Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta pētniece Vēsma Lēvalde nedēļu pavadīja Baltijas teātru profesionāļu pasākumā "Baltijas Drāmas forums".

"Baltijas Drāmas forums" katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm, un šoreiz kārta pienākusi Tartu (Igaunija), informē Liepājas Universitātes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.

Tā ir iespēja kritiķiem iepazīties ar konkrētas valsts orģināldramaturģiju, jo tiek izrādītās tikai orģināldramaturģijas izrādes, un teātru veikumu. Šī gada tēma bija Baltijas valstu simtgade – teātri, sadarbojoties kopā pa divi: lielais un mazais teātris, veidoja iestudējumus katrs par savu desmitgadi Igaunijas valsts vēsturē.

Vēsma Lēvalde atzīst: "Es konstatēju, ka igauņi ir ar augstu pašapziņu, un atšķirībā no citiem veselīgi un smalki prot ironizēt par sevi. Vēsturiski traģiski notikumi tiek pasniegti ar pašironiju, nezaudējot pašcieņu. Tas liecina, ka igauņi spēj noslēgt rēķinus ar pagātni, kamēr mēs esam cietēju pozīcijā. Ironija ir labs veids, kā runāt par ciešanām."

Foruma laikā Latvijas delegācija divdesmit cilvēku sastāvā noskatījās divpadsmit izrādes un piedalījās konferencē, kura notika trīs sekcijās, tajās uzstājās arī Latvijas teātra kritiķi. Sekcijā "Izrādes par nacionālo identitāti" ar prezentāciju uzstājās Zane Radzobe, sekcijā "Eksportspējīgā dramaturģija" – Vēsma Lēvalde un Lauma Mellēna-Bartkeviča, sekcijā "Komēdija" – Ieva Rodiņa.

Vēsma Lēvalde atzina, ka igauņi ļoti organiski izrādēs izmanto modernās tehnoloģijas un oriģinālus režisoriskus risinājumus: "Izrādes ar iešifrētām kultūras zīmēm un alūzijām skatītājam rada līdzpārdzīvojumu un emocijas. Turklāt svarīgs ir zīmols, un vislielākais zīmols ir režisors."