Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Mareka Gluško grāmata "Poļi Liepājā" saņem balvu Polijā


atlikušas 250 zīmes


Mareka Gluško grāmata "Poļi Liepājā" saņem balvu Polijā (8)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 30. martā, 2019 | BIRKAS: Gunārs Silakaktiņš , poļu biedrība , grāmata , Liene Štāle , Mareks Gluško
Izdrukāt Ziņot

30. martā Mareka Gluško grāmata "Poļi Liepājā" Varšavā saņems vienu no nozīmīgākajā prēmijām, ko par poļu kultūras mantojuma ārzemēs pētījumiem piešķir Polijas žurnāls "Przeglad Wschodni".

Man uz rakstāmgalda guļ nupat iznākusi apjomā visai prāva grāmata – Mareks Gluško "Poļi Liepājā/Polacu w Lipawie".

Autors Mareks Gluško, latviskā teksta līdzautore, korektore, redaktore un laikam arī galvenā kritiķe – liepājniece Liene Gūtmane.

Man kā pilsētas gidam bieži nācies atbildēt jautājumiem par cilvēkiem, kas mūsu pilsētā dzīvojuši pirms mums, ko cēluši, kur mācījušies, ko gleznojuši, par ko sajūsminājušies teātrī, kino, kādos koros dziedājuši, ar ko maizīti pelnījuši dien dienā un.arī – kur tagad satopamas liepājnieku dzimtu atvases.

Mareka Gluško grāmatā "Poļi Liepājā", kas izdota ar Poļu kultūras mantojuma ārzemēs nacionālā institūta “Polonika” projekta visaptverošu atbalstu, tas viss ir – šie jautājumi guvuši gluži vai enciklopēdiskas atbildes.

Vēstures gaitā poļu diasporas dzīve Liepājai bijusi milzīga nozīme – bez Polijas karaļu protekcijas nebūtu iedomājama Kurzemes hercogistes rašanās, pat Liepājas pilsētas tiesību akts 1625. gadā taču tika apstiprināts Varšavā!

Bet nupat iznākušās grāmatas lielākā un, manuprāt, vērtīgākā daļa ir par to, kā poļi, kam 123 gadus bija liegts dzīvot un vadīt savu valsti, tai skaitā arī Liepājā, tomēr veiksmīgi atrada šeit patvērumu. Kopš deviņpadsmitā gadsimta II puses te uzplauka poļu radošās un tehniskās inteliģences zieds. Mūsu pilsētā pirms I pasaules kara statistika uzrādīja 9,3% poliski runājošo. Lielais vairums no šiem liepājniekiem bija turīgi, dažādos amatos un ekonomiskajos procesos iesaistīti, kas cēla greznas villas, turēja tirdzniecības namus, vadīja jūras un dzelzceļa pārvadājumu firmas un dibināja mācību iestādes. Poļiem raksturīgā nacionālā kopības apziņa izpaudās arī teātra, koru, bibliotēku, pat poļu leļļu teātra pastāvēšanā.

Daudzas ar citiem nosaukumiem tagad pazīstamas mājas saglabājušās. Piemēram: Toma ielā 46 – Liepājas-Romnu dzelzceļa preču stacijas priekšnieka Juljana Čenzes (Czenze) ģimenes māja, mūzikas skolotāja Vladislava Nakasa, fotogrāfu Vladislava un Leona Bečaļu darbnīcas.

Mareka Gluško enciklopēdiskais pētījums, manuprāt, domām demonstrē arī ārkārtīgi inteliģentu toleranci – grāmata sastādīta paralēli latviski un poliski. Varu tikai apjaust tajā ieguldīto darbu – grāmatā ievietotas vēsturiskās dzimtu fotogrāfijas un poļu ģimeņu māju attēli. Grāmatas teksta latviešu valoda, ko nevaru spriest par oriģinālu, ir lielā mērā Lienes Gūtmanes veidota, izsmalcināta un precīza latviešu literārās valodas pērle.

Pēc informācijas, ko saņēmu no Liepājas Poļu savienības mākslinieciskā kolektīva "Vanda", Mareka Gluško grāmata Liepājā tiks atvērta  jūlijā.

Sludinājums

Pans
11:39 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Ļoti labi, ka izdota šī grāmata. Tagad gan ar Liepājas poļiem aina tāda pabēdīga.

bet
13:45 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

``Visiem labi, visiem labi
Mana tēva zemītē.
Zaķam (?) labi cilpas mest,
Arājami vagu dzīt.``

Nu pazinu taču.
11:53 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Liene Gūtmane...bet tā taču bija Liepājā pazīstama kā dzejniece Liene Štāla!

Kristine
21:12 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Pareizi :)

Oho
12:46 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

[..] latviskā teksta līdzautore, korektore, redaktore un laikam arī galvenā kritiķe – liepājniece [..] - kas šis par murgainu teikumu? Laikam? Ko nozīmē laikam?

Pamatskolas skolotājai.
22:46 | 31/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nav runa par komatiem, bet gan par to, ka, ja raksta autors saka: laikam , tad to jāsaprot tā, ka autors nezina, nav informēts. Līdz ar to vai nu vajadzēja faktu noskaidrot, vai nepieminēt nemaz. Citādi tas ir ļoti zems līmenis, raksta vērtība zaudē visu pietāti un cieņu attiecībā pet ta autoru. Diemžēl.

Pamatskolas skolotāja
20:42 | 31/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

"Laikam'- nozīmē to pašu,ko "iespējams". Kļūda vienīgi tajā, ka šis vārds nav atdalīts ar komatiem.

nav ko daudzv dirst,
15:00 | 30/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

tas garīgi neapgaismotos liepājniekus un kuri neprot apieties arbdatoriem galigi neinteresē.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki