Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Būs izstāde par Ziemassvētku atzīmēšanu padomju laikā


atlikušas 250 zīmes


Būs izstāde par Ziemassvētku atzīmēšanu padomju laikā (18)

Piektdienā, 07. decembrī, 2018 | BIRKAS: izstāde , muzejs , Jaunais gads , Ziemassvētki
Izdrukāt Ziņot

Ceturtdien, 13.decembrī, pulksten 17 muzeja filiālē Ukstiņa ielā 7/9 atklās izstādi "Aizliegtie Ziemassvētki: Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšana Padomju laikā".

Izstādes mērķis ir iepazīstināt muzeja apmeklētājus ar Ziemassvētku atzīmēšanas tradīcijām padomju okupācijas laikā un parādīt svētku emocionālo un simbolisko nozīmi cilvēku dzīvē, informē Liepājas muzeja vēsturniece Anna Norvele.

Izstādes veidošanā liela nozīme bija liepājniekiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri muzejam dāvināja padomju laika eglīšu rotājumus, apsveikuma kartiņas, fotogrāfijas un citus priekšmetus, kā arī dalījās ar atmiņām par Ziemassvētkiem savā bērnības un jaunības laikā.

Lai gan Ziemassvētki oficiāli netika aizliegti, tie bija padomju ideoloģijai nevēlami svētki. 24. – 26.decembris bija darba dienas, un publiski tika atzīmēts vienīgi Jaunais gads.

Daļa no cilvēku iemīļotākajām Ziemassvētku tradīcijām kā dāvanu pasniegšana un Salatēva gaidīšana tika pielāgotas padomju ideoloģijai un integrētas Jaunā gada sagaidīšanas svinībās. Eglīšu rotājumi un apsveikuma kartiņu dizains atbilda padomju ideoloģijas un mākslas tendencēm.

Baznīcas apmeklēšanu Ziemassvētku vakarā uzskatīja par tumsonību. Līdz ar to cilvēki svinēja Ziemassvētkus privāti un klusu, ievērojot piesardzību.
Izstādē iespējams redzēt to, kā Ziemassvētkus atzīmēja  dažādās sabiedrības grupās (represētie, draudžu locekļi, ikdienas cilvēki), kā politisko norišu dēļ mainījās eglīšu rotājumi, kā Ziemassvētku tradīcijas tika pielāgotas Jaunā gada svinībām.

Izstāde aplūkojama līdz 20. janvārim. Ieeja bez maksas.


Sludinājums

Opis VA
11:05 | 08/12/18
ZIŅOT
(-2)
(8)
+

Jā bija tādi, neteiksim drūmi bet arī ne pārāk priecīgi laiki priekš Latviešiem. Eglītes sāka tirgot labākajā gadījumā Ziemassvētku dienā vai tikai pēc Ziemassvētkiem. Un kādā veidā, tas bija gan jautri un gan drūmi. Un es ceru ka nekad neatgriezīsies tie laiki.

eh, opi, opi
12:29 | 13/12/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

I tie laiki tie paši. I tie priekšnieki (vēži, meli un izlikšanās) tie paši . Vienīgi kulīte cita (nosaukumi, aizliegumi citi).

tāda
09:13 | 09/12/18
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

kā tagad Ziemassvētku svinēšana padomju laikā nebija,bet svinēja "pa kluso" vismaz 90% latviešu,arī baznīcas bija cilvēku pilnas.Būtu labi,ja tiktu eksponēts dokuments,kurā minēts kāpēc nevar svinēt Ziemassvētkus

Opis VA
09:58 | 11/12/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Aizliegts jau nebija, tikai pēc tam uz tevi vadošais pesonāls skatījās šķībi. Kā piemērs, nepiedalījos Oktobrasvētku gājienā visiem piešķīra prēmijas par socialistisko normu izpildi, bet man piga. Par ko, nu par to pašu gājienu

... var turpināt
11:09 | 09/12/18
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

... taisnība, eglītes tirgoja pie Taras bāzes Ezermalas ielā, cik sevi atceros, ar omi Ziemassvētkos vienmēr bijām stāvgrūdām pilnajā Annas baznīcā un teikšu atklāti - Ziemassvētku dziesmas tauta un koris dziedāja no visas sirds un ar lielāku iedvesmu, kā tagad, pat ērģeles tika darbinātas pilnā jaudā, galvenais - svētku sprediķī nemitīgi netika atgādināts par Dievnama grūtajiem materiālajiem apstākļiem un netika uzbāzīgi atgādināts par naudas ziedošanu. Tagad Ziemassvētku laiks - uzbāzīgu pirkt, pirkt, pirkt reklāmu lavīna TV, patērētājpublika izvalbītām acīm krauj RIMI pilnus ratus (varam taču atļauties!) ar otrā dienā aizmirstamām "dāvanām" ... Komercija, komercija, tādi šodien Ziemassvētki no okupācijas atbrīvoto latviešu vairākumam.

xt
13:06 | 09/12/18
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Tai laikā jau bija tā bailīgāk svinēt, bet pa kluso jau svinēja daudzi, bet baidījās no stukačiem, jo rindu pēc deficīta precēm vai dzīvokļa rindu neviens negribēja pazaudēt.....

> xt
14:16 | 09/12/18
ZIŅOT
(-2)
(4)
+

Beidz dzīt zosis, pats, droši vien, tolaik vēl zem galda lodāji, pēc 1953.gada pat par "Amerikas balss" klausīšanos, ja varēja ko sadzirdēt caur "zāģiem", nevienu vairs nestukačoja, kur vēl par tādu noziegumu, kā "Ziemassvētku atzīmēšana"! Nevajag izplatīt murgus. "Zaudēt dzīvokļa rindu", ko neteiksi, jādodas Tev pie zinoša daktera.

ha ha
15:20 | 09/12/18
ZIŅOT
(-4)
(3)
+

Kurš tad vispār tajās dzīvokļu rindās stāvēja ? Pierakstities jau varēja bet tā pat neiedeva . Krieviem deva tā pat . Parējie varēja pagaidīt Kas mums visās jaunajās ķipa mājās dzīvo???? Krievi Ja viens kaimiņš latvietis tad jau ALELUJA

mo
17:04 | 09/12/18
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Nu, vispār jau arī pēc 1953.gada uz baznīcām nebija ieteicams iet ne ZS, ne LD, jo kompartijas locekļi stāvēja un vaktēja, kas iet iekša. Mums skolā pēc tam bija tā saucamās tējas sapulces, kurās visus tos, kas bija bijuši uz dievkalpojumiem, publiski kāra pie lielā zvana. Bija tā, bija. Tomēr letiņš jau tāpēc ir letiņs, lai vienmēr darītu to, ko nolēmis. Arī es gāju baznīcā, pie kuras ieejas katru reizi satiku skolas biedrus ar kladītēm un rakstāmajiem rokās...

bo
18:34 | 09/12/18
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Saki, stāvēja ar kladītēm un zīmuļiem rokās? Tad jāatzīst, ka Latvietis Pareizais pie jebkuras varas ļoti aktīvi rīkojas Pareizi. Skat, īsajā Andropova valdīšanas laikā kāda ļoti simpātiska paskata Zinātniskās bibliotekas vadītāja tieši tāpat, ar kladīti, rakstīkli un pulkstenīti rokā, dežūrēja Kungu/Zivju ielas krustojumā un centīgi pierakstīja darbiniekus, kuriem nelaimējās par pāris minūtēm nokavēt darba sākumu. Budžu izsūtīšana, PSRS ienaidnieku spundēšana Stūra mājas mīnus trešajā stāvā, Ziemsvetku svinētāju u.t.t. e.t.c. centīga pierakstīšana, tas ir vēsturisks Latvieša Pareizā portrets laiku lokos.

skepse
08:49 | 10/12/18
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

Egles sāka tirgot jau 20. decembrī, svinēt Ziemassvētkus nebija aizliegts, neviens nekavēja ari iet baznīcā,tikai parasti Ziemsvētki iekrita darbadienā un tad nu gan nekāda dižā svinēšana nesanāca, uz baznīcu gan centos aiziet.Ari eglīte mājās jau bija pāris dienu pirms svētkiem.Tā kā nevajag pārspīlēt .
i

Skolas bijusī direktore
13:22 | 10/12/18
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Piekrītu "skepsei "! Kad nācām mājās no skolas , tētis jau istabā lika eglīti statīvā .Paēdām un greznojām eglīti. Uz baznīcu gāju kopā ar mammu , jo tētis nevēlējās. Nebiju , oktobrēns, pioniere, PSKP biedre , bet vēlāk nekad neviens mūs ar vīru nav nekur gaidījis(pie baznīcas) un apsūdzējis , kaut gan arī vīrs bija priekšnieku galā !
Svinējām arī Līgo svētkus jau manā bērnībā , jo tētis bija Jānis !
Nepārspīlēsim ! S"odienas svētki lielai daļai ir peļņas avots

Opis VA
09:50 | 11/12/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tad kādēļ mani 64. gadā izsauca klases priekšā un kaunināja par to ka esmu bijis baznīcā tas bija Trīsvienības baznīcā un mācījos Raiņa 6. vidussk.kura atradās Kr. Voldemāra ielā.Un ta ka nevajag jo 50. 60. 70. gados eglītes sāka tirgot vai nu Ziemsvētku dienā vai vēlāk.Pēc eglītes braucu ar riteni gan uz Zaļo birzi, gan gājis pāri ezeram uz mežu un ne jau aiz nabadzības vai skopuma.

Jaunliepāja
17:01 | 10/12/18
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Kaut kas neklapē, bijušas skolas direktores ,teiktajā. Ja viņa bija direktore padomju laikos tad atklāti muld. Nevarēji būt direktors un nebūt partijā. Tas vienkārši ir pretrunā ar padomju ideoloģiju,ja kas! Jā,kad sākās atmoda ,tad jau vairāk problēmu nebija!

to-Jaunliepāja
17:27 | 10/12/18
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Nevajag visus vērtēt pēc viena standarta.Mācījos padomju laikā 60-tajos gados Vidzemē vidusskolā,kur skolas direktors bija bezpartejiskais.

Jaunliepājai
19:07 | 10/12/18
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Biju direktore no 1980 . gada līdz 1997.( jaunākā valstī ) .Tad bija plāns : 1.Uzņēma strādniekus. 2.Kolhozniekus, bet 3.Inteliģenci.Mums ar manu priekšnieci rinda nepienāca.....ha,ha,hā !
Paldies par mana kom. atbalstu "to Jaunliepāja " Lai jauki svētki un katra diena !

Jaunliepāja
20:48 | 10/12/18
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Izņēmums apstiprina likumu! Laikam jau Jūs pēc būtības nepieskaitīja inteliģencei! Tās arī būtu izņēmums vai tomēr būtība?

Kāpēcītis
11:30 | 11/12/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Varbūt kāds beidzot pateiks, kāpēc tie Ziemassvētki bija aizliegti ?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki