Pēc Draudzīgā aicinājuma fonda publiskotajiem Latvijas skolu reitingiem aktualizējies jautājums par Liepājas skolu zemo prestižu valsts mērogā.

Cik objektīvi ir dažādie skolu reitingi? Vai tiem var ticēt? Kāpēc Liepājas skolas tajos vienmēr ir lejasgalā? Jautājumi, kas šajās dienās nodarbina gan vecākus, gan vecāko klašu audzēkņus. Vai arī pedagogus un izglītības jomas vadītājus Liepājā?

"Dažādām aptaujām ir savi plusi un savi mīnusi," saka Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas direktore Inta Korņējeva, kura neslēpj, ka skolu "reitingošanu" neatbalsta.
"Uzskatu, ka vienīgais objektīvais kritērijs ir pievienotā vērtībā, ko skolēns ir ieguvis mācoties jeb tas darbs, kas viņā ieguldīts. Taču arī šis ir kritērijs, kurš nav izmērāms."

Inta Korņējeva teic, ka var salīdzināt rezultātus, taču "tos nenosaka tikai atzīme eksāmenā, svarīga ir arī inteliģence un citi kritēriji". Direktore spriež, lai objektīvi izsvērtu rezultātu, vajadzētu papētīt arī, kas ar absolventu noticis pēc dažiem gadiem.

Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Ludmila Molčānova arī ir skeptiska pret reitingiem. "It kā vieni un tie paši kritēriji, bet rezultāti atšķiras, viņa norāda, salīdzinot nesen "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" publicētos un šonedēļ publiskotos Draudzīgā aicinājuma fonda reitingus. "Abos kā galvenais kritērijs bija izvēlēti centralizēto eksāmenu rezultāti." Izrādās, atšķirība radusies tāpēc, ka vienā gadījumā ņemti vērā visi eksāmeni, otrā – tikai piecos mācību priekšmetos.

"Nevar runāt par izglītības kvalitāti, vadoties tikai no viena kritērija," pārliecināta vadītāja. Kā būtisku kritēriju viņa uzskata skolu izaugsmes rādītājus. Izvērtējot Liepājas skolu vidējos rādītājus pēdējo piecu gadu garumā, varot secināt, ka "visu laiku esam gājuši uz augšu".

"Nenoliedzami mēs vēlētos augstākus rādītājus, bet tendence ir pozitīva," uzskata Molčānova.

Lai arī uzskati par reitingiem atšķiras, tomēr to, ka tas ir viens no kvalitātes rādītājiem, nenoliedz ne skolas direktore, ne Izglītības nodaļas vadītāja. Vairāk vai mazāk, bet ar tiem rēķinās arī vecāki, izvēloties skolu savai atvasei. Kā tad izskatās Liepājas skolas, salīdzinot ar pārējām Latvijas skolām Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitingā?

Ģimnāziju grupā
Liepājas Valsts 1. ģimnāzija ierindojusies 39. vietā no 56 valsts ģimnāzijām (reitinga punkti noteikti tikai pirmajām 25). Liepāju apsteigušas Rīgas, Jelgavas, Daugavpils, Talsu, Preiļu, Siguldas, Valmieras, Tukuma un citu pilsētu ģimnāzijas.

Vidusskolu grupā
196 valsts vidusskolu vidū visaugstāko – 23. vietu – ieņem Liepājas 15. vidusskola (6, 780 reitinga punkti);
41. vietā Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskola;
53.vietā A. Puškina 2.vidusskola;
107.vietā 12.vidusskola;
125.vietā 6.vidusskola;
132.vietā J.Čakstes 10.vidusskola;
137.vietā 7.vidusskola;
165.vietā 8.vidusskola.

Specializēto vidusskolu grupā
112 skolu vidū augstāko – 13. – vietu ieguvusi E.Melngaiļa Mūzikas vidusskola;
18.vietā Liepājas Mākslas vidusskola;
35.vietā Liepājas Valsts tehnikums;
51.vietā Jūrniecības koledža.

Vērtējot pēc svarīgā izaugsmes kritērija, 454 valsts skolu vidū vislabākie panākumi ir Liepājas 15.vidusskolai, kas ieņem 32. vietu.
Seko Liepājas Valsts tehnikums – 17.vieta; 2.vidusskola – 116.vieta; Mākslas skola – 122.vieta; Liepājas Valsts 1. ģimnāzija – 182.vieta; 10.vidusskola – 205.vieta; 7. vidusskola – 207. vieta; 5. vidusskola – 272. Vieta; Mūzikas vidusskola – 318. vieta; Vakara (maiņu) vidusskola – 349 vieta un 8. vidusskola – 376.vieta.