ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējis republikānis Donalds Tramps. Kādas sekas šis vēlēšanu rezultāts radīs Latvijai? Uz portāla jautājumu atbildi sniedza vairāki pazīstami liepājnieki.

Jānis Vilnītis, uzņēmējs, deputāts: Ja es būtu sekojis līdzi tikai latvju un ASV medijiem, tad liktos šausmas un neticami. Taču vērojot procesus Eiropā un pasaulē, tajā skaitā ASV, tas ir tikai loģisks iznākums. Austrijā un vēl citās valstīs pie varas nākuši radikāli (cerams tikai uzskatos) vai radikālāki spēki –Turcijā Erdogana režīms, Lielbritānijas izstāšanās no ES utt. Mana atbilde uz to – cilvēki ir vīlušies līdzšinējā politikā un politiķos, vīlušies, ka politiskā elite ir tikpat negodīga un korumpēta kā iepriekš, kaut arī cīņa ar korupciju daudziem pie varas esošajiem politiskajiem spēkiem bijusi devīze. Cilvēki ir vīlušies, ka ģimeniskās vērtības un tradīcijas tiek nonivelētas, vietā liekot absurdus lozungus kā – vienlīdzība, tolerance, līdztiesība, aiz kuriem var paslēpt jebkuru nejēdzību un radīt haosu cilvēku galvās, lēmumos un rīcībā. Tāpēc arī cilvēki protestē pret to, kā bija un šis ir sava veida protesta balsojums. Uz šī fona mani nepārsteigtu arī esošās politiskās trīs partiju savienības izgāšanā Saeimas 2018.gada vēlēšanās. Līdzīgi kā tas notika šogad Lietuvā."

Naums Vorobeičiks, Kompleksās sporta skolas direktors, deputāts:
"Pilnīgi atbalstu amerikāņu izvēli! Arī mana ģimene – mamma un māsa ar vīru, kas dzīvo Amerikā, balsoja par Trampu. Tas bija kā protesta balsojums. Tāpat kā eiropiešiem, arī Amerikā cilvēkiem apnicis, ka ASV visur iejaucas, tērē lielus līdzekļus, lai palīdzētu visai pasaulei, bet pašiem krīze arvien lielāka un sociālā pakete arvien švakāka. Šīs vēlēšanas bija gandrīz kā revolūcija – visur, kur Tramps kāpa tribīnē, cilvēki gavilēja un apsveica. Amerikā būs pārmaiņas, un es ticu, ka tās skars arī mūs, uzlabosies biznesa sadarbība un līdz ar to arī sociālā joma."

Ģirts Kronbergs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes padomnieks reģionu jautājumos, deputāts:
"Vēlēšanu rezultāts man galīgi nebija pārsteigums. Jo īpaši pēc Lielbritānijas breksita (no "Britain" un "exit", Lielbritānijas izstāšanās no ES), kam neviens neticēja. Tagad gan britiem, gan ASV ir iespēja restartam, pilnīgi jaunu attiecību veidošanai gan valsts iekšienē, gan ārpolitikā.

Pēctecība bieži ir ļoti stagnējoša. Domāju, ka sliktāk nebūs – konservatīvie, tāpat kā demokrāti ik pa laikam bijuši pie varas. Ļoti ceru, ka pārmaiņu vilnis ienesīs jaunas vēsmas arī mūsu pilsētā, un cilvēki nenobīsies dot varas grožus jaunās rokās. Pasaulē viss ir mainīgs.

Tagad jāgaida jaunā prezidenta pirmie darbi, jo nav vairs jēgas skatīties atpakaļ uz priekšvēlēšanu šovu. Trampa pirmā runa ar aicinājumu visiem, arī tiem, kas bija "pret" vai nepiedalījās, apvienoties, bija pārliecinoša."

Māris Gulbis, uzņēmējs, Reģionu apvienības biedrs:
"Pēc Trampa jebkuram politiķim ar aptraipītu reputāciju būs vieglāk kandidēt... Bet, ja nopietni – lielas pārmaiņas nebūs, jo Tramps tomēr nāk no republikāņu partijas. Ja arī viņš gribēs pieņemt kādus pārāk radikālus lēmumus, Kongress un Pārstāvju palāta to nobremzēs. Taču Tramps nav pašnāvnieks, lai radikāli mainītu politisko kursu. Viņa pirmā runa pēc ievēlēšanas jau parādīja, ka tonis ir krasi mainījies. Domāju, ka arī ar Baltijas valstīm sliktākas attiecības nebūs, esmu gandrīz drošs, ka Tramps varētu arī atbraukt šurp. Neticu arī, ka viņš uzreiz sāks čupoties ar Krieviju. Viņš pat varētu apturēt karadarbību Sīrijā un piespiest Putinu iziet no Krimas un Donbasa.

Liepājniekiem es novēlu atrast savu "Trampu" – tikpat enerģisku savos gados, ar dzirkstelīti, cilvēku, kas raisa optimismu un prot iedvesmot! Lai Liepājā būtu vairāk tādu Trampu, kas piepilda liepājnieku sapni! Jo šobrīd pilsēta paliek arvien tukšāka, daudziem jāskatās, kā pārdot savu dzīvokli un atrast labu darbu Dānijā."

Armīns Robežnieks, "Vienotības" Liepājas nodaļas vadītājs:
"Pirmais, ko vajadzētu atcerēties, ka tā ir Amerika, un mēs esam šeit, Latvijā. Lasīju komentāros, ka cilvēki par šīm vēlēšanām satraukušies vairāk nekā par Latvijas prezidenta vēlēšanām. Kaut kādas sekas Rietumeiropas virzienā jau noteikti būs, bet viens cilvēks nevar tik strauji valsts kursu izmainīt. Tramps arī uzsver vairākas lietas – piemēram, ka aizsardzībai jāpiešķir 2% no budžeta, ka jāierobežo bēgļu plūsma, – kas Latvijai nāks par labu.

Mums ir jāpieņem, ka pārmaiņas būs, bet ne tik krasas, kā kāds varbūt baidās."

Ivars Kesenfelds, uzņēmējs:
Trampa uzvara pār Klintoni ir tas pats, kas Latvijā būtu Jūlija Krūmiņa uzvara pār Solvitu Āboltiņu prezidenta vēlēšanās. Bet, ja nopietni runā, ņemot vērā Latvijas valsts gan politisko, gan ekonomisko mazasinību, ASV prezidents mums ir vitāli svarīgāks, nekā mūsu pašu prezidents.

Uzzinot, ka ievēlēts Tramps, ateisti teiks, ka Dieva nav, bet ticīgie – ka gan jau Dievam ar to ir kāds plāns.