Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Augulis: Pensiju indeksācijas nepieciešamība nav populisms


atlikušas 250 zīmes


Augulis: Pensiju indeksācijas nepieciešamība nav populisms (2)

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 20. augustā, 2015 | BIRKAS: Uldis Augulis , vizīte , pabalsti
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Liepājas dome

Šādu viedokli labklājības ministrs Uldis Augulis, kurš šajā nedēļas nogalē devies darba vizītēs uz Kurzemi, piektdien, 20.augustā pauda preses brīfingā Liepājas domē.

Vispirms informējis par Liepājas vizītes darba kārtību un Labklājības ministrijas padotības iestāžu apmeklējumu, Augulis atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.

Portāls lūdza ministru pamatot izteikto viedokli par to, ka nākamgad nevar paaugstināt minimālo algu tik strauji, kā iecerēts, kā arī informēt, vai Liepājā, tāpat kā Latvijā kopumā, sarūk trūcīgo personu skaits, un ar ko tas skaidrojams.

Atbildot uz jautājumu par minimālo algu, Augulis sacīja, ka minimālās algas celšanai "nav pareizākais brīdis”, jo makroekonomiskā prognoze, ko Ministru kabinets saņēmis 11.augustā, liecinot, ka ekonomikas izaugsmes tempi ir lēnāki, nekā cerēts. Līdz ar to nācies koriģēt arī Auguļa paša piedāvātos trīs variantus minimālās algas paaugstināšanai (esošajā līmenī, 377 vai 375 eiro) uz diviem – esošajā līmenī vai 367 eiro. Augulis arī atzina, ka ir nepareizi uzskatīt minimālo algu par tādu kā atskaites punktu darba devējiem, cik lielu samaksu piedāvāt. "Minimālā alga ir samaksa par mazkvalificētu darbu, pārējiem ir jāsaņem tāda alga, kas atbilst viņu padarītajam darbam un kvalifikācijai.” Kā uzskata ministrs, ceļot minimālo algu, būtu proporcionāli jāpaaugstina arī pārējo darba ņēmēju atalgojums.

Savukārt, runājot par trūcīgo personu skaitu, Augulis nosauca skaitli – 1197. Tik jūnijā Liepājā bijis reģistrēts trūcīgo personu. Tas ir par 18% mazāk, salīdzinot ar 2013. un 2014.gadu. Arī garantētā minimuma pabalsta (GMI) saņēmēju skaits Liepājā sarucis (par 35%), bet GMI izlietoto līdzekļu apjoms – par 19%.

Šādu kritumu gan Liepājā, gan Latvijā kopumā ministrs skaidroja ar vairākiem iemesliem: daļa trūcīgo personu atgriezušās darba tirgū, daļa "izkritusi” no šī statusa tāpēc, ka ar šo gadu tika palielināts neapliekamais minimums un diferencēti bērnu pabalsti, par katru nākamo bērnu piešķirot lielāku pabalstu.

(Tomēr viens no faktoriem ir arī iedzīvotāju skaita samazināšanās, kā liecina statistikas dati.)

Ministrs norādīja, ka strādājošiem darbspējīgā vecumā samazinās risks nokļūt trūcīgo statusā, savukārt sliktā tendence esot tā, ka fiksēto ienākumu saņēmējiem – pensionāriem, invalīdiem – risks nonākt trūcīgo statusā pieaug, tāpēc ir nepieciešama pensiju indeksācija.

"Tas nav nekāds populisms, bet objektīva nepieciešamība,” uzsvēra Augulis.

Kopumā Latvijā jūlijā reģistrēto trūcīgo cilvēku skaits valstī nokritis līdz 2,71%, liecina Labklājības ministrijas (LM) apkopotā informācija.

Reģistrētas 53 562 trūcīgas personas, kas ir par 2035 cilvēkiem mazāk nekā jūnijā. Arī jūnijā, maijā, aprīlī un martā bija vērojams trūcīgo personu skaita kritums.

Mazāks trūcīgo skaits nekā šā gada jūlijā bijis tikai 2009.gada jūlijā, kad Latvijā bija reģistrētas 43 220 trūcīgas personas.

Kā liecina Centrālās statistiskas pārvaldes dati, pēc kuriem LM veic savus aprēķinus, jūlijā, salīdzinot ar jūniju, valstī dzīvojošo iedzīvotāju skaits samazinājies par 700 cilvēkiem. Jūnijā valstī dzīvojuši 1 979 400 cilvēki, bet jūlijā – 1 978 700.

Vērojams arī pašvaldību sociālās palīdzības pabalstiem izlietoto līdzekļu samazinājums. Kopumā pašvaldības sociālās palīdzības pabalstiem jūlijā izlietojušas 2 522 559 eiro, bet jūnijā tie bija 2 989 605 eiro.

Savukārt pabalstu saņēmēju skaits jūlijā samazinājies par 7346 cilvēkiem, sasniedzot 39 596 cilvēkus. Jūnijā, salīdzinot ar maiju, šo cilvēku skaits samazinājās par 8163 cilvēkiem.

Joprojām visvairāk naudas tiek tērēts dzīvokļu pabalstu izmaksai – 972 981 eiro. Tas ir par 341 547 eiro mazāk nekā mēnesi iepriekš un par aptuveni 1,2 miljoniem mazāk nekā janvārī.

Trūcīgo cilvēku skaits Latvijā pusgada laikā sarucis teju par 10 000 personu. Šā gada janvārī valstī bija reģistrēts 65 461 trūcīgais, bet jūnijā reģistrēti 55 597 trūcīgie.

Tomēr, kā liecina Centrālās statistiskas pārvaldes dati, pēc kuriem LM veic savus aprēķinus, samazinājies arī iedzīvotāju skaits. Janvārī Latvijā bija reģistrēti 1 986 100 iedzīvotāji, bet jūnijā – 1 979 400 iedzīvotāju, kas ir par 6700 cilvēkiem mazāk.


Sludinājums

Ministra k-gs
09:35 | 21/08/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Vai tiešām?

vecis
10:48 | 21/08/15
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

atdot vecajiem visu kas nozagts,kompensēt krīzes gados nozagto pensijas daļu-vēl var i izdalīt bezmaksas ragaviņas sirmgalvju mežā vešanai un lai jaunie domā ar savām cāļu smadzenēm-līdz petuhu vecumam bez viedo padoma neizdzīvos-alkatības pārņemti viens otru noknābs vai nomīs...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki