Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Par to, kāpēc ir rubrika "Vai tā tam ir jābūt?"


atlikušas 250 zīmes


Par to, kāpēc ir rubrika "Vai tā tam ir jābūt?" (30)

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 18. februārī, 2016 | BIRKAS: irLiepaja.lv , vai tā tam ir jābūt
Izdrukāt Ziņot
2013.gadā rakstījām par visiem pieejamo bīstamo graustu Piejūras slimnīcas teritorijā. Drīz pēc tam graustu nojauca.
2013.gadā rakstījām par visiem pieejamo bīstamo graustu Piejūras slimnīcas teritorijā. Drīz pēc tam graustu nojauca.
FOTO: irliepaja.lv

Vai žurnālistam ir tiesības publiski uzdot jautājumu par acīmredzamu nejēdzību, nolaidību, neizdarību, ko pieļāvusi vai nav pamanījusi amatpersona, un tikai pēc tam prasīt komentāru, paskaidrojumu?

Kādam anonīmam komentētājam pēdējā laikā šķiet, ka tā darīt nav ētiski, profesionāli utt. Pietiekami ilgi strādājot žurnālistikā (labprāt parādīšu arī savu diplomu, ja ir vēlme to redzēt), uzdrošinos teikt, ka ne tikai drīkst, bet vajag! Jo vairāk interneta portālā, kam ir cits formāts, kas ir daudz operatīvāks, nekā avīze vai žurnāls.

Retoriskais jautājums, ko uzdodam  portālā: "Vai tā tam ir jābūt?" un ko publicējam kopā ar uzskatāmu fotoattēlu, ir mūsu lasītāju pašu rosināts, un šo publikāciju mērķis ir tikai viens – palīdzēt Liepājai kļūt skaistākai, tīrākai, sakārtotākai. Ne vienmēr izdodas šo mērķi sasniegt, taču ļoti daudzos gadījumos ir izdevies (par to katrs pats var pārliecināties, uzspiežot uz birkas "vai tā tam ir jābūt" un paskatoties, kas ir mainījies pēc publikācijas)!

Ja mēs vienmēr rakstītu tikai tad, kad esam saņēmuši amatpersonu atbildes, vezums no vietas nekustētu. Bieži vien tieši publiski uzdodot jautājumu, nebūšanas tiek novērstas nekavējoties. Runājot kaut vai par to pašu grafiti uz "Lielā dzinatra" – acīmredzot, mājas saimnieki domāja, ka neviens to nav pamanījis, ja jau divus mēnešus nedarīja neko. Pēc publikācijas pietika ar divām dienām, lai "ledus sakustētos". Starp citu, "Lielais dzintars" operatīvi reaģēja uz publikāciju, negaidot, kad uzdosim jautājumu. Tā bieži vien rīkojas arī citas iestādes.

Ja reakcija neseko, paši lūdzam atbildīgās amatpersonas sniegt skaidrojumu, atbildi par publikācijā norādītajiem trūkumiem vai neizdarībām. Lūdzām arī Komunālo pārvaldi izskaidrot, kāpēc grants seguma ielu kopšana notiek šādi, jo ir skaidrs, ka liepājniekus tas neapmierina. Pagaidām gan vienīgā atbilde, ko saņēmām, ir "ko lai skaidrojam, ja Ozolu ielā dzīvojošais pensionārs pats vislabāk zina, kā pilsētā pareizi ir jāgreiderē ielu grants segums?"

Diemžēl amatpersonas vai viņu sabiedrisko attiecību speciālisti mēdz reaģēt arī vīzdegunīgi un pat neatbildēt, lai gan tas nekādi neatbilst likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" rakstītajam: "Masu informācijas līdzekļiem ir tiesības saņemt informāciju no valsts un sabiedriskajām organizācijām".

Tāpēc par efektīvāku atzīstam tieši publisku jautājumu uzdošanu, jo pat tad, ja amatpersona atļaujas neatbildēt, portāla lasītāji vismaz ir informēti – gan par problēmu, gan amatpersonu reakciju vai nereaģēšanu.

Tā domājam arī turpināt.


Sludinājums

Ivars
06:04 | 18/02/16
ZIŅOT
(-8)
(13)
+

Prieks, ka uz manu komentāru ir pat vesels raksts publicēts. :D Tik gribas piebilst, ka ētiskāk un daudz vērtīgāk būtu publicēt arī otrās puses atbildi/komentāru vai ari klusēšanu par konkrēto jautājumu : Vai tā tam ir jābūt! Savādāk sanāk, ka Jūs bļaujat, bet pēc tam gaidāt reakciju, pat neiedziļinoties lietas būtībā. Nereti publicētajos jautājumos, nepietiek tikai ar rīcību, lai kaut ko izmainītu, bet ir iesaistītas arī citas institūcijas (Valsts iestādes, policija, cilvēki utml..

Sarmītei Pujēnai
06:44 | 18/02/16
ZIŅOT
(-15)
(25)
+

Jums nav ko atvainoties un taisnoties cilvēkiem, kuri raksta sava līmeņa komentārus. Nekad devajag nolaisties līdz idiotu līmenim un tad vēl diskutēt ar idiotiem, uzklausot vēl viņu idiotu dzīves pieredzi. Sarmīt, paldies par rakstiem, kuri vēl dod kaut kādu cerību, ka šajā pilsētā var kaut kas mainīties uz labo pusi.

:::
08:50 | 18/02/16
ZIŅOT
(-14)
(12)
+

Kaismīgās Sarmītes Pujēnas kultūras līmenis itin skaidri saredzams pat tik īsā "atziņas" fragmentā...

Piemēram
07:20 | 18/02/16
ZIŅOT
(-3)
(8)
+

Varbūt jāuzzina kāpēc viņš ir kakājis kāpņu telpā! Iespējams viņam ir aizdambējies pods, pie kā ir vainīgs augšējais kaimiņš, kas podā ir nolaidis lielos gurķus. :D

Piemērs
07:04 | 18/02/16
ZIŅOT
(-6)
(5)
+

Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotaju Jāni vai Sergeju policija pieķer atkārtoti kakājot savas mājas kāpņu telpā, sastāda protokolu un uzliek sodu par to. Žurnālists X nopublicē šo faktu. Vai tad žurnālistam jāpras viedoklis tam Jānim vai Sergejam , kā tas gadijās..

Varis Daugavietis
07:47 | 18/02/16
ZIŅOT
(-5)
(9)
+

No Piejūras pilsētas

Jūs esat šauri savos priekos,
Un jūsu sāpēm sāpju trūkst.
Es visiem jums bez prāta liekos,
Jo jūsu prāts jums smags kā jūgs
Un jūsu sāpēm vārdu nav

:::
20:05 | 18/02/16
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Nevis no Piejūras pilsētas, puis, bet no Piejūras slimnīcas tu esi...

Viedoklis
08:45 | 18/02/16
ZIŅOT
(-11)
(19)
+

"šo publikāciju mērķis ir tikai viens – palīdzēt Liepājai kļūt skaistākai, tīrākai, sakārtotākai" - nav jums, mīļie, nav tāda mērķa. Jūsu mēŗkis ir pavisam cits - paši to labi zināt! :)

NB
12:55 | 18/02/16
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

bļaujat jūs

Ivars
09:10 | 18/02/16
ZIŅOT
(-3)
(4)
+

Zinam, redzam un jūtam. Bet viņiem, laikam, ticība kam citam!

liepajnieks
08:55 | 18/02/16
ZIŅOT
(-5)
(18)
+

Tikai -par!!!! Tādai rubrikai portālā vajadzētu būt katru dienu-esu pārliecināts būtu ko rakstīt. Nejēdzību ir tik daudz-itsevišķi pašvaldības un valsts institūcijās.Daudzi sēž savos kabinetos un neredz nedzird kas notiek apkārt-un kamēr neiesper pa pēcpusi i nedomā kustēties.Radīsim sev apkārtesošo vidi labāku,sakoptāku,jo galugalā paši par to arī maksājam.Esu pārliecināts-šāda pabikstīšana nes augļus.Nesaprotu kāpēc daži ir sašutuši-nu kautvai par to pašu Lielo dzintaru-nu mūsu pilsētas vizītkarte-mūsu nodokļu naudas uzturēta-nu izej no kabineta-paskaties-un nokārto lai notīra.... nē-atrunas vajadzīgas. Es tikai par to lai atbildīgās personas un dienesti jūtas neomulīgi lasot šo rubriku....

eri
09:16 | 18/02/16
ZIŅOT
(-4)
(13)
+

Nu diplomam ir maz sakara ar izglītības vai kultūras līmeni. Daudzi ar augstskolu diplomiem ir "melnstrādnieki", lasa zemenes un tomātus vai ir vienkārši brīvie cilvēki (lasi bomži).
Uzskatu ka laba žurnālista uzdevums ir problēmu presē, internetā vai citur pasniegt lasītājam objektīvi, uzklausot visu iesaistīto pušu viedokļus un pašam vēl to izanalizējot.
Diemžēl būt neatkarīgam žurnālistam ir gandrīz neiespējami, jo maizīti ēst taču gribas, un tad nu jāpilda saimnieka dotie norādījumi. Un tas prasa arī laiku un darbu. Daudz vieglāk ir ielikt kādu rakstiņu ar lasītāju piesaistošu virsrakstu un tad sākt interesēties - kā tad tur īsti bija? Tas neattiecas tikai uz kādu konkrētu gadījumu, bet uz visu mūsu, tā saucamo žurnālistiku, kopumā. Tiek pildīti saimnieka norādījumi un celti reitingi. Gribētos pat vārda "žurnālists" vietā daudzreiz lietot vārdu "rakstiņtaisītājs". Būtu daudz objektīvāk. Te viens raksta par kakāšanu. Mēģiniet nu atšķirt žurnālistiku no vienkāršas informācijas.

Ziks
09:18 | 18/02/16
ZIŅOT
(-13)
(18)
+

Hallo, Pujēna - prātu esi izkūkojusi? Loi nu kas tas ir, tikai ne žurnālistika. neviens sevi cienošs žurnālists nevarētu pat iedomāties regulāri publicēt tikai 1 puses viedokli. Nevienam sevi cienošam žurnālistam neienāktos prātā tāds idiotisims - nopublicēt kaut kādu kļauzu un tad sēdēt rokas klēpī salikušam un gaidīt, kad kāds no darbiniekiem pamanīs un pats atsūtīs atbildi. Stulbuma augstākā pakāpe.

Paldies
12:59 | 18/02/16
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Jūs sevi labi raksturojāt. Nav ko piebilst

Arī Ivars
09:39 | 18/02/16
ZIŅOT
(-14)
(14)
+

Katrai monētai ir divas puses.
Ja Pujēna ir iedomājusies, ka kādam šīs publikācijas ir saistoša, tad viņa smagi maldās. Pirms kaut ko tādu publicēt vajag padomāt, kāds no tā visa reālais ''sausais atlikums''. Un tieši konkrētajā gadījumā sausais atlikums ir tikai tāds, ka mēs ļoti labi zinām kam šis portāls pieder,un ka gan šī portāla īpašnieks, gan šī raksta autore, raujas pie varas Liepājā.
Tāpēc nav brīnums, ka vienas puses (parasti pašvaldības) viedoklis ''pazūd tulkojumā'', jo viņš ir neizdevīgs šos rakstu veidotājiem.

liepajnieks
10:16 | 18/02/16
ZIŅOT
(-13)
(14)
+

Pujēna, tu jau sen sevi kā žurnāliste esi degradējusi, kaut gan agrāk uzskatīju tevi par vienu no vadošajiem žurnālistiem Liepājā

Laikam
12:57 | 18/02/16
ZIŅOT
(-11)
(8)
+

kauns par šiem vārdiem, ja baidies atklāti Pujēnai tos pateikt un jāslēpjas aiz anonīma komentāra?

Njā...
10:29 | 18/02/16
ZIŅOT
(-10)
(13)
+

Sarmīt, raksti vai neraksti - vienalga kārtējais 'zāģis' nākamajās pašvaldību vēlēšanās...:)))

komenti
10:53 | 18/02/16
ZIŅOT
(-6)
(9)
+

Tos indīgos, nekorektos komentārus raksta ļauni cilvēki. Ar savu ļaunumu viņi pirmkārt bojā paši savu dzīvi, bet viņus vajā ilūzija, ka aizvainojot citus, paliks labāk.

??
13:34 | 18/02/16
ZIŅOT
(-4)
(9)
+

Bet, vai šos RAKSTUS šeit publicē labi un laimīgi cilvēki??

Laime pilnīga
11:01 | 18/02/16
ZIŅOT
(-6)
(6)
+

Neviens te nevienu neapvainoja. Tā ir tikai atbilde uz viņas rakstiem un nostāju.

Sūnu ciems
11:25 | 18/02/16
ZIŅOT
(-2)
(20)
+

Ak, vai, nevienam šādus rakstus "nevajag", bet visi viņus lasa! Nu, tak netērējiet savu dārgo laiku un neveriet vaļā šādas rubrikas. Bet tak niez, kā vajag izteikties. No sērijas - neko par to nezinu, bet viedoklis ir.
Par tēmu! Neuzskatu, ka būtu kādam jātaisnojas par šādas rubrikas esamību. Ir labi, ka tāda ir, jo vismaz kāds pašapmierinātībā slīgstošajiem pilsētas tēviņiem, kas izvēlas neredzēt tālāk par savu degungalu, liek paskatīties "tur ārā", kur notiek īstā dzīve un kur nebūt viss nav tik rožaini, kā viņiem labpatiktos domāt, sēžot savos siltajos krēslos. Pilsēta, kam ir visas iespējas augt un attīstīties, grimst arvien dziļākos s.ū.d.o.s. Un principā visa Liepāja ir kļuvusi par vienu lielu jautājumu "Vai tā tam ir jābūt?"

Vovka
12:48 | 18/02/16
ZIŅOT
(-14)
(13)
+

Paldies Sarmīt par profesionalitāti, jā, tieši to, jo man patīt Jūsu iedibinājums "Vai tā tam jābūt?" Nu jau arī "Kurzemes Vārds" atļaujas kaut ko no tā, par ko regulāri rakstāt Jūs. Bet par nīgrajiem - tie galvenokārt ir domes vai tai pietuvināto nomenklatūras kalpiņi. Smieklīgi lasīt par ļautiņu prātojumiem par "raušanos pie varas" vai "saimnieka diktātu"... Bet par tematiku-paldies!

.
15:10 | 18/02/16
ZIŅOT
(-2)
(11)
+

Par rakstu - paldies, par rūpēm par Liepāju - paldies, par profesionalitāti - gandrīz sasmējos :)

Tomēr
14:00 | 18/02/16
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Kurš gan negrib tikt pie varas?

Sarmītei
14:42 | 18/02/16
ZIŅOT
(-11)
(7)
+

Tā turpināt! Cienu un atbalstu!

.
15:08 | 18/02/16
ZIŅOT
(-3)
(13)
+

Šādi raksti ir pilnīgi pieļaujami un bieži sastopami interneta blogos un forumos, bet nevajag blogošanu un tendenciozu tenkošanu jaukt ar žurnālistiku.

tā turpināt!
18:58 | 18/02/16
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Pastāvīga pašapmierinātība un pārspīlēta pašslavināšanās ir vienas daļas liepājnieku neatņemama izkaide. Sevišķi ar to izcēlās viens tagadējais Saeimas deputāts. No īstenības tas gan visai tālu, tādēļ jautājums - vai tā tam jābūt?- ir īsti vietā.

naivais
19:42 | 18/02/16
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

vai tā tam ir jābūt,ka var nemaksāt nodokļus un dzīvot svilpojot???

v
11:32 | 21/02/16
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Sarmīte Pujēna ir malacis !
Tā turēt
Jūsu portāls ir vienīgais svaiga gaisa malks šajā Liepājas sasmakušajā mediju dīķī...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki