Noslēdzies vēstuļu un žurnālistu rakstu konkurss "Drosme iesaistīties", kura mērķis bija pievērst uzmanību pozitīvai cilvēku pieredzei, sadzīvojot ar hronisku saslimšanu.

Laureātu apbalvošana 11.novembrī viesnīcas "Līva" Dzintara zālē.

„Vērtēt nebija viegli, jo katrā vēstulē un rakstā ir stipri, varonīgi cilvēki, kuri cīnās ar smagām kaitēm, nepadodas baiļu priekšā un sniedz mums visiem pacietības, izturības un optimisma piemēru,” secina žūrijas locekle, ārste Nataļja Daškina no Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrības. Konkursam tika iesniegtas piecas vēstules un 11 žurnālistu raksti, kas bija publicēti laikrakstos „Kurzemes Vārds”, „Talsu Vēstis”, „Saldus Zeme” un „Kurzemnieks”. Darbus vērtēja žūrija: Ilze Vainovska (biedrības „Dzīvības koks” Liepājas nodaļa), dr. Nataļja Daškina (Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrība), Ausma Dzintare (biedrība „Cerību krāsa”), Inese Siliņa (Kurzemes NVO atbalsta centrs), Ritma Maļinovska (Liepājas Diabēta biedrība).

Vēstuļu konkursā par laureātu atzīta liepājniece Anita Atteka, kuras vēstule „Dzīvotgriba un 100 reizes dienā „Mammija, es tevi mīlu”” saņem galveno balvu – 70 eiro dāvanu karti. Anita rakstīja par savu meitu Annemariju, kura piedzima ar Dauna sindromu, smagu sirdskaiti, vēlāk tika atklāta celiakija un cukura diabēts, arī leikēmija. Pašlaik Annemarijai ir 14 gadi un viņa mācās Liepājas speciālās internātskolas 8.klasē. „Par Annemarijas dzīvesprieku un vēlēšanos darboties varu tikai brīnīties. Viņa apmeklē rokdarbu pulciņus, kuros mācās šūt, strādāt ar dziju, no pērlītēm gatavo skaistas lietas.Viņai joprojām patīk peldēt , ūdenī viņa jūtas kā īsts ronis. Vasarā nav dabūjama ārā no jūras, peldam līdz septembra beigām, tad turpinām baseinā,” raksta Anita, kuras lielais prieks ir sestdienu rīti – kafija gultā, ar kanēli.

Balvas saņems arī Imants Lagzdiņš par dzejas formā rakstīto „Mans veselīgais dzīvesveids ar diabētu”, Anita Kodore par „Invalīda piezīmēm”, Valda Sokolovska par „Veiksmi” un Armīns Gruntmanis par „Drosme dalīties”. „Valdas un Armīna darbi labi atklāja, ka pašu slimnieku optimisms un dzīvotprieks ir lielāks, nekā pēc apkārtējo domām tam vajadzētu būt. Tas parāda, ka biedrība „Dzīvības koks” darbojas pareizā virzienā – mazināt apkārtējo aizspriedumus, kuri nereti ir lielāks šķērslis pilnvērtīgai dzīves kvalitātei nekā pati saslimšana un tās sekas,” vērtē konkursa koordinatore Vainovska. Visas vēstules tiks publicētas internetvietnē www.dzivibaskoks.lv un www.veselibaspolitika.lv.

Žurnālistu rakstu konkursā par laureātiem atzīti trīs darbi, attiecīgi piešķirot 70, 50 un 25 eiro balvas. Par labāko atzīta Kristīnes Pastores intervija ar skolotāju Inetu Feldmani „Paldies meitai, ka esmu vēl dzīva”, kas publicēta laikrakstā „Kurzemes Vārds”. „Atklāta intervija ar mērķi stāstīt, izglītot sabiedrību par krūts vēzi, par dzīvības sparu, par nepadošanos un drosmi. Kaut būtu vairāk šādu publiskotu stāstu un pieredžu!” novēl Kurzemes NVO centra direktore Inese Siliņa.

Sīvā konkurencē piekāpās Andras Valkīras raksts „Kādreiz biju lielāka optimiste”, kas publicēts „Saldus Zemē” – par Bellu Šverebu, kurai atklāta multiplā skleroze. Trešajā vietā – Elīna Lāce no „Talsu Vēstīm” ar rakstu „Kad nevari paņemt daļu sāpju, vari vismaz dot daudz mīlestības” par Krišlauku ģimeni, Maritu un viņas meitu Līgu, kurai veselības problēmas sākās pēc stinguma krampju vakcīnas trīs gadu vecumā.

Svinīga laureātu apbalvošana paredzēta 11. novembrī pulksten 16 Liepājā, viesnīcas „Līva” Dzintara zālē.

Žurnālistu rakstu un lasītāju vēstuļu konkursu „Drosme iesaistīties” rīkoja Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” Liepājas nodaļa sadarbībā ar Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrību un biedrību „Cerību krāsa”. Konkursa mērķis bija pievēst uzmanību aktīviem un pozitīviem dzīves stāstiem, situācijām un pārdomām par to, kā cilvēki uztur dzīves kvalitāti, sadzīvojot ar hronisku saslimšanu, tajā skaitā vēzi.

Konkurss ir daļa no projekta „Pilsonisko prasmju pilnveidošana un īstenošana hronisko slimību pacientu organizāciju iesaistei vietējās situācijas uzlabošanai „Drosme iesaistīties””. Projekta mērķis ir mazināt bailes un aizspriedumus, kā arī aicināt cilvēkus pēc hroniskām slimībām (tajā skaitā vēža) būt aktīviem un iesaistīties sabiedrības informēšanā, tādējādi veicinot sabiedrības izpratni par slimībām, pret kurām joprojām ir augsts stereotipu un stigmas līmenis.

Projekts tiek īstenots ar LR Kultūras ministrijas un „Kurzemes NVO atbalsta centra” atbalstu.

Uzziņa
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks”dibināta 2004.gadā un atzīta par 2007.gada labāko nevalstisko organizāciju Latvijā. Šogad par nozīmīgu atbalstu pacientiem un profilakses darba veikšanu „Dzīvības koks” saņēma Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balvu. Biedrības galvenās aktivitātes vērstas pacientu tiesību izpratnes un pacientu un viņu tuvinieku pašapziņas veidošanā, kā arī pilsoniskās sabiedrības un sabiedrības grupu, tajā skaitā onkoloģisko pacientu un viņu tuvinieku, iesaiste aktīvos politikas, sociālās un sabiedriskās dzīves veidošanā.

„Dzīvības koks” savā darbībā uzsver, ka nevar aizstāvēt pacientu intereses, ja pacienti nekļūst par aktīvu un apzinātiem sabiedriskā procesa virzītājiem.

Jau no 2005.gada „Dzīvības koks” ir Eiropas krūts vēža biedrības „Europa Donna” biedrs, 2009.gadā „Dzīvības koks” kļuva arī par Latvijas Pilsoniskās Alianses (eLPA) biedru, lai veiksmīgāk pārstāvēt NVO intereses Latvijā, kā arī iestājās Eiropas Vēža pacientu koalīcijā (European Cancer Patient Coalition).

Biedrības "Dzīvības koks" sauklis – no vēža nav jābaidās, vēzis ir jāārstē!