AS ”Liepājas papīrs” valdes priekšsēdētājs, Liepājas domes deputāts Jānis Vilnītis pēc diviem gadiem gatavs likt malā biznesu, lai nopietni pievērstos politikai.

Kopš mūsu iepriekšējās sarunas pērn decembrī daudzkas mainījies – toreiz bijāt piedzīvojis vilšanos Šlesera partijā un gatavojāties atstāt tās rindas, nu jau esat kopā ar citu politisko spēku. Kāpēc tieši Zatlers?
Sākotnēji bija nodoms dibināt jaunu reģionālo partiju, un piecus mēnešus – līdz pat maijam kopā ar saviem domubiedriem biju intensīvi pie tā strādājis, un faktiski viss bija gatavs partijas dibināšanai. Taču mana intuīcija teica, ka nav īstais laiks, un es ierosināju atlikt dibināšanu līdz rudenim. Tad notika tas, kas notika: nāca Zatlera rīkojums nr.2. Līdz tam biju kritiski skatījies uz Zatlera iepriekšējiem četriem gadiem. Kā uzņēmējs augstu vērtēju tikai to, ko viņš bija izdarījis, lai uzlabotu attiecības ar Krieviju. Taču drosme, ko Zatlers parādīja 28. maijā, manās acīs situāciju mainīja.
Vai nepieļaujat iespēju, ka pēc kāda laika būsit vīlies, līdzīgi kā iepriekš Šlesera partijā?
Kad aizbraucu uz pārrunām ar Zatlera kungu, pats galvenais jautājums man bija, vai viņš negrasās pievienoties kādai no esošajām partijām, un otrs – vai norobežosies no sīkajām reģionālajām partijām. Atbildes mani apmierināja. Zatlers sacīja, ka sāks „no baltas lapas”, proti, veidos savu partiju. Tas mani uzrunāja, un izteicu gatavību iesaistīties partijas dibināšanas kodolā. Pēc pāris dienām jau bija jāierodas uz kodola tikšanos prezidenta Jūrmalas rezidencē. Atbraucis mājās, sasaucu savu reģionālās partijas veidotāju aktīvu, kas pieņēma vienbalsīgu lēmumu: vēlreiz noticēt kādai lielajai partijai, nevis skaldīties mazajās.
Vai ticat Zatleram?
Esam noticējuši. Protams, neloloju lielas ilūzijas par vienu cilvēku, bet ticu iespējai pārstartēt politisko situāciju – Zatlera partijas kodolu veido ārzemēs izglītojušies vai strādājuši divdesmit, trīsdesmitgadnieki, kuriem ir cita, plašāka pieredze. Tas, kas viņiem varbūt vēl jāmācās – prasme runāt, uzstāties.
Daudzi, sevišķi vecāki cilvēki man jautā, vai nebūs vilšanās, vai var ticēt, vai atkal nebūs kārtējais, kurš tikai slauks, lobēs un zags. Mana atbilde ir: es nevaru pateikt, vai nebūs vilšanās, varat stāvēt malā, bet ziniet – tādā gadījumā vienmēr atradīsies kāds, kurš gribēs jūs izmantot.
Portālu fotogrāfijās un video sižetos bieži esat redzams Zatlera Reformu partijas (ZRP) biedru priekšplānā. Kāda ir jūsu vieta partijā?
Kā jau teicu, biju viens no dibinātāju kodola. Kad Zatlera kungs nosauca tos, kurus viņš redz valdē, nebiju tajā skaitā. Bet tas ir saprotams, jo šobrīd valdē jābūt cilvēkiem, kuri var atļauties veltīt partijas darbam visu savu laiku no rīta līdz vakaram. Es to nevaru, un pilnībā uzticos Zatlera kunga izvēlei. Vienīgā problēma līdz šim bija tā, ka visi valdes locekļi bija rīdzinieki, pietrūka reģionu pārstāvniecības. Taču kongresā mēs to mainījām.
Vai daudzi kurzemnieki grib iesaistīties ZRP?
Vilkme ir liela. Ar Latvijas Pirmo partiju nevar salīdzināt. Bet ne visi tiek uzņemti, un, manuprāt, tas ir pareizi, jo ir ļoti daudzi, kas nomainījuši divas vai pat trīs partijas, un skaidri redzams, ka viņu vienīgā vēlme ir iekļūt Saeimas kandidātu sarakstā.
Ir arī tādi, kurus no ZRP pagaidām varbūt attur kļūdiņas, kas protams, ir, taču ceru, ka partija būs paškritiska un spēs tās labot.
Arī vairāki Liepājas partijas biedri esot izteikuši vēlmi pievienoties ZRF. Kāda ir argumentācija?
Tas, ka viņi neko nevar ko ietekmēt, ka visus lēmumus pieņem neliela cilvēka grupiņa. Bet šo partiju tik labi nezinu, lai varētu spriest.
Vai startēsiet Saeimas vēlēšanās, manuprāt, jums ir labas izredzes?
Nestartēšu. Principa pēc. Pašvaldība, ja tu neesi mērs, mēra vietnieks vai izpilddirektors, ir kaut kas cits, bet, kamēr neesmu sagatavojis uzticamu pēcteci uzņēmumā un nevaru nolikt malā savu biznesu, politikā neiešu. Uz diviem krēsliem sēdēt nevar. Un man nepatīk politbizness. Nepatika, ka savā laikā uzņēmējs, kurš nodarbojas ar arhitektūru un būvniecību Liepājā, savienoja politiku ar biznesu. Un man noteikti nepatika arī citi piemēri, kaut vai tas pats Šķēle, Šlesers un Co.
Kāds tad ir jūsu mērķis, iesaistoties ZRP?
Lai esam pietiekami stipri arī pašvaldībā un lai varam būt konkurenti pašreiz pie varas esošajiem. Daru visu, lai pēc diviem gadiem būtu gatavs startēt pašvaldības vēlēšanās.
Un pretendēt uz mēra krēslu?
Citādi nemaz neeju uz vēlēšanām kā tikai ar vienu domu – vadīt šo pilsētu. Kā jau teicu, ejot uz iepriekšējām vēlēšanām, gribu mainīt politiku pilsētā, padarīt to caurspīdīgāku, atvērtāku, godīgāku. Domāju, ka arī šeit ir vajadzīga pārstartēšana. Pat neko sliktu nerunājot par pašreizējiem pilsētas vadītājiem.
Vai uzskatāt, ka spētu pārliecināt Seska kunga vēlētājus –pensionārus un pašvaldībā strādājošos – balsot par jums?
Pensionāri, protams, spēlē lielu lomu – ne velti Seska kungs gan iedevis viņiem telpas, gan maksā algu Vērdiņas kundzei. Bet galvenie Liepājas partijas vēlētāji noteikti ir pašvaldības darbinieki, kas baidās par savu vietu un domā – atnāks Jānis Vilnītis, un izmetīs viņus uz ielas. Bet pa šiem diviem gadiem esmu sapratis, ka ne jau visi, kas strādā domē, ir slikti, te ir arī ļoti daudz sava amata meistaru.
Un es arī ceru, ka kaut kad tas plīvurs tomēr kritīs no acīm nost, cilvēki nav dumji.
Vai nav grūti būt valdošajā, Seska kunga koalīcijā, zinot, ka jau tuvākajā laikā varat nonākt opozīcijā?
Esot koalīcijā ir daudzas priekšrocības – gan vairāk informācijas, gan lielākas iespējas iespaidot lēmumus, un Liepājas partija tomēr nav ZZS, lai gan saikne ar Lembergu ir. Un, ja partijas valdei mani argumenti neliksies pārliecinoši un tā uzskatīs, ka nav pareizi atrasties koalīcijā Liepājas domē un sadarboties ar Liepājas partiju, es to respektēšu un, protams, izstāšos.
