Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Gunārs Silakaktiņš: Par kādu aizmirstu rasējumu


atlikušas 250 zīmes


Gunārs Silakaktiņš: Par kādu aizmirstu rasējumu (4)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 14. jūlijā, 2018 | BIRKAS: vēsture , Tosmares kuģubūvētava , Karosta , Gunārs Silakaktiņš
Izdrukāt Ziņot

Nupat manās rokās nonācis kāds rasējums, kuru aplūkojot un salīdzinot ar tīmekļa vidē atrodamo informāciju, iespējams, var izveidot aizmirstu stāstu.

Šis stāsts ir par XX. gadsimta rūpniecisko, bet varbūt arī militāro izlūkošanas atbalsi tepat, Liepājā.

Rasējums ir visai prāva izmēra zilās gaismas kopijas lapa ar tikko salasāmu zīmogu – Liepājas Kara Ostas darbnīcas. Tas ataino visas būtiskākās detaļas un mezglus divplākšņu divvietīgas lidmašīnas  būvei. Tehniskais dokuments datēts ar 1924. gada 28. maiju. Kā tas varētu būt nokļuvis Liepājā, toreiz Kara ostas darbnīcu inženierdaļā?

Izskaidrojumu sniedz pats rasējamā pievienotais paskaidrojums – Glāzgovas, Skotijā, "William Beardmore & Co ltd" metālapstrādes, kuģu un militārās tehnikas ražotājfirma bija piedāvājusi savu konstruēto divvietīgo kara izlūklidmašīnu Igaunijas armijai. Droši vien igauņu galvās radās doma – izmantot darba rasējumus un meklēt to, kas būtu ar mieru šādu lidmašīnu uzbūvēt šeit, daudz tuvāk un lētāk par skotu būvēto. Izvēle nebija liela – vai nu Rīga ar savu bijušo Krievijas rūpniecības matojumu vai arī Liepājā, bijušo kuģu doku darbnīcās.

Taču igauņu plāni, vismaz visu divdesmito un trīsdesmito gadu gaitā diemžēl nepiepildījās. Tikai 1938. gadā Rūpniecības akciju sabiedrības "Tosmare" nodibināja lidmašīnu būves nodaļu. Tajā pašā gadā arī tika uzbūvēta divvietīga sporta lidmašīna "KOD-4", kas vizuāli varēja atgādināt skotu lidmašīnu.

P.S. Šīs rasējums brīnumainā kārtā paglābies no iznīcības, kad septiņdesmitos gados notika toreizējās PSRS kara kuģu rūpnīcas Nr.29  tehniskās bibliotēkas "tīrīšana".
 


Sludinājums

paurupe
10:49 | 14/07/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

INTERESANTI

Dopins
22:23 | 14/07/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ehh.. Ja būtu kāds, kas uzņemtos uzbūvēt šo lidmašīnu un piedāvat kādus lidojumus tepat, Liepājas lidostā, tad tas varētu būt neslikt tūrisma magnets, iespējams..

O
05:21 | 15/07/18
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

UN PAR PILOTU KRONBERGU

bertina
14:47 | 20/07/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

aizdevuma piedavajums 5000 eiro 150,00000000 eiro e-pasta Adresi: servicepeakgroup@hotmail.com
whatsapp numurs: 22997311746
Paldies

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki