Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Muciņš: Gribu izpētīt "Helsinki 86" – Liepājas griezumā


atlikušas 250 zīmes


Muciņš: Gribu izpētīt "Helsinki 86" – Liepājas griezumā (13)

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 11. jūnijā, 2018 | BIRKAS: Linards Muciņš , Zilais brīnums , Helsinki-86 , VDK
Izdrukāt Ziņot
Vienā no konferencēm.
Vienā no konferencēm.
FOTO: no personīgā arhīva

Esam beiguši publicēt Stradiņa universitātes docētāja, VDK izpētes komisijas locekļa, zvērināta advokāta Linarda Muciņa pētījumu par Zilo brīnumu, bet darbs turpinās, tostarp par "Helsinki 86’’.

VDK zinātniskās izpētes komisijā kā pilntiesīgs loceklis esi nesen – kopš februāra, bet kā eksperts sadarbojies ar to jau vairākus gadus. Kāda tev bija interese iesaistīties?
Komisijā nokļuvu nejauši: satiku komisijas priekšsēdētāja vietnieci, un viņa teica, ka Liepājā būs konference – par Zilo brīnumu. Teicu, ka esmu šo tematu pētījis, lai gan ne līdz galam, un, ja viņiem ir interese, labprāt piedalītos. Ar mani noslēdza līgumu, un no tā laika skaitījos komisijas pētnieks un eksperts. Turpināju strādāt pie Zilā brīnuma izpētes – varēju izmantot komisijas privilēģijas darbā ar arhīva materiāliem. Sastādīju diezgan garo un plašo pētījumu, kurā ir trīs daļas – pirmā par notikumiem pašā Zilajā brīnumā, otrā – kā tie ierakstījās kopīgajā represiju ainā, kad gan Latvijā, gan citur, karam sākoties, šāva pilnīgi bez jebkāda, pat imitēta likumīga pamata. Līdz ar to kara sākumā Rīgā, Liepājā, Daugavpilī nošauto cilvēku vārdi nav ne kādos sarakstos, ne grāmatās, kas ir sastādītas, piemēram, par citiem represētājiem. Tas jāizdara, ir jāizveido šāds saraksts, jo arī viņi ir cietušie, lai gan čekas arhīvos par viņiem nav neviena lapiņa.

Piedalījos arī citās zinātniskās konferences, ziņoju par to, kā pārņēmām visas čekas mājas, jo Stūra māja jau nebija vienīgā. Konferencē Rēzeknē precizēju faktus par "rakstāmgalda slepkavām", kuru biogrāfijas ir iekļautas Zilā brīnuma pētījuma trešajā daļā.

Bet pēdējais cēliens bija tāds, ka sāku vairāk interesēties par Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupu "Helsinkiem ‘86" Liepājā. Bija cerība, ka tikšu pie čekas maisiem un varēšu paskatīties Liepājas griezumā – uz grupas darbības sākuma notikumiem. Kad kustība pārmetās uz Rīgu, grupa palika lielāka, tad jau arī čeka aktīvi iesaistījās un pretdarbojās. Šobrīd gan viss ir apstājies. Taču daļēja informācija man jau ir, un vēlāk pētīšanu varēs attīstīt tālāk.

Kāpēc darbs ir apstājies?
Tāpēc, ka SAB-s (Satversmes aizsardzības birojs – S.P.) nelaiž mūs iekšā savās telpās, kur šobrīd glabājas čekas maisi. Viņi saka: 31.maijs* ir pagājis un "Sveiki!". Bet mēs sakām, ka komisija nav likvidēta – nevar jau beigt pētīt 31.maijā, un vienā naktī radīt gala ziņojumu. Tā tas nenotiek. Tad vajadzēja vai nu pēdējās divas nedēļas tikai sastādīt ziņojumu, vai mums vajag apmēram divas nedēļas pēc 31.maija. Jo SAB-s jau neļāva neko iznest ārā, tikai pēdējā dienā tiem sešiem, kas tur strādāja – visus jau nemaz iekšā nelaida, atļāva piezīmes iznest. Taču tās bija jānodod Latvijas Universitātes rektoram kā daļējas pieejamības dokumenti, uz kuriem tieši nevaram atsaukties, var tikai netieši komentēt.

Ar vārdu sakot, visvisādas cūcības tika darītas, un SAB-s cik nu vien varēja pretojās čekas maisu publiskošanai. Ja politiķi, arī opozīcija, pirmajā lasījumā ir nobalsojuši, ka visi čekas maisi ir jāpublisko, tad Satversmes aizsardzības birojs ir tā organizācija, kas pretojas, un acīmredzot arī toreiz, kad ar likumprojektu par čekas maisu publiskošanu trīs reizes gāja pie Vairas Vīķes-Freibergas un trīs reizes meta atpakaļ... Kaut gan toreiz tiesiskais pamatojums nebija pietiekami kvalitatīvs. Taču tagad ir 84 balsis "par", un atliek tikai tehniski noteikt, kādā kārtībā tas tiek darīts un kas ir prioritāte, jo jēdziens "čekas maisi" ir ļoti plašs. Turklāt komisija konstatēja, ka ir jāņem klāt arī komunistiskās partijas nomenklatūra, jo tomēr partijas vadība stūrēja čeku. Protams, brīžiem čeka pati sevi stūrēja un noteica sev uzdevumus.

Vai ceri tikt pie visiem čekas dokumentiem par "Helsinki ‘86"?
Ja pieņems likumu, ka dokumentus publisko, tad tikšu klāt. Žēl tikai, ka zaudējam laiku. Komisija uzskata, ka ir jāatceļ likums par VDK un jāpieņem tās sagatavotais Atklātības likums** un Ministru kabineta rīkojums par VDK dokumentu un "čekas maisu" publiskošanu, jāpublicē "maisu" saturs, kas saskan ar Saeimas balsojumu pirmajā lasījumā, un visi čekas dokumenti jānodod Valsts arhīvā, kas arī ir pareizi, jo visiem dokumentiem jābūt vienā vietā. Projektā arī ir ierakstīts, ka uz šo dokumentu pētniecību un tālāko apstrādi nevar attiekties Eiropas regula par personas datu aizsardzību. Ja izsvītro vārdus un uzvārdus, kā SAB-s to bija izdarījis par zinātniskās komisijas 40 000 eiro atjaunotajā VDK datu bāzē DELTA un izsvītrojis visus uzvārdus, tad paliek, ka "x" tikās ar "y" un pateica to un to. Viss. Izpētei iztērēto laiku un cilvēkstundas var izmest ārā.

Komisijai vēl vajadzētu sniegt savu komentāru un līdz gada beigām darboties. Un komisija, protams, uzskata, ka, tāpat kā Polijā, Lietuvā, Igaunijā, ir jāizveido Nacionālās atmiņas institūts. Diemžēl valdība pretojas, tā negrib pastāvīgu izpēti. Valdošajā koalīcijā, tam pretojas, kā viņi cer tikt ievēlēti nākošajās vēlēšanās?

* Saeima 2014. gada pavasarī valdībai uzdeva izveidot pētnieku komisiju, kurai rekomendācijas par "čekas maisu" atvēršanu jāsniedz līdz 2018. gada jūnijam. Kopš izveidošanas komisija saskārusies ne vien ar administratīviem šķēršļiem, bet ilgstoši tā nevarēja iepazīties ar čekas dokumentiem.

**Atklātības un totalitārā režīma atkārtošanās novēršanas likums.


Sludinājums

Ēriks
22:59 | 11/06/18
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

Lūdzu nosauciet tos Liepājas bijušos un esošos juristus - tiesnešus, advokātus, kuri sadarbojās ar PSRS VDK !

Tu pats salūzi...
21:54 | 12/06/18
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

Kapēc nerunā savā vārdā ? Kāpēc slēpies kā žurka pagrīdē ? Un, pasaki, kā tad es aizbēgu ? Un kā tad tu cīnījies par to brīvību ? Un par kādiem grēkiem tu runā ? Vai mani grēki ir, ka tavu žīdu impēriju sagrāvu, kopā ar savu tautu ? Vai tu cīnījies par to brīvību, kad mani eksikutēja Šķirotavā ? Tu esi nolādēts žīds, manas tautas bende ! Tikai židi baidās savu vārdu rādīt pasaulei./// Par vārdiem, ko šeit sacīji: lai nolādets tu un visa tava dzimta !

linard, tu pats salūzi 1987. gadā ...
16:57 | 12/06/18
ZIŅOT
(-9)
(3)
+

Linard, netēlo varoni, tu pats 1987. gadā, kad nu gan ne par ko vairs nebija jābaidās, salūzi... Tas notika pirmajās pratināšanās čekā. Vēl vairāk, atšķirībā no daudziem citiem, piemēram Gunāra Freimaņa, kurš arī kļuva ,, mīksts,,, Tu, Linard, Padomju Latvijas TV publiski nožēloji savus grēkus un solijies laboties.... Tevi atbrīvoja un Tu laikā, kad mēs visi cīnījamies par Tevzemes brīvību, aizbēgi uz ārzemēm, izmantoji tautiešus Vācijā un saki tur pelnīt lielo rubli!
Kā tev nav kauna, tagad muti atvērt!

L.Grantiņš H-86
23:32 | 11/06/18
ZIŅOT
(-6)
(6)
+

Tad jau pašam Muciņam būs jānosauc savs vārds. https://tautastribunals.eu/?p=43994

Jaunliepāja
18:40 | 12/06/18
ZIŅOT
(-2)
(9)
+

Nekas nemainīsies! Latvija jau ir sadalīta ,oligarhisko grupējumu starpā. Partijas? Tās vada oligarhistisko grupējumu ielikteņi. Kāda starpība ko vadīt,rajona kompartiju vai vienkārši partiju. Galvenais lai nāk piķisTā nu viņš ir. Te skaidri var redzēt kas izrāda pretestību atklāsmei. Tāpēc jau mēs esam pēdēja vietā attīstības ziņā! Cik nav bijuši valsts izzagšanas gadījumu, kas mērāmi miljonos. Nu un? Kāds ir sodīts?

ir LTV ieraksts, ka Grantins nozelo grekus
15:21 | 17/06/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ha, ha, ha - ir tacu LTV ieraksts, kur ,,varonis,, Grantins ludz piedosanu padomju Latvijai un solas but ists padomju pilsonis... Kas tas bija - tabs regs Grantin.... Tevis lamatie zidi vacija ir miljonari, bet tu parasts kravas autimasinas soferitis, kurs pat zidus nav tiesigs vadat...

njaaa
09:18 | 20/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ortogrāfija tā vien liek domāt - tērēts, pālī vai - vienkārši neizglītots.

L.Grantiņš H-86
19:42 | 19/06/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

To saki tu, žīds, kurš nācis lai naidotu un dzīrotu uz manas tautas miesas ! Kāpēc tad nerādi šo video, kurā es nožēloju grēkus un solos būt uzticīgs ? Varētu jau tavas žīdnodevēja gļotas nekomentēt, bet jaunā paaudze, izlasot tavu komentāru, var patiešam tam noticēt, ka esmu nožēlojis "grēkus"... . https://tautastribunals.eu/?p=45259

Liecinieks
22:35 | 18/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ko tad tas Vīnkalns tur stučij tai čekai, a!

Jaunliepāja
23:21 | 18/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Es jau kaut kur rakstīju par šo tēmu -stukači ,ziņotāji,cilvēki kas sadarbojās, utt. Variāciju daudz. Nu nav tas viennozīmīgi,nav. Jā es esmu izsaukts uz KGB uz pratināšanu-kartīte jau ir. Kāda ? Jautājums interesants . Man patika K.Bobrova piezīmē ,,Kurzemes vārdā'' . Konsultēt par literāriem izdevumiem. Tādai organizācijai atteikt? Kungi tas nav nopietni! Elementārāk ir sadarboties un liekt savu līniju. Izejas ta nav. Kāpēc lietuvieši ciena savu kompartijas sekretāru Snečkus? Tāpēc ka viņš saprata sistēmas būtību un izspieda visu tās sistēmas labumu priekš savas valsts! Tieši tas pats tagad notiek ar Čečeniju! Ta nu višs ir ,ja kas!

Valdis Freimantāls
08:53 | 20/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Čekas galvenais uzdevums bija NOSLEPENOT Rīgas Latviešu Biedrības likumīgos 1938. gada statūtus, lai LATVIEŠI nevarētu tikties māmuļā!

Kopš 1993. gada 18. februāra nakts likumīgos statūtus A I Z L I E D Z A un māmuļu varmācīgi pārņēma KRIMINĀLNOZIEDZNIEKU banda.

Lasīt internetā manu rakstu : Mosties, celies, strādā!

Jau 25 gadus latviešiem A T Ņ E M T A kolektīvās analītikas vieta - centrs " MĀMUĻA".

Valdis Freimantāls
09:03 | 20/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Čeka un pretlatviskie spēki baidās no Latvijas patriotu koncentrēšanās Rīgas Latviešu Biedrības telpās!

Tādēļ spēlē teātri ar KGB kadriem viltus latviešu biedrībā, maldinot sabiedrību un nepieļaujot likumīgo 1938. gada statūtu darbību MĀMUĻĀ jau 25 gadus.

super duper!
09:12 | 20/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Pēc feisa spriežot - uz pieres rakstīts: ``dzimis maisu pētīšanai``. Bilde - pa pirmo!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki