Liepājas 15.vidusskola iebilst pret iespējamo reorganizāciju, ja tiks īstenota tās pārveidošana par pamatskolu, pārceļot uz skolas telpām arī Liepājas internātpamatskolu.

Liepājas 15.vidusskolas atbalsta biedrība sagatavojusi atklātu vēstuli, paužot iebildumus pret SIA "Dynamic University" izstrādāto Liepājas pilsētas izglītības nozares attīstības koncepcijas 2015.–2020.gadam darba variantu, raksta LETA.

"Diemžēl koncepcijā piedāvātais redzējums Liepājas 15.vidusskolas nākotnes virzībai būtiski atšķiras no skolas 890 skolēnu, viņu vecāku, skolotāju, tehnisko darbinieku un Liepājas 15.vidusskolas atbalsta biedrības redzējuma skolas nākotnei, tās izaugsmei, izcili uzsāktās izglītības kvalitātes uzlabošanas procesu turpmākai īstenošanai," teikts atklātajā vēstulē, kas adresēta valsts augstākajām amatpersonām, izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei, Liepājas domei u.c. institūcijām.

"Visos piedāvātajos koncepcijas attīstības variantos nepamatoti paredzēts mainīt Liepājas 15.vidusskolas statusu uz pamatskolu, t.i., mākslīgi samazināt skolēnu skaitu, lai rezultātā uz Liepājas 15.vidusskolas ēku tiktu pārcelti aptuveni 133 Liepājas internātpamatskolas audzēkņi, sākot ar 2015./2016.mācību gadu," teikts atklātajā vēstulē.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Liepājas Izglītības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone, šis ir tikai koncepcijas darba variants, nevis gatavs gala projekts, un ieinteresētās puses aicinātas par to izteikties, izteikt savus priekšlikumus vai iebildumus. Vienlaikus ir jāsaprot, ka vidusskolēnu skaits Liepājā samazinās un pēdējos gados ir parādījušās problēmas ar 10.klašu nokomplektēšanu, tādēļ nepieciešams meklēt risinājumu, skaidroja Jākobsone.

Koncepcijas autori piedāvā reorganizēt 15.vidusskolu, norādot uz nepietiekamu vidusskolas piepildījumu – vidusskolas plūsmā mācās 101 skolēns un nav iespējams izveidot vismaz divas paralēlklases katrā vidusskolas klašu grupā ar 22 skolēniem klasē. Ņemot vērā, ka saskaņā ar koncepcijas projektu Liepājas 15.vidusskolā tiek ieteikts pārtraukt īstenot vidējās izglītības programmu, paredzams, ka Liepājas 15.vidusskolā atbrīvosies daļa telpu un samazināsies noslodze. Lai panāktu telpu optimālu noslodzi, tiek ieteikts ēkā izvietot arī Liepājas internātpamatskolu.

Šādas, pēc Liepājas 15.vidusskolas atbalsta biedrības domām, neadekvātas reformas rezultātā Liepājas Ziemeļu priekšpilsētā netiktu saglabāta vidusskola ar latviešu mācību valodu, bet vidusskolas posmā paliktu tikai Liepājas 7.vidusskola, kurā tiek īstenota mazākumtautības izglītības programma.

"Vēršam uzmanību, ka piedāvātajos attīstības variantos neredzam nekādas pazīmes izglītības kvalitātes uzlabošanā nedz kvalitatīvā, nedz arī kvantitatīvā izpildījumā, kā arī finanšu līdzekļu efektīvākas izmantošanas aspektā," teikts atklātajā vēstulē.

Liepājas 15.vidusskolas atbalsta biedrība norāda, ka pēc pašu koncepcijas izstrādātāju datiem Liepājas 15.vidusskolā ir vislielākais skolēnu skaits uz vienu platības vienību Liepājā, kas tādējādi nodrošina augstu finanšu efektivitāti – Liepājas 15.vidusskolas faktiskās izmaksas uz vienu audzēkni gadā (294,46 eiro) arī ir viszemākās Liepājā. Koncepcijas projektā arī klaji tiekot ignorēts fakts, ka Liepājas 15.vidusskolā skolēnu skaits ir ar pozitīvu tendenci, proti, tas palielinās.

"Analizējot koncepcijā neminētos centralizēto eksāmenu rezultātus, var secināt, ka 2014.gadā centralizētajos eksāmenos Liepājas 15.vidusskola Liepājas pilsētā ir piektajā vietā, vidējais kopvērtējums – 54,27%, aiz Liepājas 15.vidusskolas ir gan Liepājas Raiņa 6.vidusskola ar 53,67%, gan Liepājas 7.vidusskola ar 47,46%. Pēc koncepcijas redzējuma, gan Liepājas 7.vidusskola, gan Liepājas Raiņa 6.vidusskola arī turpmāk saglabās vidusskolas statusu, Liepājas 7.vidusskolā darbs turpināsies bez izmaiņām (citāts no koncepcijas), savukārt Liepājas Raiņa 6.vidusskola tiks veidota par republikas līmeņa vidusskolu," teikts atklātajā vēstulē.

"Lai iestātos Liepājas 15.vidusskolā, netiek izvirzīti nekādi papildu nosacījumi vidusskolēniem, taču, neskatoties uz to, mūsu skolas sasniegumi centralizētajos eksāmenos ir augsti – 2011.gadā Liepājas pilsētā bijām pirmajā vietā," teikts atklātajā vēstulē.

Liepājas 15.vidusskolā norāda arī uz koncepcijas projektā jau minētajiem riskiem, ja tiks realizēta šāda skolas reorganizācija. Proti, Ziemeļu rajonā nebūs pieejama vidusskolas līmeņa izglītība latviešu valodā un tuvākā vidusskola izglītības iegūšanai latviešu valodā būs pieejama 3,6 kilometru attālumā no Liepājas 15.vidusskolas – Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolā. Internātpamatskolas audzēkņu integrēšana 15.vidusskolas telpās varot arī izraisīt sabiedrības – skolu darbinieku un skolēnu vecāku – negācijas, un īpaši augsts risks esot abu mācību iestāžu apvienošanas gadījumā.

Liepājas 15.vidusskola norāda, ka tās kapacitāte nav bezgalīga, tādēļ tā iebilst pret internātpamatskolas pārcelšanu uz tās telpām: "Vai vēl 133 skolēnu nebūtu pārlieku liels integrējamo skolēnu skaits? Vai šis fakts nesamazinātu kvalitatīvas izglītības iespējas skolēniem, kas izglītību apgūst pamatizglītības programmā? Mēs uzskatām, ka tā ir nerēķināšanās ar visu 890 Liepājas 15.vidusskolas skolēnu, viņu vecāku nākotnes mērķiem, iecerēm. Vai godīgāk un pareizāk nebūtu Liepājas internātpamatskolas skolēnus integrēt visās Liepājas izglītības iestādēs, tādējādi veicinot samērīgu integrācijas procesu?"

Pašlaik turpinās Liepājas iedzīvotāju parakstu vākšana, lai paustu nostāju Liepājas 15.vidusskolas iespējamās reorganizācijas jautājumā.