Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Cildinās Oskara Kalpaka veikumu


atlikušas 250 zīmes


Cildinās Oskara Kalpaka veikumu

Autors: Sandra Šēniņa, Liepājas muzeja vēsturniece
Ceturtdienā, 01. martā, 2018 | BIRKAS: Oskars Kalpaks , muzejs , Ziemeļu kapi
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Liepājas muzejs

Otrdien, 6. martā, pulksten 14 Ziemeļu kapsētā notiks pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas brīdis, ko organizē Liepājas muzejs.

Piemiņas pasākumus rīko Liepājas muzejs sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi un Liepājas garnizonu, lai cildinātu Oskara Kalpaka veikumu Latvijas bruņoto spēku izveidošanā un viņa nopelnus Latvijas valsts tapšanā.

6. martā plkst. 14 Ziemeļu kapsētā pirmajam Latvijas bruņoto spēku komandierim Oskaram Kalpakam veltītajā piemiņas brīdī uzrunas teiks Liepājas pilsētas domes pārstāvji, Zemessardzes 44. kājnieku bataljona un Jūras spēku flotiles pārstāvji, kapelāns kapteinis Dāvids Šterns un nacionāli patriotisko organizāciju koordinators Juris Raķis.

Pasākumu vadīs Līva Eistere un Jānis Dreiblats, bet par muzikālo sniegumu rūpēsies Matīss Pavītols. Tajā piedalīsies arī nacionāli patriotisko organizāciju pārstāvji, jaunsargi, skolu jaunatne, Liepājas garnizona karavīri un visi interesenti.

Oskara Kalpaka virsnieka spējas un varonība bija novērtēta jau daudzās nozīmīgās Pirmā pasaules kara kaujās, par ko viņš tika apbalvots ar sešiem ordeņiem un ar pašu augstāko varonības zīmi – Sv. Jura ordeni un zobenu.

Latvijas valsts dibināšanas laikā, 1918.–1919. gadu mijā, pulkvedis Oskars Kalpaks uzņēmās drosmi veidot un kaujās vadīt pirmās Latvijas bruņoto spēku vienības, kas spēja apturēt lielinieku iebrukumu Latvijā. Tika nosargāta tā laika Latvijas pagaidu valdība un aizsāktas Latvijas atbrīvošanas cīņas. Pulkvedis Oskara Kalpaks krita kaujā 1919.gada 6. martā pie Airītēm. Pulkvedim pēc nāves piešķīra viņa pēdējo ordeni – Lāčplēša kara ordeņa I pakāpes pirmo eksemplāru – Latvijas brīvības cīņu visaugstāko apbalvojumu.

Liepājas Ziemeļu kapi bija Oskara Kalpaka pirmā atdusas vieta līdz 1919.gada septembrim, kad viņš tika pārapbedīts dzimtas kapos Meirānos pie Madonas.

1939. gada 6. martā Liepājas Ziemeļu kapos tika atklāta Oskara Kalpaka piemiņas vieta.

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki