Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Gunārs Silakaktiņš: Par Mazo fortu lielajos svētkos


atlikušas 250 zīmes


Gunārs Silakaktiņš: Par Mazo fortu lielajos svētkos (10)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 17. novembrī, 2018 | BIRKAS: vēsture , Latvijai 100 , brīvības cīņas , forti , redans
Izdrukāt Ziņot
Mazā forta šā brīža ortofotokarte.
Mazā forta šā brīža ortofotokarte.
FOTO: no kartes.lgia.gov.lv
Mazā forta šā brīža ortofotokarte. Redāna šā brīža ortofotokarte. Lunetes šā brīža ortofotokarte. Nocietinājumu līnijas kopskata šā brīža ortofotokarte.


Nupat, 14. novembrī, apritēja 99 gadi, kopš Latvijas armijas karavīri, tikko tapuši par zaldātiem, iesaistījās aizstāvēšanās kaujās ar skaitliskā un apbruņojuma ziņā pārākiem bermontiešu spēkiem.

Cīņas smagas norisinājās galvenokārt veco cietokšņa fortu līnijā, bet, pēc šo pozīciju zaudēšanas – tagadējā Brīvības ielas, Cukura ielas un  Grīzupes ielu rajonā. Liepājas liktenis burtiski svārstījās vēstures svaru kausos.

Vēsturiskajā literatūrā, piemēram, tādā akadēmiski apjomīgā pētījumā kā ģenerāļa Mārtiņa Peniķa (1874.-1964.) "Latvijas nacionālās armijas cīņas 1919. gada vasarā un rudenī", R. 1931., vesela nodaļa veltīta skrupulozai aizstāvēšanas un ienaidnieka sakaušanas cīņu analīzei. Arī vairākos līdz 1940. gadam izdoto memuāru literatūras un militāro vēsturisko apskatu publikācijas atainotas kaujas pie Ziemeļu, Vidus un Dienvidu fortiem. Taču bieži vien šīs publikācijas maldina lasītājus, jo daudzkārt atkārto jau publicētas kļūdas šo fortu nosaukumiem. Bieži vien aprakstos atrodams Dienvidu forts, kas patiesībā ir Vidus forta labējā lunete. Arī lunete pie Latgales ielas un 14. novembra bulvāra krustojuma saukta par atsevišķu nocietinājumu, piemēram, Deppa revelīnu.

Bet, interesējoties par Brīvības cīņām, ir aizmirst vēl viens un svarīgs nocietinājums – Mazais forts. Tas atradies Tosmares ezera dienvidu krasta pašā viducī. Tas bija jaunākais Aleksandra III Jūras cietokšņa fortu līnijas objekts. Krievu armijas inženieri 1904. gadā bija attapušies, ka Redana forts un Vidus forts gar cietokšņa kanālu atrodas par tālu viens no otra, lai eventuāli atvairītu ienaidnieka uzbrukumus pāri ezeram, tādēļ arī tika uzcelts šis Mazais forts ar sešu līdz astoņu lielgabalu bateriju.

1919. gada novembrī Mazo fortu ieņēma Grobiņas papildus bataljona vada karavīri. Tajā uzstādīja telefona centrāli un novērošanas posteni, bet, sākoties bermontiešu uzbrukumam, to pirmo ieņēma ienaidnieks. Kādreiz pret Mazo fortu pāri ezeram gāja ar pajūgiem pārbraucams ezera brasls, saucamais Siena ceļš. Vācieši uzbrukumā to izmantoja, un pa ledu no tagadējās Kapsēdes iela puses gatavojās pārvilkt smago artilēriju, taču nepaguva.

Mazais forts no Liepājas cietokšņa kartes tika izdzēsts 1946. gadā. Atklājās, ka tajā bijusi iekārtota vācu aviobumbu noliktava. Arī krievu sapieri neriskēja un iespaidīgo, bet bīstamo krājumu uzspridzināja.

Ja nu kādreiz, varbūt nākamgada novembrī, liepājnieki būs gatavi dabā iezīmēt kādreizējo kauju līniju, tad tajā būtu cienīga vieta arī Mazajam fortam, kura paliekas tagad sedz krūmāji un aizmiršana.

Sludinājums

Gibrnis
05:48 | 17/11/18
ZIŅOT
(-7)
(5)
+

Nu cik var par tām kaujām -ja vajag iezīmēt līniju, ņem un iezīmē. Kāpēc gaidi to no citiem? Tā ērta pozīcija - uzrakstīt kaut ko, pakomentēt, ka tik savarīgi, tik svarīgi, bet pašam neko reāli tālāk nedarīt. Silakaktiņa kungs - paņem karti un ievelc to līniju, ko gaidi no citiem?

xt
09:17 | 18/11/18
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

Toties 9 maija svinētāji var katru gadu no gada ņaudēt par karu un svinēt Latvijas okupāciju, kam noniecināt savējos, lai tikai krievs neapvainotos. Jebkura informācija ir tak interesanta.....

Gunāram
20:05 | 17/11/18
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Neņemiet galvā komentētājus,kam nekas nav svēts.

ZIP
11:07 | 17/11/18
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Viens pasaka, kas jādara, cits izdara - tā tas iekārtots

Opis VA
12:22 | 17/11/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Labāk lai zinātājs un sapņotājs kaut ko uzraksta par mums un mūsu vēsturi, nekā gulēt dīvānā un kasīt vienu vietu.

Skola
14:09 | 17/11/18
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Paldies autoram, nezināju, ka veco nocietinājumu līnijā bijis arī tāds Mazais forts! Pavasari ar savu klasi iesim pārgājienā izpētīt. Bet citiem gan gribu atgādināt, ka mums ir tik maz zinošu cilvēku, kas atveltīti ar talantu ko jaunu, aizmirstu pateikt un paši uzrakstīt bez tukšas salmu kulšanas.

ne1
15:48 | 17/11/18
ZIŅOT
(-6)
(5)
+

nu šis kompetentrais vēsturnieks varētu mazāk lakt vinčiku ar misteru plikpauri... ā starp citu misters plikpauris tak solīja ataudzēt matur ja lielo dzintaru uzcels!!!! foto studijā

Misters @
17:03 | 17/11/18
ZIŅOT
(-3)
(6)
+

Vai Jums nav ienācis prātā, ka kesis domes sēdē kā deputāts un jau toreiz kā Promenādes faktiskais patiesā labuma guvējs nekaunīgi lobēja viesnicas Promenādes intereses, nekaunīgi apgalvojot Seskam, ja Sesks neuzcels koncertzāli, tad kesis ataudzēs matus. Par to jau visi hihināja. Bet zinot, ka Sesks toreiz ļoti šaubijās par tik dārgu (priekš tiem laikiem)koncertzāles būvi. Kesis vienkārši psiholoģiski terorizēja Seska kungu. Un varbūt (KAUT GAN MAZ TICAMS) Lielais dzintaers tomēr tapa keša matu dēļ. Ja mana versija ir pareiza, tad cietumnieks kesis faktiski noziedzīgi izmantoja savu TBLNK deputāta stāvokli, lai lobētu savas viesnīcas biznesu. Un tikai.

Guntis
17:17 | 17/11/18
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

Paldies Gunāram par foršo rakstu.

xt
09:21 | 18/11/18
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Liepājā pat šiem cīnītājiem nav nedz īsti piemiņas vietas ne pieminekļa, ja salīdzina ar to kas ir pilsētas centrā pie kanāla.... Tad kuras cīņas bijā tās vērtīgākās?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki