Kā klājas Liepājas Universitātes studentiem jaunajā studiju gadā? Kāda ir materiālā situācija studentu vidē un maciņos? Pieredzē dalās Liepājā studējošie.

Studiju kredīts – lieliska iespēja
Jau kuro gadu Liepājās Universitātē studentiem ir iespēja saņemt studiju kredītu, kā arī studējošo kredītu, kas paredzēts dzīvošanas izmaksām.

Par savu pieredzi stāsta Kultūras vadības 2. kursa studente Elita Medne no Cēsīm. „Par studijām nebija iespējas samaksāt, bet studēt gribējās. Tāpēc bija jāmeklē varianti un risinājumi, lai varētu samaksāt Ls 840 par studijām. Viena iespēja bija ņemt studiju kredītu bankā – iepriekšējā gadā studiju kredītu deva „SEB banka”. Tā nu devos uz banku noskaidrot nosacījumus. Izrādījās, ka varu paņemt valsts galvoto kredītu. Tagad pateicoties studiju kredītam varu studēt Liepājas Universitātē,” smaidot saka Elita.

Izvaicājot studentus par to, vai viņi ņēmuši studiju kredītu, izrādījās, ka studiju vai studējošais kredīts ir katram otrajam. Tātad tas nav nekas neierasts, lai rastu iespēju studēt kopā ar tiem, kam ir budžeta vieta.

Ja grib, tad var
Cik studentu, tik viedokļu par dzīvi kojās  – vienam dzīvošanās pa kojām ir tīrā medusmaize, cits jau otrajā dienā zūd lapās un meklē citas dzīvošanas iespējas Liepājā. „Pirmajā gadā, kad ierados Liepājā, kojās nodzīvoju divas diennaktis, un sapratu, ka jāmēģina atrast cits risinājums. Sapratu, ka vēlos citus sadzīves apstākļus. Universitātē uz informācijas dēļa ieraudzīju sludinājumu par vienistabas dzīvoklīti, tā nu ar draudzeni sametāmies kopā. Naudas izteiksmē tas bija Ls 60 – tas pats vien sanāk kā dzīvot kojās, tikai lielāks komforts. Koju haoss patika, nesagādāja problēmas, piemēram, salauzts skapis, taču šokēja koplietošanas telpas, piemēram, virtuve un dušas, kas tagad ir izremontētas. Protams, pluss ir tas, ka var iepazīties ar citiem studentiem. Un īsto studentu dzīvi neapšaubāmi arī var iepazīt, dzīvojot kojās,” spriež Elita.

Agnese Grandovska, kas pati ir no Jelgavas un studē programmas „Vēstures un sociālo zinību skolotājs” 3. kursā, dzīvošanu kojās vērtē ļoti pozitīvi. Meitene atzina, ka, protams, esot brīži, kad kaitina kaimiņi, kuri skaļi uzvedas, taču tas piederoties pie lietas.

Agnese par labu iepirkšanās vietu atzīst „Supernetto” un „TOP” veikalu, kur baltmaizi var iegādāties par 0, 39 santīmiem. Uz jautājumu, kas tiek gatavots tad, kad vairs nav ko gatavot, viņa iesaucas: „Tad ņemam un izdomājam pašas savas receptes!” Agnesei ikmēneša tēriņi robežojas ap Ls 100, un tajos ietilpst arī maksa par kojām, kas ir 37 lati mēnesī. Par ekonomisku iepirkšanās vietu meitene sauc tirgu, kur kartupeļus var dabūt sākot no 0, 05 – 0, 30 santīmu robežās. „Vēl ekonomiskāk, protams, ir atvest produktus no mājām, taču, ja tādas iespējas nav, tad jāiet pirkties uz tirgu,” saKa Agnese, kuraI iknedēļas tēriņi pārtikai ir apmēram Ls 20.

Savukārt gramzdenieks Edgars Oliņš, kas studē Tūrisma vadības 2. kursā un dzīvo kojās, pastāstīja, ka nācies iztikt aī ne no kā. „Otrdien makā vien vienpadsmit santīmi, taču vecāki naudu sūtīs tikai piektdien...”. Ilgi puisis galvu nav lauzījis, bet naudu aizņēmies no drauga, ko pēc tām arī godprātīgi atdevis. Jautājot par koju virtuvi, vai tas ir mīts vai patiesība par ceptiem kartupeļiem, puisis atbild apstiprinoši. „Mans pamatēdiens ir kartupeļi, makaroni un olas,” smejoties nosaka Edgars. Pēdējā iepirkšanās reizē Edgars devies uz „Supernetto”, kur iegādājās eļļu par Ls 1,19, kečupu par 0,69 santīmiem, „Auksti kūpinātu desu” par 0, 39, margarīnu par 0, 69 santīmiem. Puisis novērojis, ka makaronus labāk pirkt lielveikalā „Maxima”, kur kā akcijas preci tos var dabūt lētāk nekā citos veikalos – apmēram par 0, 52 santīmiem. Edgars atzina, ka pārtikai nedēļā tērē 10 latus: „Jo taupīgāk, jo labāk!”

Strādāt vai nestrādāt?
Vienam palīgā nāk mamma, citam ir tikusi sen kārotā budžeta vieta, cits paralēli studijām piestrādā, ko praktizē daudzi studenti. „Liels atbalsts man ir palīdzība no Vītolu fonda, jo esmu viena no stipendiātēm. Nav jādomā, kā izdzīvot, bet, kā samaksāt par studijām,” atzīst Elita. Arī Edgars, mācoties pirmajā kursā, strādājis divus mēnešus, veiksmīgi apvienojot studijas ar darbu, taču tad arī neko citu nav redzējis kā mācības un darbu, līdz izšķīries par labu studēšanai vien.

Karlīna Mikne, kas studē Komunikācijas vadības 2. kursā, pa vakariem piestrādā, taču meitene atzīst, ka ar šo naudu nepietiek, lai nosegtu visus maksājumus. „Mamma nodrošina dzīvesvietu, bet pati rūpējos par savu iztiku, nezinu kā izdzīvotu bez mammas atbalsta,” viņa domīgi rezumē. Karlīna studentiem iesaka iegādāties lielveikala „Maxima” „Paldies” karti, kur var uzkrāt naudu, tas palīdzot reizēs, kad naudas maciņā sākt pietrūkt.
Vairākums aptaujāto studentu atzina, ka iztiek no ģimenes atbalsta, labprāt strādātu, taču diemžēl nav iespējams apvienot studijas ar mācībām. Ikmēneša tēriņiem naudas nepieciešams no Ls 100 – 120. Liepājā studentiem, kas nevēlas dzīvot kojās, bet paši savos dzīvokļos, labs piedāvājums atrodams interneta resursos. Arī Laura, kas nav liepājniece (nevēlas atklāt, kurā studiju programmā studē) īrē centrā dzīvokli kopā ar vēl divām meitenēm. Izdalot ikmēneša maksājumus, katrai vien sanākot Ls 20. Meitene iesaka gatavot ēdienu kopīgi ar istabas biedriem, jo tā ir daudz ekonomiskāk, nevis sēdēt skolas ēdnīcā, kur kā pusdienas maksā ap Ls 1, 50.