Pirmsskolas izglītības iestādes "Dzintariņš" audzinātāja Dzintra Skalde vasaru aizvadīja ASV, strādājot latviešu vasaras centrā un "3x3" nometnē.

Šis jau bija Dzintras ceturtais brauciens uz ASV, taču iepriekšējās reizēs viņa lidoja uz Ņujorku, lai apciemotu dēlu, bet šajā reizē – lai strādātu Amerikas latviešu centra "Garezers" bērnudārzā par skolotāju.

Jautāta, kā dabūjusi šo darbu, Dzintra smejas – "Pieteicos, un mani pieņēma!"

Garezerā pavadīta visa "Latvijas vasara" – astoņas nedēļas.

"Pirms tam vienu nedēļu ciemojos pie dēla Ņujorkā, bet pēc tam pabiju Vašingtonā – apciemoju jauniegūtos draugus."

Dzintra īpaši priecājas par iespēju šajā reizē būt Vašingtonas latviešu evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kur ģimene, ko apciemojusi, kristīja savu mazmeitiņu. "Esmu Liepājas Krusta draudzē, un Vašingtonas latviešu evaņģēliski luteriskās baznīcas draudze ir Krusta baznīcas māsu draudze."

Skola un bērnudārzs meža vidū
Pirms došanās uz Ameriku Dzintra jau savlaicīgi gatavojusies jaunajam darbam.

"Bija Skype videokonferences, un aizbraucot daudz kam jau biju gatava, taču liels pārsteigums bija latviešu centra milzīgā teritorija meža vidū. Pirmajā dienā kājām devāmies ekskursijā, lai to apskatītu, un tas prasīja trīs stundas!"

Pirmā, tā sauktā "darbinieku nedēļa" pagājusi kārtojot telpas, iepazīstoties ar drošības noteikumiem un darba instrukcijām.

"Pirmoreiz ieejot savā istabiņā bija mazliet savādi – domāju, kā gan es te, meža vidū, jutīšos? Taču ātri vien pieradu. Garezera latviešu centram ir 52 gadi, to skāris arī laika zobs, un daudz kas būtu atjaunojams, bet ir arī daudz jaunu ēku."

Bērnudārza grupiņa, kurā ir 3 – 5 gadus veci bērni, ir paši jaunākie vasaras nometnes dalībnieki, kas atbraukuši kopā ar vecākiem, kuri dzīvo turpat, netālu, īrētos treileros vai namiņos. Viena ģimene nometnē pavada nedēļu, cita – divas, pēc vecāku iespējām, stāsta Dzintra.

"Ģimenes, kuras grib, lai bērni arī ārpus mājas runātu latviski, atrod iespēju atbraukt, bieži vien līdzi ir arī vecvecāki. Viņi bērniem māca – dzīvē tev būs skolasbiedri, studiju biedri, bet latviešu draugi tev būs uz mūžu!"

Audzinātājas ar bērniem strādājušas četras stundas līdz pusdienlaikam. Tad visi kopā, arī vecāki, devušies pusdienās.

Nodarbībās Dzintra mazajiem Amerikas latviešiem stāstījusi par Latviju, runājusi ar viņiem par dažādiem tematiem, lai paplašinātu bērnu vārdu krājumu.

"Bija dažādas rotaļas ar dziedāšanu, mācījāmies skaitāmpantiņus, lasījām pasakas. Bērni zīmēja, grieza, līmēja, vēra. Gājām arī uz Garezera pludmali."

Katru piektdienu rotaļās piedalījušies arī bērnu vecāki.

"Lai mājās varētu nostiprināt zināšanas, ko guvuši nometnē, mēs vecākiem nedēļas nogalēs dāvinājām pašu izgatavotas grāmatiņas ar dziesmu tekstiem, rotaļām, visu to, ko bērni bija apguvuši aizvadītās nedēļas laikā".

Nometnes otrā posma noslēgumā klāt bijis un piedalījies arī Latvijas vēstnieks Amerikā Andris Teikmanis, kurš atbraucis uz Garezera vasaras vidusskolu, taču apciemojis arī pašus mazākos.

"Brīvdienās jaukie ASV kolēģi man izrādīja tuvējo apkaimi, apskatīju ciemu Latvija, ko jau 1894.gadā dibināja no Latvijas izbraukušie latvieši, redzēju Mičigana ezeru, kas tik ļoti atgādina jūru, pēc kuras biju noilgojusies.

Dziesmu svētki Baltimorā
Viens no neaizmirstamākajiem piedzīvojumiem Amerikas vasarā bija 14. Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki Baltimorā, kas notika no 29.jūnija līdz 3.jūlijam, teic Dzintra.

"Piedzīvoju, bet pati gan nepiedalījos. Man par laimi gadījās brīva vieta Garezera vidusskolas autobusā, uz dziesmu svētkiem brauca vairāk nekā simts vasaras vidusskolas audzēkņu – gan dziedātāji, gan dejotāji.

Dziesmu svētkos bija latvieši ne tikai no ASV, arī no Īrijas, Kanādas, Latvijas, kopumā ap 2000 dalībnieku."

Pēdējos divdesmit gadus latviešu dziesmu svētki nebija notikuši Amerikas austrumkrastā, tāpēc šoreiz latviešu organizācijas meklēja iespēju sarīkot svētkus tur, un izvēlējās Baltimoru, kas ir tikai ap 100 kilometriem no Vašingtonas.

"Lai gan bija plus 35 grādi, un visi pasākumi notika telpās – deju koncerts Baltimoras sporta arēnā, koru koncerti – pilsētas koncertzālē. Visi dzīvojām viesnīcās, lielākajā no kurām notika arī daiļamata meistaru tirdziņš, kurā arī uzstājās dažādi kolektīvi."

Uzstājušies arī Latvijas viesi – dziedātājs Daumants Kalniņš, Nacionālā teātra aktieri, svētkos bijusi klāt kultūras ministre Dace Melbārde.

Iespaidīgs bijis svētku mērogs (Baltimoras koncertzāle nav mazāka par "Lielo dzintaru"), bet vēl vairāk – atmosfērā.

"Tur valdīja tāda sirsnība! Amerika ir liela, tāpēc ģimenes, radi reti satiekas, bet Dziesmu svētki, kas notiek ik divus gadus, nu ir tā reize, kad tas notiek."

Nākamie Amerikas latviešu Dziesmu un deju svētki būs pēc diviem gadiem Kanādā.

Liepājnieki satiekas "3X3" nometnē
Kopš 1981.gada pēc Līgas Rupertes ierosmes Garezerā notiek arī tradicionālās latviešu vasaras nometnes "3X3". Iemesls bijis tas, ka arī seniori vēlējušies kaut ko sev, ne tikai jauniešiem. Tā Līga Ruperte izdomājusi nometni, kurā ir ko darīt ne tikai jauniešiem, bet arī vecākiem cilvēkiem un bērniem.

"Viena no "3X3" nometnēm bija Garezerā, un sākās tūlīt pēc vasaras skolas, otra – netālu no Ņujorkas, Katskiļos. Nometnē piedāvā visdažādākās nodarbības, sākot ar latvisku virtuvi, beidzot ar politiskām diskusijām."

Viena no nodarbībām ir arī "Rotkalšana", ko vadīt bija atbraucis rotkalis Andris Grebis no Liepājas. Vienu nedēļu Garezerā, pēc tam – Katskiļos.

"Tā iznāca, ka iepazinos ar liepājnieku otrā pasaules malā."

Dzintra Garezera nometnē pavadījusi vienu nedēļu. "Man piedāvāja palīdzēt 6 – 12 gadus veco bērnu meža mācības nodarbībās, ko vadīja folkloras kopas "Vilki" mūziķis Jānis Atis Krūmiņš".

Nometnē darbojušies arī vairāki citi Latvijas latvieši, piemēram, demogrāfs Ilmārs Mežs, kurš ar sievu Jantu ir arī tradicionālo latviešu dziesmu zinātāji.

Vakaros nometnes dalībnieki pulcējušies "kopābūšanas" pasākumos, kam doti humorpilni nosaukumi, piemēram, "Nīkšana" – ar jautriem dančiem.