Biedrība "Darbnīcas" un Goda teātris sadarbībā ar Liepājas Universitāti izsludinājuši praktiskās teātra tekstu izstrādes darbnīcu – lugu konkursu “36 stundas – skola".

Iestudējumi tiks nodoti skatītāju vērtējumam 3.aprīlī mākslas telpā "18:24" A. Pumpura ielā 10, Liepājā.

Ieinteresētajiem autoriem līdz 20.martam ir iespēja iesūtīt savus darbus konkursam.

Rasa Bugavičute-Pēce, viena no komisijas pārstāvjiem, intervijā portālam pastāstīja mazliet vairāk par šo konkursu.
            
Kā izdomājāt rīkot šādu konkursu?
Konkursam esmu piesaistīta jau no tā pirmsākumiem, līdz ar idejas "dzimšanu". Rīkot to mudina apziņa, ka katru gadu, pateicoties šim konkursam, plašāka publika uzzina, ka ir cilvēki, kas raksta lugas, tostarp arī vairāki tādi, kuru lugas ir gana kvalitatīvas. Un tieši šāds konkurss, kura galvenā balva dramaturgam ir iespēja tikt pie viņa teksta nodošanas profesionālu aktieru un režisoru rokās, ir fantastiska iespēja redzēt, kā uzrakstītais teksts “strādā" tur, kur tam jābūt, – uz skatuves.

Ar ko tas atšķiras no citiem konkursiem?
Protams, ka ar balvas specifiku – balva nav naudā, bet "graudā", kas noteikti konkursa uzvarētājiem sniedz iespēju pārbaudīt savas prasmes. Turklāt konkurss ir arī laba platforma iesācējiem dramaturģijā – tā ir iespēja parādīties pie apvāršņa, jo citādi ielauzīties teātra pasaulē nebūt nav viegli.

Kāds tieši būs jūsu devums lugu konkursam "36 stundas – skola"?
Tāds, kāds tas ir katru gadu – lasīšu konkursam iesniegtās lugas, izteikšu par tām savu personisko un profesionālo viedokli – ne tikai žūrijas kolēģiem, bet arī pašiem lugu iesniedzējiem, un šoreiz savedīšu kopā lugu autorus ar Goda teātri un Liepājas teātra aktieriem.

Ko sagaidāt no iesūtītajiem darbiem?
Jebko! Katru gadu starp lugām ir neskaitāmi pārsteigumi, kuru dēļ vairs neierobežoju sevi ar kaut jel kādiem iedomu rāmjiem par to, kādām jābūt konkursā iesniegtajām lugām.

Pēc kādiem kritērijiem izvēlēsieties konkursa "36 stundas – skola" uzvarētāja darbu?
Galvenais kritērijs būs dramaturģiskā tīrība – vai lugā eksistējošie raksturi būs gana dzīvi, aizraujoši, precīzi, līdzjušanu raisoši. Noteikti ņemšu vērā arī lugu tematiku, atbilstību mūsdienām un skolēnu mērķauditorijai. Un attiecīgi, ja pēkšņi kāda luga ar izcilu tēmu varbūt izpaliks tehniski, bet to būs iespējams salīdzinoši veikli salabot, tad, iespējams, būšu “par" tieši šo lugu. Protams, jāņem vērā, ka ne es viena pati pieņemšu gala lēmumu!

Konkurss norisinās jau piekto gadu, ar ko tas šoreiz atšķirsies no iepriekšējiem?
Pirmo gadu konkursa rīkotāji sadarbojas ar Goda teātri un Liepājas teātra aktieriem, līdz šim konkurss norisinājās "Dirty Deal Teatro" un tajā piedalījās dažādu Rīgas teātru aktieri. Pirmo reizi arī konkursam ir konkrētāk noteikta lugu tēma – tām jābūt piemērotām skolēnu auditorijai gan pēc garuma, gan tematikas ziņā. Un, kas ir pats būtiskākais – lugu lasījumi pēc konkursa tiks pilnveidoti un vesti uz dažādām Latvijas skolām, rādot skolēniem, ka arī lugas rakstīt un lasīt var būt aizraujoši.

Lugas tiks iestudētas 36 stundu laikā. Vai ir iespējams tik īsā laikā izstrādāt kvalitatīvus darbus?
Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka ir. Viens no stimulējošajiem lielumiem – paralēli tiek izstrādāti divi darbi divās komandās, un nevienai komandai parasti negribas iepalikt otras priekšā. Otrs iemesls, kāpēc rezultāts parasti izdodas – nav bezizmēra prasību ar dažādiem tehniskajiem trikiem – gaismām, skaņu, dejām, dziesmām, kostīmiem u.tml., kā tas ir ar lielformāta lugu iestudējumiem teātros. Šajā gadījumā tiek veidoti kvalitatīvi lugu lasījumi.

Kāpēc izvēlētas tieši 36 stundas?
Lai varētu strādāt sešas dienas pa sešām stundām, nedēļas septītajā dienā parādot, kas tad nu noteiktajā laikā ir izdevies.

Ko šāds konkurss dos jauniešiem un jau pieredzējušiem speciālistiem?
Jauniešiem – jaunu, nebijušu pieredzi un izpratni par to, ka dramaturģija ir un var būt aizraujoša. Tāpat arī iespēja ielūkoties mazliet citādākā lugas pasniegšanas veidā, ne tikai milzu lugu inscenējumos, kas pieprasa teātru lielās skatuves. Ceru, ka jauniešus šis projekts un konkurss iedvesmos darboties pašiem pēc iespējas radošāk, neierobežojot sevi noteiktos "rāmjos".

Pieredzējušiem speciālistiem, kas piedalīsies projektā – šī būs iespēja lasīt un analizēt jaunas, nekad iepriekš neiestudētas lugas, atrast jaunus domubiedrus, satikt dramaturgus, ar kuriem iespējams sadarboties priekšdienās.

Ar kādiem izaicinājumiem saskarsies iesaistītie dalībnieki un jau zināmie profesionāļi?
Izaicinājumi noteikti ir darba tēma un mērķauditorija – jauniešiem akūti Latvijas teātros trūkst izrāžu, tāpēc šis būs izaicinājums viņus spēt uzrunāt. Tāpat izaicinājums būs arī tik īsā laikā rosināt iztēli, rast savstarpējo uzticību un neapstāties problēmu priekšā, jo tādām vienkārši 36 stundās nebūs laika!