 Domes sēdēs jūs samērā bieži balsojot atturaties, arī pēdējā sēdē. Vai tā būtu maksa par atrašanos koalīcijā? Un, ja tā, vai šādi nekļūstat par savu principu nodevēju?
Balsojumā par zemesgabala privatizāciju zem biroja ēkas Jūras ielā 25/29 atturējos tāpēc, ka man nebija pieņemams Aizezera kunga vēstules ultimatīvais tonis, bet nebija arī īsta iemesla balsot „pret” - līgumā nav rakstīts, ka autostāvvietām jābūt publiskām. Kāpēc tas līgumā nav rakstīt, tas jau ir cits jautājums. Taču, ja nemaldos, savulaik arī domes līgumā ar Kesenfelda kungu par „Daugavas” sporta namu bija pazudusi tēze, ka namā jāsaglabā sporta funkcija.
Tāpat neesmu pret vēja parkiem, bet savulaik atturējos balsot par „Rapsoil” ieceri, jo man nepatika veids, kā šī biznesa ideja tika „bīdīta”.
Vai varat atklāt, kuri ir jūsu konsultanti politikā? Vai taisnība, ka viens no viņiem ir uzņēmējs Gunvaldis Vēsmiņš?
Man nav konsultantu, bet ir daudz cilvēku, ar kuriem apspriežos, un Gunvaldis noteikti ir viens no viņiem. Abi Vēsmiņi – Gunvaldis un Tālivaldis – bija tie, kas mani uzaicināja iesaistīties Latvijas Pirmajā partijā. Līdz tam biju ļoti tālu no politikas. Tikai studenta gados, 1991. gadā, pateicoties manam bijušajam sievastēvam Jānim Biezajam, iesaistījos LNNK, kopā ar viņiem gāju arī uz barikādēm, bet tad nāca vilšanās, jo atšķēlās Helsinki’86, klāt nāca TB, sākās cīņa par varu, un es aizgāju.
Pēc tam, kad biju pieņēmis lēmumu pievienoties ZRP, veselu stundu diskutējām ar Tālivaldi Vēsmiņu – viņu ļoti uztrauc, vai tur nepazudīs mūsu kristīgie ideāli. Pārliecināju viņu, ka šī partija, lai arī nav kristīga, tomēr orientēta uz vērtībām, un, ja Jēzus ir aicinājis kristiešu būt par šīs zemes „gaismu un sāli”, tad arī es, būdams šīs partijas rindās, varu kļūt par tās „gaismu un sāli”.
Ir vēl viens cilvēks – mācītājs Jānis Bitāns, pie kura varu griezties, ja esmu apmulsis, ja nespēju par kaut ko izšķirties. Tāpat ir daudzi uzņēmēji, ar kuriem varu apspriesties. Bet kāda viena konsultanta man nav.
Jūs atstājat ārkārtīgi “pareiza” cilvēka iespaidu. Vai tā ir un vai uzņēmējam Latvijā nav grūti būt tik pareizam?

Neesmu pareizs – ja tā būtu, es neietu pie sava mācītāja uz grēksūdzēm. Man savos 42 gados ir bijis pietiekami daudz nedarbu. Katrs sevī jau mēs jūtam, kas ir un kas nav pareizi, un, ja man galvā ir nepareizas domas, tad cenšos, lai tās nepārvēršas vārdos un vēl vairāk – darbos. Taču ne vienmēr tas izdodas. Ja ar šo jautājumu domāts tas, vai esmu godīgs biznesā, tad: jā, esmu likumpaklausīgs. Jo, paldies Dievam, visi svarīgākie likumi ir ierakstīti vai nu Bībelē, vai mūsu sirdsapziņā. Runājot par pārējiem likumiem, mans princips ir ievērot likumu pēc būtības, nevis burta. Ja man jāizšķiras par labu cilvēkam vai likuma burtam, izšķiršos par labu cilvēkam.