Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Juris Pīlēns: Ļoti tuva un ļoti mīļa man ir šī pilsēta


atlikušas 250 zīmes


Juris Pīlēns: Ļoti tuva un ļoti mīļa man ir šī pilsēta (9) Kadri no filmas

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 22. februārī, 2018 | BIRKAS: Juris Pīlēns , Uldis Pīlēns , kino
Izdrukāt Ziņot
Kinooperators Juris Pīlēns.
Kinooperators Juris Pīlēns.
FOTO: Modris Helds

Šonedēļ kinoteātrī "Cinamon Balle" izrādītās latviešu filmas "Kriminālās ekselences fonds" viena seansa apmeklētājiem bija iespēja satikt uzņemšanas grupas pārstāvjus.

Kopā ar režisoru Oskaru Rupenheitu, filmas ražošanas vadītāju un aktrisi Sintiju Andersoni Liepājā viesojās arī Juris Pīlēns, operators, režisora asistents un – pirmo reizi – filmas producents.

Juris Pīlēns ir 33 gadus vecs, 2 metrus garš, un 2016.gadā par darbu filmā "Rīgas kungi" viņš saņēma "Lielo Kristapu".

Portāls irliepaja.lv aicināja Juri Pīlēnu uz sarunu īsi pirms filmas "Kriminālās ekselences fonds"* (filmas veidotāji mēģina ieviest saīsināto apzīmējumu – "KEF") radošās komandas tikšanās ar skatītājiem.

Vai esat pilnīgs mākslas cilvēks? Uzņēmēja gēns no tēva (Uldis Pīlēns – irliepaja.lv) nav iedzimis?
Varbūt nedaudz arī ir iedzimis, bet tas lielais bonuss bija, ka vecāki neuzspieda, ko vajadzētu darīt, bet ļāva izvēlēties pašam. Brālis aizgāja uz arhitektiem (Jura vecāki pēc izglītības ir arhitekti – irliepaja.lv) un kaut kādā mērā arī uz uzņēmējdarbību, bet es vairāk vai mazāk paliku tikai mākslas nozarē.

Vai jūsu karjera sākās Liepājas televīzijā?
Nē, Liepājas televīzijā vienīgo reizi esmu bijis Ēnu dienā (smaida).

Kā sākās jūsu ceļš kino?
Vispirms Rīgā sāku studēt datordizainu, bet paralēli jau turot galvā, ka es gribētu pamācīties arī kino. Tobrīd neuzņēma operatorus, tāpēc es vienkārši vilku laiku. Taču zināju, ko gribu, un, kad tā iespēja bija, iestājos un tiku uzņemts. Pēc tam jau viss lēnām pats sāka kārtoties.

Vai nebijāt aizrāvies arī ar fotogrāfiju?
Tieši tā. Pirms kino bija fotogrāfija. Ne supernopietnā līmenī, bet... Tad, ja tā varētu teikt, drusciņ apnika statiskā bilde un gribējās iepazīt kustīgo.

Tagad esat diplomēts kinooperators?
Tā tautā runā, bet vispār es nepabeidzu skolu – trīs ar pusi gadus nomācījos un nepabeidzu...

Kā nonācāt kinoindustrijā?
Kā visi studenti – sāku ar studentu filmām, un, pateicoties tām, arī iepazinos ar režisoru Oskaru Rupenheitu, kas ir "Kriminālās ekselences fonda" režisors un scenārija autors. Oskaram bija jātaisa diplomdarba filma, operatore viņam jau bija, taču meitene bija ļoti maza auguma, savukārt aktieri bija izvēlēti ļoti gari. Tā nu vajadzēja kādu, kas nāktu kā "garais operators".

Tajā projektā mēs ar Oskaru tā vairāk sapazināmies un sadraudzējāmies. Vēlāk sekoja "Piena" īsfilmas.

Kas ir "Piens" un "Piena" filmas?
Tā ir kafejnīca Rīgā, kura mums piedāvāja uztaisīt reklāmas viņu Jaungada ballēm un vasaras festivālam. Oskars pateica: netaisām klasisko reklāmu, uztaisām īsfilmiņu. Tās kļuva diezgan populāras sociālajos tīklos.

Un "Piens" aizveda līdz "KEF"?
Jā. Šajā projektā sāku kā radošais režisora asistents un producents, bet, kad projekts ievilkās, un paredzētajam operatoram vairs nebija laika piedalīties, pārņēmu arī operatora pienākumus.

Jauni ampluā?
Jā, producenta ampluā principā ir jauns.

Iepatikās?
Tiešām iepatikās! Projekts gan bija diezgan sarežģīts – taisījām to trīs gadus. Filmēšanas dienas bija 130, bet tās izstiepās gandrīz trīs gadu garumā. Filma ir par vasaru, tāpēc rudenī vairākas stundas grābām lapas un mēģinājām šmaukties, ka ir vasara. Ziemā ņēmām pauzīti.

Kā jums izdevās tik ilgu laiku paturēt aktierus, kuri, cik zināms, neviens nav profesionālis šajā jomā?
Tas arī ir sarežģīti, bet liels nopelns bija Oskaram un visai komandai, tajā skaitā aktieriem, kas bija entuziasma pilni. Bieži vien varējām filmēt tikai nedēļas nogalēs, jo viņiem visiem ir darbs, viņi nav profesionāli aktieri, un viņiem kaut kur ir jāpelna naudiņa.

Tieši par to, ka nav izvēlēti, piemēram, Jaunā Rīgas teātra aktieri, bet nepazīstami cilvēki, filmas veidotājus uzteikuši gan vienkārši ar kino saistīti cilvēki, gan kritiķi.
Profesionālie aktieri jau nav vainīgi, bet Latvija ir tik maza, cik ir, un arī aktieru ir tik, cik ir. Mēs esam iedevuši skatītājiem pilnīgi baltu lapu – Imants Veide ir Imants Veide un Harijs Kuharjonoks ir Harijs Kuharjonoks, nevis kaut kas cits. Protams, Oskaram bija kārtīgi jāpastrādā ar viņiem mēģinājumos, bet dialogos daudzkas nāk arī no viņiem pašiem, piemēram, tas, ka Harijs diezgan daudz rupjību lieto, pārsvarā nāk no viņa, un mēs ļāvām brīvi izpausties.

Kas ir šie cilvēki savā ikdienas dzīvē? Kā jūs viņus atradāt?
Bija kastinga cilvēki, kas to darīja, bet meklējām mēs visi – vai nu gājām cauri feisbuka draugu draugiem, vai draugiem.lv, vai bija kaut kādi ieteikumi, vai vienkārši atradām uz ielas. Es pats, piemēram, tā savācu vienu bankas apsargu – piegāju klāt un uzaicināju uz kastingu.

Vienu filmas aktieri – Edmundu Aizkalnu – gan droši vien pazina daudzi liepājnieki.
Jā, man šķiet viņš ir ļoti labs!

Pārliecinošs...
Viņa tembrs man vispār liekas ģeniāls. Iespējams, Aizkalna balss pat bija zināmākā no visām, jo viņš ir ierunājis reklāmas.

Pārējie tēlotāji ir rīdzinieki?
Jā. Harijs, piemēram, dzīvē ir advokāts. Imants Veide strādā kā PR (Public relations, sabiedriskās attiecības – irliepaja.lv) cilvēks, vīrietis, kas Harijam sarunā filmēšanos reklāmā, ir latīņu valodas pasniedzējs.

Ko aktieri teica, kad noskatījās filmu?
Pirms filmas bija ļoti satraukušies, vai vispār varēs pēc tam uz ielas nākt ārā un vispār normāli strādāt, bet tagad visi ir ļoti laimīgi. To pašu Harija lomas atveidotāju Andri Daugaviņu Rīgā uz ielas regulāri atpazīst, nāk klāt, smaida.

Kā izlēmāt, ka filma būs tieši kriminālkomēdija? Grūts žanrs...
Visgrūtākais. Žanru izvēlējās Oskars, bet te galvenā atslēga, manuprāt, ir – lai sanāktu, mums pašiem tam ir jāpatīk. Mēs filmu netaisījām skatītājiem, mēs taisījām to sev. Ja taisām sev, un mums patīk, tad, visticamāk, arī citiem patiks.

Neticami, bet pat vecas anekdotes, kā par čigānu vectēvu, filmā ir izdevušās smieklīgas.
Triki, izņemot pasta epizodi, kas ir izdomāta, lielākoties visi ir reāli, kaut kur sameklēti. Tas pats Makdonalda triks jau ir slavens visā pasaulē. Mēs, protams, ceram, ka neviens to tā baigi nemēģinās [atkārtot] – ka nesanāk šmuce...

Filma no 2.februāra ir uz ekrāniem visā Latvijā. Cik ilgi?
Tas ir atkarīgs no skatītājiem un kinoteātriem. Tiklīdz cilvēki nenāks, viņi raus nost.

Ko pēc tam? Uz kinofestivāliem?
Kaut kur noteikti sūtīsim. Kad taisījām, koncentrējāmies tikai uz latviešu skatītājiem, bet tagad, kad redzam, ka nav sanācis baigais sūds un cilvēkiem nedaudz patīk, plānojam arī kaut kur uz āru, vismaz festivālos parādīt.

Varbūt arī kaimiņos – lietuviešiem, igauņiem?
Arī varētu saprast. Bet ir nedaudz slikta pieredze – ja paskatās, kā pie mums ir gājis igauņu un lietuviešu filmām... Bet par to arī tiek diskutēts un domāts.

"Svingeri" taču igauņiem patīkot.
Jā, bet tas ir cits stāsts – tur spēlē visi igauņu lielie aktieri. "Svingeri" vispār ir ģeniāls stāsts, kā Latvijā var nopelnīt ar kino. Ēķis malacis...

Bet, kas ir svarīgi, šajā mūsu projektā visi cilvēki lielākoties nāca par velti, aiz tīra entuziasma. Visa filmēšanas grupa pavilkās un visas 130 dienas nāca par velti strādāt. Tas bija ļoti liels prieks.

Vai krājat naudu nākamajam projektam?
Ja kaut kas paliks pāri, tas noteikti būs ieguldījums nākamajam projektam.

Tas gan nenotiks tūlīt, domāju, gadiņus divus atpūtīsimies un varbūt arī kaut kādu naudiņu nopelnīsim – pastrādāsim pie reklāmām, un tad jau noteikti. Režisors aizvakar teica, ka viņam esot jau astoņas jaunas idejas.

Kur jūs gribētu pielikt roku?
Pēc izglītības esmu operators, bet man pašam krietni labāk patīk filmēt dokumentālo kino, jo tur es bišķiņ vairāk jūtos kā es pats, vairāk varu vadīties pēc savām sajūtām. Spēlfilma tomēr ir nedaudz sarežģītāks pasākums. Bet es domāju, ka turpināšu producēšanas jomā, un, vai es būšu pie kameras, to vēl diskutēsim. Starp citu, šajā filmā esmu arī divās mazās lomiņās. Nevar pamanīt? Nu jā, tās ir supermaziņas.

Interesē arī aktiera darbs?
Jā. Kaut kas man tur patīk. Esmu šur tur pafilmējies, "Pelnu sanatorijā", piemēram... Nu, protams, nekādas galvenās lomas, bet tikpat labi esmu tieši tāds pats cilvēks kā visi pārējie mūsu "neaktieri". Nevis "neaktieri", man nepatīk viņus tā saukt, vienkārši – vēl neatklāti aktieri.

Vai jums kā bijušajam liepājniekam ar Liepāju kāda saistība vēl ir palikusi?
Protams, tagad arī – iebraucām drusku ātrāk, izvadāju visus pa Liepāju, kaut kādas vietiņas parādīju. Ļoti tuva un ļoti mīļa man ir šī pilsēta! Ar gadiem sanāk arvien biežāk atbraukt – trīs, četras reizes gadā. (Smejas). Mammai būs ko teikt – ka tā ir viena vai divas reizes, kad es atbraucu... Rīga paņem tik daudz laika, un, ja vēl pierod pie Rīgas tempa, tad, atbraucot šeit, – tā ir muļķīgi teikt –, bet liekas, ka nekas nenotiek. Jebkurā gadījumā, domāju, ka vecumdienās es šeit ar lielāko prieku atgriezīšos un dzīvošu.

Varbūt darbs vai kāds projekts atved ātrāk uz Liepāju?
Ā, kā reizi tieši šobrīd top. Man ir kolēģis, mākslinieks Māris Lagzdiņš, arī liepājnieks, ar kuru strādājam kopā daudzus gadus, un mēs tagad taisām videoklipu grupai "Carnival Youth", kas ir stāsts par Liepāju. Tādā ziņā paši sajutāmies, ka kaut ko labu dodam atpakaļ pilsētai.

* Trešajā demonstrēšanas nedēļā filma ir trešā skatītākā Liepājā, bet pirmajā nedēļā ieņēma pirmo vietu. Uz 21.februāri filmu Liepājā bija noskatījušies 1280 kino apmeklētāji.Attēli:

Sludinājums

danubia
13:17 | 22/02/18
ZIŅOT
(-9)
(4)
+

Atvainojos par rupjību, bet nu tādu mē.slu ( filmu ) sen nebiju redzējis. Nekā personīga

Raitis to Danubia
14:20 | 22/02/18
ZIŅOT
(-3)
(9)
+

Publiski nevajag ar savu dumjību dalīties:) Filma kā svaigs gaiss pār visu samāksloto kino industriju!

Mjā
17:03 | 22/02/18
ZIŅOT
(-3)
(2)
+

Puisis kā bilde

Laimonis78
23:19 | 22/02/18
ZIŅOT
(-6)
(3)
+

Piekrītu Danubijam

Pilnīgi pretīgi palika filmas laikā. Jums tas liekas normāli: “kādas kājas, tāda vafeke??!!” Uz kurieni mēs ejam? Par kādu samāksloti kinoindustriju stulbais Raitis runā?? Šeit bija pilnīgs vājprāts!! Ne aktieri, ne sižets un plus vēl kā pie virpotāja Frīda darba galda runas stils..

Laimonis78
23:21 | 22/02/18
ZIŅOT
(-5)
(3)
+

Ne velri valstī esam tur, kur esam un regulāri tiek viss pirkts un uzpirkts, jo prātiņa uztaisīt tiešām uz šī žanra attiecīgu komēdiju, nav. Kauns

Laimonis78
23:24 | 22/02/18
ZIŅOT
(-7)
(3)
+

Jura mamma, intiliģenta kundze, vairākus projektus esam izgājuši cauri. Vai tiešām nav kauna, ka dēls kaut ko tik pastulbu radījis..

SaR
17:50 | 25/02/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Cienijamā Liepājas publika! Pirms nozākāt k.ko,der paošņāt gaisu. Ir tāds žandrs,kurā dotā filma ir veidota. Tautā mīlētie Tarantino un Rićijs tsisa augšā šajā žandrā. Iespējams,ka dzirdētaus vārds fuck tā "nesit" kā drāziens..utt

tfutu!
13:48 | 02/03/18
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Kādam vajadzētu Jums nikni pateikt - sēdies, divi! Bet te vēl pluso. Nu ``sabiedrība``... Bitītematos! Taču rakstīt iemācieties! Un tad mētājiet no sevis gudreļus.

To sar
19:40 | 25/02/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Žanrs

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki