Lai neaizskartu darbinieku tiesības "Liepājas metalurgā", labklājības ministre Ilze Viņķele aicina tos pastāvēt uz likumā noteiktām tiesībām un aizsardzību darba attiecību izbeigšanas gadījumā.

"Darbiniekiem nevajadzētu rakstīt atlūgumu pašiem, jo tādā gadījumā viņiem nepienākas ne atlaišanas pabalsts, ne kāda cita kompensācija. Turklāt gadījumā, ja darbinieks pēc darba attiecību pārtraukšanas vēlēsies saņemt bezdarbnieka pabalstu, viņam to izmaksās ar divu mēnešu laika nobīdi," uzsver Viņķele.

Viņa atgādina, ka atbilstoši Darba likumam darba tiesiskās attiecības var pārtraukt, darbinieku atlaižot darbinieku skaita samazināšanas dēļ, abpusēji darba devējam un darbiniekam vienojoties vai darbiniekam pašam uzsakot darbu.

Pirmajā gadījumā darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts, kas, atkarībā no darba stāža, var būt ievērojams atbalsts turpmākajos mēnešos - līdz pat četrām mēnešalgām. Savukārt gadījumos, ja uzņēmums ar darbinieku vienojas par darba attiecību pārtraukšanu uz abpusējas vienošanās pamata, atlaišanas pabalstu likums neparedz.

Tai pat laikā ministre uzsver, ka jebkāda kompensācija par darba attiecību izbeigšanu tiks izmaksāta tikai, tad, ja tā būs īpaši pielīgta. Vienlaikus viņa mudina cilvēkus raudzīties, lai darba devēja piedāvātā kompensācija nebūtu mazāka par summu, ko veidotu iespējamais atlaišanas pabalsts.

Lai pārliecinātos, ka "Liepājas metalurga" darbinieki ir informēti par savām tiesībām, šodien pie viņiem devušies Liepājas nodaļas Valsts darba inspekcijas (VDI) speciālisti, bet pirmdien, 29. aprīlī, pie darbiniekiem dosies VDI vadītājs Renārs Lūsis.

Uzņēmuma darbinieki tiek aicināti izmantot arī VDI konsultatīvos tālruņus "67186 523" vai "67186 522" vai doties uz konsultācijām klātienē VDI Liepājas nodaļā, Kuršu laukumā 7.

Kā ziņots, valdība ir nolēmusi izveidot darba grupu, kas koordinēs "Liepājas metalurga" problēmu risināšanu. Darba grupas galvenie uzdevumi būs no valsts un pašvaldības puses operatīvi koordinēt nepieciešamos pasākumus "Liepājas metalurga" situācijas risināšanai un izstrādāt risinājumus uzņēmējdarbības un nodarbinātības veicināšanai Liepājas pilsētā un reģionā.

Patlaban "Liepājas metalurgā" izveidojusies sarežģīta finanšu situācija un, akcionāriem nespējot vienoties par nepieciešamajiem ieguldījumiem un pasākumiem uzņēmuma stabilizācijai, pastāv risks, ka "Liepājas metalurgs" var strauji samazināt darbības apjomus, kas radītu negatīvas sociālekonomiskās sekas uz Liepājas pilsētu un reģionu, kā arī Latvijas ekonomiku kopumā, uzsvērts Ekonomikas ministrijas (EM) izplatītajā paziņojumā.

"Liepājas metalurgs" jau ir paziņojis par darbinieku skaita samazināšanu, kas varētu ietekmēt arī saistītos uzņēmumus un kopējo nodarbinātības situāciju Liepājā. Tāpēc izveidota vadības grupa, lai nodrošinātu operatīvu visu iesaistīto institūciju sadarbību, informācijas koordināciju un rīcību starp valsts un pašvaldības iestādēm, strādājot pie jautājumiem, kas saistīti ar situāciju "Liepājas metalurgā".

Tāpat ir jāsagatavo konkrēti īstermiņa un vidēja termiņa risinājumi uzņēmējdarbības un nodarbinātības veicināšanai Liepājā, piemēram, paredzot bez darba palikušo iesaistīšanu pagaidu darbu veikšanā, uzlabojot uzņēmējdarbības infrastruktūru un paredzot atbalstu esošo uzņēmumu darbības paplašināšanai, atzīmē EM.