Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Austras istaba dzīvo reāli, līdz gadumijai būs arī virtuāli


atlikušas 250 zīmes


Austras istaba dzīvo reāli, līdz gadumijai būs arī virtuāli (7)

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 08. novembrī, 2018 | BIRKAS: Austras istaba , Austras biedrība , Romas dārzs , galerija Romas dārzs , Inese Muižniece , Austra Pumpure
Izdrukāt Ziņot
Austras istaba.
Austras istaba.
FOTO: no facebook.com
Austras istaba. Austrasbērnu koncertu viesis mēdz būt arī komponists Imants Kalniņš ar kundzi Agru. Austras istabas koncertos apmeklētāju netrūkst. Inese Muižniece sveic austrasbērnu Kristapu Sudmali viņa koncertā Austras istabā.

"Romas dārzā" durvis vērusī Austras istaba aizvadīto deviņu mēnešu laikā dzīvojusi intensīvu dzīvi, un novembrī svinēs dziesminieces Austras Pumpures 90 gadu jubileju.

Pirmais koncerts Austras istabā, kas pajumti atradusi galerijas "Romas dārzs" labirinta dziļumos, notika 3.martā, atceras tās saimniece Inese Muižniece, kas ir arī Austras biedrības pārstāve Liepājā. Viņa atzīst, ka Austras istaba zem "Romas dārza" velvēm iedzīvojusies ļoti labi, un dziesminiekiem jeb austrasbērniem tur patīk.

Mēģinājumi, nodarbības, koncerti
"Rudenī aizsākām tur regulāras ģitārspēles apmācības un dziesmu rakstīšanas nodarbības, un arī austrasbērnu mēģinājumus."

Inese strādā ar pašiem jaunākajiem, kas tikko sākuši spēlēt ģitāru, savukārt ar jau zinošākiem nodarbojas Jānis Rūcis, kurš konsultē ģitārspēli, un Simona Rača, kura vairāk uzmanības velta vokālajām nodarbībām.

"Ģitārspēli profesionāli privātstundās dažādiem līmeņiem māca Dzintars Vītols, bet Laura Vītola aicina uz dziesmu rakstīšanas nodarbībām, kas ir ļoti vērtīgi un arī brīnišķīgi pilda Austras istabas mērķi popularizēt un attīstīt dziesminieku kustību, palīdzot cilvēkiem atklāt sevī dziesmu radīšanas talantu," stāsta Inese, aicinot pievienoties nodarbībām.

Savi pienākumi ir arī Kristīnei Sudmalei-Locikai, viņa veido koncertprogrammas lielajiem austrasbēnu koncertiem, kuri parasti notiek Rīgā.

"Šobrīd gatavojamies Lāčplēša dienai – koncertēsim Rīgas Latviešu biedrības namā. Tas katru gadu ir ļoti ļoti apmeklēts koncerts, zāle ir pilna".

Taču austrasbērni nav lepni, smejas Inese, – ja vajag, paņem savu ģitāru un uzspēlē arī mājas ballītē.

Lai arī Austras istaba nav liela, tajā vietas pietiekot gan dzejas pasākumiem, kas nepulcē tik plašu publiku kā koncerti, gan mēģinājumiem. Savukārt koncertiem galerija "Romas dārzs" laipni atvēlējusi savas telpas, kas, Ineses vārdiem runājot, ir "absolūti apburošas".

"Mums ir vēl dažas Austras Pumpures lietas, piemēram, rakstāmgalds, tāpat ir gleznas un fotogrāfijas, ko gribētos izvietot Austras istabā, bet visam vienlaikus tur nav vietas, tāpēc domājam ik pa laikam pamainīt istabas interjeru."

Par saziedotajiem līdzekļiem ir nopirkts sildītājs rudens sezonai, lampa, tāfele un citas lietas, kas vajadzīgas nodarbībām. Ziedojumos saņemtie līdzekļi izmantoti arī, lai restaurētu Austras Pumpures ozolkoka skapi, kurā Austras istabā tagad glabājas visa austrasbērnu bagātība. Inese pati par savu projektā nopelnīto naudu nopirkusi 80 krēslus, bez kuriem koncertu publikai būtu grūti iztikt. Taču varbūt pati svarīgākā ir moderna, viegli pārnēsājama skaņu tehnika – pults un mikrofoni, kas iegādāti pateicoties ziedojumiem un kas austrasbērniem ļauj būt neatkarīgiem.

Par tādiem kā Austras istabas apakšīrniekiem kļuvusi Liepājas Vācu biedrība un tās ansamblis, kurš arī izmanto Austras istabu saviem mēģinājumiem, un šeit atvedis arī savas klavieres.

Palīdz atbalsts projektiem
Inese Muižniece atzīst, ka viņai patīk rakstīt projektus, to viņa darījusi jau pērn, un arī tagad, būdama bērna kopšanas atvaļinājumā, brīvajos brīžos raksta austrasbērnu projektus, jo tikai šādi iespējams nosegt izdevumus un pilnvērtīgi realizēt Austras istabas kultūras programmu, jo visi koncerti ir bez maksas.

"Pērn saņēmām atbalstu trim projektiem trīs dažādos projektu konkursos – Kultūrkapitāla fonds piešķīra finansējumu Austras Pumpures mantojuma apzināšanai, savukārt Liepājas Kultūras pārvalde un Nacionālais kultūras centrs – Austras istabas kultūras programmai."

Lai arī no malas varbūt šķiet – kādi gan izdevumi, ja telpas ir par brīvu, tomēr izdevumu netrūkst, saka Inese. Vai tas ir dzejas vai dziesmu vakars, bet nodeva autortiesību aģentūrai ir jāmaksā, un pati mazākā summa ir 42,69 eiro.  Tāpat dziesminiekiem jāsamaksā ceļa izdevumi un simbolisks honorārs, jānorēķinās par afišu un reklāmas lapiņu izgatavošanu un tamlīdzīgi.

"Mums pašiem, austrasbērniem, tā ir sirdslieta, darām visu, nedomājot par atlīdzību," saka Inese.

Austras mantojums un jubileja
Inese atzīst, ka milzīgs darbs, ko uzņēmušies austrasbērni, ir Austras mantojuma apzināšana, kas šogad uzsākta, paralēli koncertu rīkošanai.

"Kristīne Sudmale-Locika visu gadu ir strādājusi pie Austras atstātā nošu materiāla arhivēšanas un digitalizēšanas, un nupat viņas darbs tuvojas finišam. Oriģinālus gribam nodot Rakstniecības un mūzikas muzejam, arī Liepājas muzejam, jo notis, fotogrāfijas, personīgā sarakste, ir muzejiska vērtība, bet digitalizētais mantojums līdz gada beigām būs visiem pieejams Austras istabas mājaslapā – pašlaik SIA "Premium Solutions" programmētāji un dizainers pie tās vēl strādā."

Austras istabas lapā paredzētas trīs sadaļas – "Austra Pumpure", kurā būs iekļauti publicitātes raksti, foto un video arhīvs, "Austras istaba" – Austras istabas aktualitātes (koncerti, dzejas pasākumi, ģitārspēles un dziesmu rakstīšanas nodarbības) un trešā – "Austrasbērni" .

"Mūsu ir daudz, un visās pasaules malās – Rīgā, Liepājā, Cesvainē, Vācijā, Luksemburgā!" – smejas Inese.

Šogad austrasbērni atzīmē savas "mammas" deviņdesmito dzimšanas dienu. Viens koncerts – 27.oktobrī – ar liepājnieku līdzdalību jau noticis Cesvainē, arī Lāčplēša dienas koncertā Rīgā tiks pieminēta Austra.

"Liepājā Austras istabā ir paredzēti divi pasākumi. 26.novembrī, kad tieši Austriņai ir dzimšanas diena, gribam sanākt kopā – vietējie un atbrauks arī daži rīdzinieki. Tas nebūs kā koncerts, bet sadziedāšanās – kas ienāk prātā, to arī dzied. Savukārt 1.decembrī ir vēl viens dziesmu vakars "Austrai – 90", ko rīko Vācu biedrība un kur būs dažādu mazākumtautību biedrību ansambļi, austrasbērni, Rucavas sievas, protams, "Atštaukas". Būs skanīgs un jestrs vakars!" – teic Inese, aicinot visus pievienoties, lai atcerētos dziesminieci Austru Pumpuri.

Novembrī un decembrī Austras istabā
15.novembrī pulksten 18
Dziesminieku koncerts: Uldis Ozols un Matīss Ozols

23.novembrī pulksten 19
"Dziesmu aplis": jaunradīto dziesmu satikšanās

26.novembrī pulksten 18
Austrai 90: Austrasbērnu sadziedāšanās

29.novembrī pulksten 18
Grāmatas svētki: Jana Egle "Svešie jeb Miļeņkij ti moi"

1.decembrī pulksten 16
Austrai 90: Dziesmu vakars, ko rīko mazākumtautību biedrības, sadarbībā ar "Atštaukām", "Rucavas sievām", "Vaduguns" ģitāristiem un austrasbērniem.

"RigaTV 24" raidījums par Austras istabu un tās iemītniekiem – austrasbērniem un Liepājas Vācu biedrību


 


Sludinājums

Nomale
10:45 | 08/11/18
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Inese ir gaišs cilvēks

Maza grupiņa
12:44 | 08/11/18
ZIŅOT
(-3)
(2)
+

Lai taču katra grupiņa dara ko grib, kāpēc par to jāinformē visa sabiedrība?

mice
20:45 | 08/11/18
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

tagad labs un lētr izlejamais vīns teropakās pārdodās zaļā birzī.

G
14:11 | 08/11/18
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Bet kas spiež lasīt. Var taču iedzert kadu vinčuku un nelsīt, ja tas satrauc. Vai apmeklēt attiecīgu ārdtniecisko iestādi.

UģisKuģis
17:52 | 08/11/18
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Vai tad pēc publikas spriežot, šķiet, ka maza? Ja tu tur neesi, tas jau nenozīmē, ka nav neviena!

Jā, taisnība gan
20:00 | 08/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

20 cilvēki ir reāls pūlis

super
18:47 | 09/11/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Inese ir malacis. Un par labām lietām, kas notiek, sabiedrība IR jāinformē. Lai nebūtu tikai - viss slikti, viss slikti...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki