Ceturtdien, 14. novembrī, Liepājas domes deputāti apstiprināja Sociālā dienesta sagatavotos priekšlikumus, kas paredz būtiskas izmaiņas pilsētas saistošajos noteikumos.

Izmaiņas būs noteikumos par iedzīvotāju maznodrošinātā statusa noteikšanu, kā arī pabalstu piešķiršanu dzīvokļa un veselības izdevumu segšanai. Grozījumu mērķis ir paplašināt to personu loku, kas var pieprasīt un saņemt pašvaldības sociālo palīdzību, ietverot arī grūtībās nonākušos „Liepājas metalurga” strādniekus ar viszemākajiem ienākumiem.

Izmaiņas saistošajos noteikumos varētu stāties spēkā no nākamā gada 1.janvāra, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Domes saistošie noteikumi "Par veselības aprūpes pabalstu" pašreiz nosaka, ka pabalsta saņemšanai vērtē personu ienākumus. Lai vienkāršotu pabalsta pieprasīšanu, noteikts, ka pabalstu ir tiesīgas saņemt personas, kuru ienākumu un materiālā stāvokļa izvērtēšana jau ir notikusi, nosakot atbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam. Bieži vien personām ar zemiem ienākumiem veselības aprūpes pakalpojumi to dārdzības dēļ nav pieejami, tāpēc ir nepieciešams paplašināt pašvaldības palīdzību šo izdevumu segšanā. Atbilstoši sociāli ekonomiskajai situācijai paredzēts daļēji mainīt pabalsta saņēmēju loku, īpaši atbalstot iedzīvotājus ar zemiem ienākumiem - trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes, kurās vecāks viens audzina trīs un vairāk bērnus, nestrādājošas personas ar invaliditāti, vientuļus pensionārus un politiski represētas personas, kā arī paplašināt veselības aprūpes pakalpojumu veidus, par kuriem pabalstu piešķir.

No nākamā gada veselības aprūpes pabalstu varēs saņemt par zobu labošanu un protezēšanu, ārstniecības personas nozīmētu medikamentu iegādi, pacienta iemaksu un /vai līdzmaksājumu par veselības aprūpes pakalpojumu pie ģimenes ārsta, ārsta speciālista vai sertificētā ārstniecības iestādē, konsultācijām un ārstēšanu pie ārsta speciālista, briļļu iegādi ar ārsta speciālista nozīmējumu. Turpmāk veselības pabalstus varēs saņemt arī tie mazturīgie pensionāri, kuru bērni strādā un līdz šim varēja saņemt šo atbalstu vecākiem tikai ar VID starpniecību.

Pabalstu piešķirs, ja personas deklarētā dzīvesvieta Liepājas pilsētas administratīvajā teritorijā ir ne mazāk kā 12 mēnešus pirms pabalsta pieprasīšanas.

Pabalsta apmērs būs līdz 75 euro personai, vai līdz 145 euro ģimenei gadā par attiecīgajā gadā saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, iegādātām brillēm un medikamentiem.

2014.gada pašvaldības budžetā veselības aprūpes pabalsta izmaksai papildus būs nepieciešami līdzekļi 31 500 latu / 44 820 euro apmērā. Paredzams, ka veselības aprūpes pabalstu varēs saņemt aptuveni 1000 personas, kas ir aptuveni divas reizes vairāk kā iepriekš.
Tā kā no 2014.gada tiek palielināta valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga un  2013.gada septembrī tika indeksētas valsts vecuma pensijas, liela daļa iedzīvotāju, kuri šobrīd var pretendēt uz maznodrošinātas personas statusu un saņemt pašvaldības sociālo palīdzību, turpmāk iepriekš minēto faktoru dēļ to saņemt vairs nevarētu. Lai nodrošinātu sociālo palīdzību vairāk liepājniekiem, kuriem tā nepieciešama, tajā skaitā „Liepājas metalurga” strādniekiem ar zemākajiem ienākumiem, noteikumos bija nepieciešams veikt izmaiņas.

Saistošie noteikumi paredz, ka ģimene (persona) atzīstama par maznodrošinātu, ja tās vidējie ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz: 230 euro ģimenei, kurā vismaz viens no pilngadīgajiem ģimenes locekļiem ir persona darbspējīgā vecumā (pašreiz 135 lati/ 192,09 euro); 270 euro ģimenei, kurā vecāks vai likumiskais pārstāvis viens audzina vienu vai vairākus bērnus (pašreiz 180 lati/ 256,12 euro); 270 euro ģimenei, kurā ir personas ar invaliditāti vai neviens no pilngadīgajiem ģimenes locekļiem nav darbspējīgā vecumā (pašreiz 180 lati/ 256,12 euro); 330 euro atsevišķi dzīvojošam pensionāram vai personai ar invaliditāti, kas nesastāv laulībā (pašreiz 225 lati/ 320,15 euro). Personai tāpat kā līdz šim ir jābūt reģistrētai Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbniekam, bet deklarācijā jānorāda ģimenes (personas) ieņēmumi no saimnieciskās vai profesionālās darbības par pēdējiem pilniem trim kalendāra mēnešiem vai par laikposmu no iepriekšējā gada 1.janvāra līdz 31.decembrim.

Jaunums ir tas, ka tagad ģimenei, kura vēlas saņemt sociālo palīdzību, varēs piederēt transportlīdzeklis mazāk kā 12 mēnešus pirms maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa pieprasīšanas, ja transportlīdzeklis iegūts īpašumā uz mantojuma tiesību pamata, kā arī mazdārziņš ar kadastrālo vērtību līdz 3000 euro un platībā ne vairāk kā 700 kvadrātmetru.

Izmaiņas paredzētas arī dzīvokļa pabalsta apmēra noteikšanā. Pašlaik maksimālais dzīvokļa pabalsta apmērs vienai ģimenei ir līdz Ls 300 kalendārajā gadā. Ievērojot to, ka būtiski ir palielinājušies izdevumi par mājokli (elektroenerģijas cena, gāzes cena, apsaimniekošanas maksa – nosiltinātajās dzīvojamās ēkās), arī maksimālais dzīvokļa pabalsta apmērs palielināts līdz Ls 350 / EUR 500 kalendārajā gadā. Palielināti arī atsevišķi normatīvie izdevumi dzīvokļa pabalsta aprēķināšanai.

Pēc aptuveniem aprēķiniem mājsaimniecībai piešķiramā dzīvokļa pabalsta apmērs varētu pieaugt par 30-50 latiem. Dzīvokļa pabalstiem 2013.gadā plānoti Ls 1 241 368. Līdz 2013.gada 1.novembrim dzīvokļa pabalstu izmaksām izlietoti Ls 789 350 jeb 63%.

2014.gadā pašvaldības budžeta projektā dzīvokļa pabalstiem plānots 1,1 miljons latu, papildus rezervei plānojot vēl aptuveni 400 000. Bez tam paredzams, ka 2014.gadā papildus līdzekļus sociālai palīdzībai pašvaldība saņems arī no valsts.