Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Barikāžu atceres laikā notiks filmas "Vēsture aiz kadra" pirmizrāde


atlikušas 250 zīmes


Barikāžu atceres laikā notiks filmas "Vēsture aiz kadra" pirmizrāde

Otrdienā, 16. janvārī, 2018 | BIRKAS: barikādes , kino , izstāde , Atmoda
Izdrukāt Ziņot

Piektdien, 19.janvārī, pulksten 18 Liepājas Latviešu biedrības namā pirmizrādi piedzīvos studijas "Ģilde" režisora Romualda Pipara dokumentālā filma "Vēsture aiz kadra".

Kino par Rīgas kinostudijas dokumentālistiem, kas iemūžināja Trešās Atmodas notikumus kinohronikās, informē Liepājas Latviešu biedrības nams.

Filmas stāsts ir par to, kā tapa kinomateriāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas audiovizuālās vēstures daļu – kadri, kuros iemūžinātas janvāra barikādes, Tautas Frontes dibināšanas manifestācija Mežaparkā, Augstākās Padomes balsojums 1990. gada 4. maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana Svētā Gara tornī, augusta pučs un citi Trešās Atmodas notikumi. Filmā iekļauti agrāk neredzēti, 30 gadus pēc to uzņemšanas digitalizēti 35 mm kinolentes fragmenti; materiālus papildina to autoru – režisoru, operatoru, redaktoru, montāžas un skaņas režisoru atmiņas.

Kā pēdējā dokumentālistu paaudze, kas filmēja pamatā uz 35 mm kinolentes, šie autori saskārās ar unikāliem izaicinājumiem. Vienā filmas rullītī ietilpa tikai divas minūtes, un ik brīdi bija jāizlemj, ko nofilmēt un ko atstāt aiz kadra. Filma "Vēsture aiz kadra" izceļ no aizmirstības un košās, emocionālās krāsās atdzīvina līdz šim nepublicētus kinokadrus par vienu no Latvijas vēsturē svarīgākajiem laika posmiem, ļaujot Atmodai ieskanēties daudzbalsīgā un personīgā atmiņu vēstījumā.

Filmas režisors un operators Romualds Pipars (1952) 20 gadus strādājis Rīgas kinostudijā un Rīgas Dokumentālo filmu studijā, veidojot kinohronikas un dokumentālās filmas. Barikāžu laikā režisora "otrās mājas" – Mazās Ģildes telpās esošā "Kinoamatieru studija" kļuva par dokumentālistu bāzi Vecrīgā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas režisors turpināja uzņemt filmas studijā "Ģilde," pievēršoties ikdienas dzīves dokumentācijai gan tagadnē, gan pagātnē, piemēram, filmā "Par visu manu dzīvi" (2003) vēstot par romu kopienu Sabilē, filmā "Mājskolotājs" (2005, kopā ar Tālivaldi Margēviču) lūkojoties uz Latvijas sabiedrības integrāciju, bet filmā "Monētas dubultportrets" (2008) apkopojot 8 mm kinolentes – amatieru uzņemtu mājas kino – un atklājot līdz tam neredzētu Latvijas kultūrvēstures daļu.

"Vēsture aiz kadra" ir Romualda Pipara veltījums bijušajiem kolēģiem, kas veidojuši Atmodas vizuālo tēlu. "Televīzijā bieži vien redzami kadri no šī laika, tas šķiet pašsaprotami, bet neviens nezina, kā tie tapa un kādi bija cilvēki, kas tos uzņēma. Mēs sākām veidot šo filmu, jo vēlējāmies pieminēt un godināt savus kolēģus," saka filmas producente Baiba Urbāne. "Iesākumā  es pat nesapratu to, ko esmu sapratis tagad – tas ir bijis mans sapnis 30 gadu garumā, apkopot tās daudzās bundžas neizmantoto, neiznīcināto materiālu, kas bija izkaisīts pa dažādām vietām," piebilst režisors Romualds Pipars. "Apkopot Atmodas vizuālo vēsturi, kuru uzfilmēja Rīgas kinostudijas dokumentālisti, – es zināju, ka to var izdarīt, un es zināju, kā to izdarīt."

Piecus gadus ilgajā filmas tapšanas procesā izpētītas un digitalizētas vairāk nekā 40 stundas no 1986. līdz 1991. gadam uzņemtu kino materiālu, ierakstītas vairāk nekā 20 intervijas gan ar bijušajiem, gan joprojām aktīvi kino strādājošajiem dokumentālā kino veidotājiem.

Filmas pirmizrādi papildinās kinooperatora Agra Dzelmes fotoizstāde "Trauksmainais cerību un neziņas laiks" . Tikšanās ar izstādes autoru notiks 19.janvārī pulksten 17.

Biļetes uz filmas pirmizrādi iespējams iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama kasē.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki