Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Kapavietu vēl netrūkst, bet paplašināties vajadzēs


atlikušas 250 zīmes


Kapavietu vēl netrūkst, bet paplašināties vajadzēs (10)

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 30. jūnijā, 2017 | BIRKAS: Kapsētu pārvalde , Ivo Pavlušenko , Līvas kapi , centrālkapi , Dienvidu kapi , Ziemeļu kapi , Vecie kapi , Garnizona kapsēta , rekonstrukcija , Berči
Izdrukāt Ziņot
Garnizona kapu rekonstruētā daļa.
Garnizona kapu rekonstruētā daļa.
FOTO: irliepaja.lv
Garnizona kapu rekonstruētā daļa. Garnizona kapi. Garnizona kapos turpinās četru nākamo kārtu rekonstrukcija. Vairāk nekā 2000 brīvu kapavietu ir Dienvidu kapos. Centrālajos kapos brīvu vietu vairs nav. Ar šādām brīdinājumu zīmēm Kapsētu pārvalde mudina sakopt kapavietas. Pērn atjaunota Paula Maksa Berči projektētā kapliča Līvas kapos. Līvas kapu jaunais žogs.

Liepājas Kapsētu pārvaldes direktors Ivo Pavlušenko apliecina, ka pagaidām nav pamata satraukumam par to, ka pilsētas kapsētas ir pārpildītas.

Mazāk nekā 2,5 tūkstoši vietu
Lai gan brīvu vietu pašlaik ir tikai divās Liepājas kapsētās – Dienvidu un Garnizona, Pavlušenko ir saskaitījis, ka ar to pietiek turpmākajiem astoņarpus gadiem. Tomēr jau tagad jāsāk domāt par Dienvidu kapsētas paplašināšanu. Otrā pilsētas galā – Karostā – kapsētas paplašināšana jau notiek.

Dienvidu kapos patlaban vēl pieejamas 2200 kapavietas, un ar to pietikšot gadiem astoņarpus. Šobrīd kapsēta iekārtota 14, 8 ha platībā, taču te kopumā rezervēti 33 ha. Tomēr, lai kapsētu varētu paplašināt, un tas iespējams gan Nīcas, gan Liepājas virzienā, teritorija ir jāuzber. Tas savukārt jādara savlaicīgi, jo gadus divus trīs uzbērtajai kārtai jāļauj nosēsties.

Savukārt Garnizona kapos šobrīd ir 161 brīva vieta, ar ko pietiek apmēram pusotram gadam. Pērn Garnizona kapos piešķirta 181 vieta, un Kapsētu pārvaldes direktors saka, ka tas ir daudz. Tas gan nenozīmē, ka tik daudz ir bijis arī bēru – cilvēki vienkārši rezervē vairākas kapavietas. Kopš sākta rekonstrukcija un sakārtota apkaimes infrastruktūra – ielas, stāvvietas, šī kapsēta esot kļuvusi populāra ne tikai Karostas un Tosmares iedzīvotāju vidū, bet te savus tuviniekus labprāt bērē arī Ziemeļu priekšpilsētas iemītnieki.

Garnizona kapi jau vairākus gadus tiek paplašināti, pabeigtas pirmās piecas kārtas (1.– 3.kārtas paplašināšana izmaksāja 165 939,66 eiro, 4.kartā – 100 427,93 eiro), un pirms nedēļas uzsāktas nākamās četras, pēc kuru pabeigšanas – nākamajā vai aiznākamajā gadā – šajā kapsētā būs par apmēram tūkstoš kapavietām vairāk, kopā – 1500. Pēdējās – 10. un 11. – kārta būšot sarežģītāka, jo ir kapsētas paplašināšanai iegādātajā teritorijā ir palikusi vēl viena nenojaukta ēka, tāpat ir jādomā par kapličas būvi, saka Pavlušenko.

Vaicāts par iespēju uzbūvēt arī krematoriju, Pavlušenko saka – ar Rīgas un Valmieras krematorijām pietiek, gada laikā Liepājas kapsētās tiekot apbedītas apmēram divdesmit urnas. Ar to nepietiek, lai atmaksātos tik sarežģīta būve.

Pārējās pilsētas kapsētās – Līvas, Centrālajā, Ziemeļu un Vecajos kapos, kur apbedījumi notiek deviņdesmit un vairāk gadus, brīvu vietu vairs nav, tur apbedīšana notiek vienīgi ģimeņu kapavietās, un, piemēram, Centrālkapos vidēji gada laikā tiek apglabāti ap 300 aizgājēji. Tiesa, noteikumi atļauj veikt tā saukto virsapbedījumu, ja ir pagājuši divdesmit gadi pēc iepriekšējā apbedījuma, un arī šāda prakse nav retums.

Brīdina par kapavietu nekopšanu
No šā gada 1. aprīļa Kapsētu pārvalde uzsākusi nekopto kapavietu apsekošanu un tuvinieku informēšanu, izvietojot īpašu brīdinājuma zīmi līdzās kapavietai. Savukārt informācija par to, kur vērsties, ieraugot šādu zīmi, atrodama uz informācijas stenda pie ieejas kapsētā.

Noteikumi, piemēram, paredz, ka gada laikā pēc nelaiķa apbedīšanas kapavieta ir jāsakārto, tāpat ar pārvaldi jāsazinās, ja ir beidzies kapavietas rezervēšanas līguma termiņš vai vispār nav noslēgts nekāds līgums par kapavietu. Ja tomēr brīdinātie neatsaucas un piecus gadu laikā kapavieta netiek sakopta, tad tā ir zaudēta – atdota citam.

Kopš 1.aprīļa pārvalde esot sastādījusi 72 aktus, taču pēc uzsāktās akcijas jau daudzi brīdinātie esot atsaukušies, saka Pavlušenko.

Arī pati Kapsētu pārvalde cenšoties sakopt kapsētas. Pērn pilnībā atjaunota Paula Maksa Berči projektētā kapliča Līvas kapos. Drīz tiks pabeigta kapsētas žoga atjaunošana – tas jau nomainīts Cenkones ielas, Lauku ielas un Kandavas ielas pusē, kā arī daļēji Klaipēdas ielā, neatjaunots vēl palicis viens šīs ielas posms. Trijās kapsētās atjaunoti iekšējie ceļi, tāpat pārvalde apzinājusi un apseko Ziemeļu, Līvas un Centrālajos kapos esošos pieminekļus divu karu upuriem.

Digitalizācijas ēra arī mūža māju saimniecībā
Pirms četriem gadiem izveidota Latvijas kapsētu informācijas un datu pārvaldības sistēmā www.cemety.lv. Pēc Pavlušenko sacītā, arī Liepājas Kapsētu pārvalde jau trešo gadu iesaistījusies informācijas digitalizēšanā.

"Mums tā ir kā liela digitalizēta grāmata, kurā katras kapsētas pārvaldnieks ievada informāciju no tā sauktajām kapu grāmatām, kā arī aktuālo informāciju un pat fotoattēlus. Visās kapsētās ir datori, kas saslēgti vienā tīklā ar Kapsētu pārvaldi," pastāsta Pavlušenko.

Digitalizācija www.cemety.lv pagaidām aptver trīs Liepājas kapsētas – Līvas, Ziemeļu un Garnizona. Pārējo datu ievadīšana vēl ir procesā, ko plānots pabeigt līdz 2018.gadam.

Uzziņa
Liepājas kapsētu pārvalde apsaimnieko sešas kapsētas:
Dienvidu kapsēta – 14,8 ha
Centrālā kapsēta – 17,35 ha
Līvas kapsēta – 5,54 ha
Ziemeļu kapsēta – 4,56 ha
Vecā kapsēta – 4,31 ha
Garnizona kapsēta – 3,91 ha.

Ar detalizētu informāciju par Liepājas kapsētām var iepazīties domes mājaslapā.


Sludinājums

A
08:53 | 30/06/17
ZIŅOT
(-3)
(9)
+

Būs krematorija būs pieprasījums,jo ceļš izmaksā pietiekami dārgi uz Rīgu.Tā ir atruna.

Roze K.
09:16 | 30/06/17
ZIŅOT
(-1)
(8)
+

Tieši tā - ne jau tāpēc vien daži desmiti urnu, ka cilvēki nevēlas pakalpojumu, bet tāpēc, ka nevar atļauties.
Bet kas tas par galvaslauzi ``pietiekami dārgi``? Būtu vienkārši dārgi, ļoti dārgi vai vismaz - pagalam dārgi, varētu saprast. Pietiekami dārgi: ne ta - ka var to atļauties, ne ta - ka nevar.

Astra
08:56 | 30/06/17
ZIŅOT
(-2)
(7)
+

Eh...joprojām atceros to afēru, kā pirms vairākiem gadiem pašvaldība atpirka no privātā zemi un sagruvušās mājas priekš Garnizonu kapu paplašināšanas. Kāds labi no domes tajā laikā nopelnīja!

liepājnieks
09:45 | 30/06/17
ZIŅOT
(-6)
(2)
+

Nu kas visu to var atcerēties? Un vai vajag? Tagad ar Vilnīša un Seska koalīcijas saimnieciskajām pamatnostājām šāda veida šmucīgiem darijumiem vairs nav nākotnes. Un cilvēki jau arī visu ko izdomā un izfantazē. Ir jāskatās uz mūsu Liepājas nākotni ar pozitīvismu un mīlestību.Dzīvosim visi priecīgi Liepājā un neaizmirsīsim arī savi.

Dace
09:56 | 30/06/17
ZIŅOT
(-2)
(10)
+

Izveidojiet sienu,kur piederīgajiem,kas tomēr kremē savus tuviniekus,būtu kur tās urnas novietot.Citādi pelni tiek kaisīti jūrā ,parkā,rožu laukumā vai vēl citur.Tas būtu lētāk nekā paplašināt kapsētas.

Nu
11:30 | 30/06/17
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

ģimenes kapavietā var apbedīt

Y
14:18 | 30/06/17
ZIŅOT
(-2)
(4)
+

Kāpēc vevarētu Liepājā celt privātās kapličas. Atceros, kādreiz lieluzńēmums Griģis Andris izteica domu par gimenes kapličas ierīkošanu. Tā varētu būt laba doma gimenu mūžu māju būvniecībai mūsu pilsētā. Domāju, ka tās politiskās partijas, kuras savās programmās (priekšvēlēšanas) atbalstija GIMENES kā galveno priorittāti,varētu šo projektu atbalstīt ar pašvaldības līdzfinansējumu.

ou jē
19:52 | 30/06/17
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Dzirdēts, ka Līvas kapsētā apbedijuma vietu var iegādāties. Tās tirgojas "zem letes". Kamēr līgumi nav sakārtoti, tirgo gan privātie pa naudu, vēl nesen bija sludinājums, gan iespējams tie , kas darbojas pa kapiem kā organizētāji, racēji, tie taču īpaši zin kas un kā..:) Privātais bizness, kā sacīt jāsaka, peļņa smuka.

Hohma
17:07 | 30/06/17
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Garnizona kapos norakta liela nauda!

Jaunliepāja
22:54 | 02/07/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Liepājā kādreiz bija tāds arhitekts Krams. Tā bija viņa ideja jaunos kapus izveidot tur kur tie ir ! Vai tas nav plānošanas murgs? Kapi tieši pie jūras! Maz vietas bija otrpus ceļam? Pareizi ,kam vajadzīga tā smilts aiz pilsētas! Slimnīca otrā pilsētas galā vēl ir attaisnojama. Tas viss rajons bija paredzēts apbūvēšanai ,lai migrantiem būtu kur dzīvot,bet kapus iekārtot jūras krastā... Tas līdzinās debīlismam!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki