskusijas par bioloģiskas audzēšanas principiem un zemnieku godīgumu. „Projektā mēs sadarbojamies tikai ar zemniekiem, kuriem ir bioloģiskās audzēšanas sertifikāts, kas apstiprina, ka viņu produkcija ir pilnīgi tīra,” skaidroja Lāsma Ozola, viena no organizācijas pārstāvēm.

Semināra noslēguma daļā potenciālajiem pircējiem bija iespēja pašiem izmēģināt, kā notiek „tiešā pirkšana”, kas sākas ar to, ka aptuveni 30 ekoloģiskās pārtikas piekritēju nodibina savu pulciņu, šajā gadījumā Liepājā.

Pirmais uzdevums ir atrast telpu, uz kuru vienā no izvēlētajām nedēļas dienām zemnieki piegādās pircēju izvēlētos produktus. Nākamais solis ir atrast zemniekus, kuru saimniecības nav pārāk tālu no Liepājas, kuri ir bioloģiski sertificēti un kuri ir gatavi sadarboties.

Problēmas varētu sagādāt tas, ka Liepājas apkārtnē nav pārāk daudz bioloģisko saimniecību.

Šajā kopīgi izvēlētajā nedēļas dienā pircēji dodas turp, kur piegādāti produkti, samaksā un aiziet ar pilnīgi ekoloģisku produkciju. Projekts gan paredz, ka katram dalībniekam ir arī brīvprātīgi jāiesaistās organizatoriskajā darbā – produktu izvēlē, pasūtīšanā, pieņemšanā no zemniekiem un izsniegšanā citiem pulciņa biedriem.

Kopumā semināra dalībnieki izrādīja lielu interesi par šo projektu, un daži aktīvākie jau noorganizēja telpu pulciņam un sāka izvērtēt tuvumā esošās zemnieku saimniecības.

Lāsma Ozola uzsvēra, ka ir svarīgi katram pašam saprast, vai to vēlas, jo sākt ekoloģisku dzīvesveidu var tikai brīvprātīgi.

Vairāk informācijas par tiešo pirkšanu mājaslapā: tiesapirksana.lv.

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki