Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Gunārs Silakaktiņš: 1941.gada jūnija mēmā lieciniece


atlikušas 250 zīmes


Gunārs Silakaktiņš: 1941.gada jūnija mēmā lieciniece (9)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 28. jūlijā, 2018 | BIRKAS: vēsture , 2.pasaules karš , Leonīds Beģis , foto , Rīgas 3
Izdrukāt Ziņot
Bruņutransportiera vraks Rīgas ielā 1941.gada jūnijā.
Bruņutransportiera vraks Rīgas ielā 1941.gada jūnijā.

1941. gada jūnija beigās Liepāja gulēja drupās. Viss vēsturiskais centrs ap Rožu laukumu un Lielo ielu rēgojās ar izdegušu namu tukšajiem logiem.

Nebija arī vairs lepno māju Vītolu ielā un ar pamatīgiem robiem apbūves līnijā gar Miķeļa, tagad Celtnieku ielu. Panorāmai tik ierastā ainava gar kanāla abām pusēm bija vienās, vēl dūmojošās krāsmatās. Pēc pilsētas atjaunotās Liepājas pilsētas valdes atskaites drupās bija pārvērtušies 161 namīpašums un smagi bojātas vēl sešas mājas.

Raiņa parks un Aspazijas birzs koki, tagad Zaļā birzs, bija artilērijas šāviņu izretināti, ar metāla šķembu pilniem stumbriem.

Par kauju dramatisko raksturu jau daudzkārt rakstīts, un rakstītais pārlaistīts ar dažādu krāsu ideoloģiskajām mērcēm.

Šoreiz manās rokās nonācis rets fotoattēls ar uzbrucēju, izdegušu vācu bruņumašīnas vraku Rīgas ielā, iepretim trešajam namam.

Par šo notikumu padomju laikā tika sacerēta versija – Liepājas komjaunieši Imanta Sudmaļa vadībā ar granātām, mestām no Rīgas ielas 3 mājas otrā stāva loga, esot uzspridzinājuši hitleriešu tanku. Par šo notikumu vēl šobaltdien vēsti pie mājas sienas piestiprinātā plāksnīte.

Taču sacerētā versija tapa tikai tāpēc, lai varonīgāk izskatītos vēstures acīs, jo vācu grenadierus atbalstošais bruņutransportieris nepavisam nelīdzinājās tankam.

1941. gada 28. jūnija pēcpusdienā vācu 291. kājnieku divīzijas trieciengrupas, slēpjoties aiz labības noliktavu mūriem, gatavojās šturmēt Tramvaja tiltu. Atbalstam bija izsaukta tankete, kuru ar rokasgranātām, mestām no Rīgas ielas trešā nama logiem, iznīcināja.

Daudz vēlāk padomju avotos parādījās ziņa, ka granātas metējs esot bijis ostas komjaunietis Alfrēds Kaģis.

Izdegusī bruņumašīna no Rīgas ielas tika aizvākta tikai jūlija beigās. Šo skatu fotogrāfijā iemūžinājis Liepājas fotogrāfs Leonīds Beģis.1911. – 1961.gadā viņa fotodarbnīca atradās Graudu ielas un Vītolu ielu krustojumā, mājā, kur tagad atrodas izglītības centrs "Citadele".

Sludinājums

gh
08:38 | 28/07/18
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Tad kura armija izpostīja Liepāju ? Vācieši ?

vispār
11:24 | 28/07/18
ZIŅOT
(-2)
(18)
+

Krievi Latviju turpināja postīt vēl daudzus gadus pēc kara beigām. To sauc par OKUPĀCIJU. Atliekas smird un sekas jūtamas vēl tagad

k
11:15 | 28/07/18
ZIŅOT
(-0)
(18)
+

Abas. Vāci 1941, krievi 1945.

vācieši
14:38 | 28/07/18
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

piedāvāja ieiet pilsētā bez šāviņa, stulbeni zika vadībā, nolēma sūtīt medmāsas armijas vietā lai atsistu vācu uzbrukumu, kamēr sarkanie pietaisījuši bikses pa apvedceļu muka matuškas virzienā, te tev arī ir rezultāts viena vācu mašina un pus pilsētas drupās...

xt
11:34 | 29/07/18
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Vai tad tiešām neko nevarēja no tā visa sagrautā atjaunot.... Bet Vītolu iela palika par Krievu arhitektūras šedevru... kāpēc Polija varēja?

Ivars
17:07 | 30/07/18
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Šoreiz gribās nedaudz aizrādīt G. Silakaktiņam par nekorektām lietām rakstā. Vispirms sadegušais vraks nav bruņutrasportieris (nav aizsargājošo bruņu), bet kāpurķēžu vilcējs Sd.Kfz.11 (Sonderkraftfahrzeug), kam konkrētajā Liepājas gadījumā bija uzstādīts 20 mm FLAK ložmetējs. Mītu par bruņutrasportieri radīja padomju laikā ar šo piemiņas plāksni pie ēkas un kaujas diorāmu Kara muzejā. Tur jau tiešām figurē bruņutrasportieris Sd.Kfz.251, kas tiešām tika būvēts uz Sd.Kfz.11 bāzes. Otrkārt vraks bildē jau ir pārvietots uz kanāla pusi, lai atbrīvotu tramvaja sliedes. Tam arī ir noņemti priekšējie riteņi, FLAK ložmetējs un nav arī piekabes - ložmetēja lafetes. Sadega viņš pie ēkas tuvāk tagadējai AMRITAI. Ir pieejamas bildes kur vēl šis transportieris atrodas uz Zemnieku ielas uz veic Vecliepājas apšaudi ka arī bildes ar viņu tikko sadegušu.

Aleksandrs
20:44 | 01/08/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Vilcēja bojāejas vieta labi redzama youtube vācu propagandas video: https://www.youtube.com/watch?v=S-_xhIMJT7Q

Aleksandrs
20:44 | 01/08/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Vilcēja bojāejas vieta labi redzama youtube vācu propagandas video: https://www.youtube.com/watch?v=S-_xhIMJT7Q

Agatex
13:39 | 02/08/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Sudmalis tai laikā, baltā kreklā, sēdeja Bernātos uz Krūmu kāpas, sasedzies ar manas vecmammas doto segu un ēda zaptes, līdz kādu rītu ar visu segu bij pazudis. It kā gaidīja vāciešus no tās puses

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki