Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Pašvaldības savā konferencē spriež par reģionālo reformu


atlikušas 250 zīmes


Pašvaldības savā konferencē spriež par reģionālo reformu (3)

Autors: Sarmīte Pujēna
Sestdien, 25. maijā, 2019 | BIRKAS: konference , reģionālā reforma , Dome , LiepU , Jānis Vilnītis , Dace Markus , VARAM , LPS , LLPA
Izdrukāt Ziņot
Konference pulcēja visai maz interesentu.
Konference pulcēja visai maz interesentu.
FOTO: Publicitātes

24. maijā Liepājas Universitātē (LiepU) notika Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) konference "Latvijas teritoriju attīstības izaicinājumi".

Konferencē, kuru LLPA un LPS organizēja sadarbībā ar republikas pilsētu domēm un reģionālajām augstskolām, tika akcentēti izglītības jomas izaicinājumi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātā administratīvi teritoriālā modeļa īstenošanas gadījumā.

Konferences mērķis bija vērtēt VARAM izstrādātā administratīvi teritoriālās reformas (ATR) modeļa ietekmi uz Liepājas un tai pievienojamo novadu – Aizputes, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Pāvilostas, Priekules, Rucavas un Vaiņodes – turpmāko attīstību, tostarp – ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras izglītības jomā.

Par kupli apmeklētu šo konferenci nevar nosaukt – tai sākoties, reģistrējušies bija 30 dalībnieki, vēlāk pievienojās vēl daži.

Konferenci atklāja LLP izpilddirektors Viktors Valainis un LPS priekšsēdis Gints Kaminskis. Par augstākās izglītības izaicinājumiem reģiona attīstībā referēja LiepU rektore Dace Markus. Pēc viņas tribīnē kāpa Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, kura uzstāšanās tēma bija "Liepājas pilsētas un tās ietekmes areāla attīstības tendences un attīstības stratēģija, tais skaitā izglītības sistēmas attīstības jautājumi tajā". Domes priekšsēdētājs bija rūpīgi sagatavojies, savu uzstāšanos ilustrējot ar faktiem un skaitļiem.

Vilnītis no konferences tribīnes atzina: "personīgi esmu "par" reformu", tomēr tajā pašā laikā norādīja, ka reformu nevar īstenot tik īsā laikā, bez naudas un analīzes, vai 1998. – 2008.gadā realizētā administratīvi teritoriālā reforma sasniedza savus mērķus, vai bija kļūdas un kādas utt. Vilnītis arī uzsvēra, ka joprojām ir virkne neatbildētu jautājumu, saistībā ar plānoto administratīvi teritoriālo reformu, tostarp arī attiecībā uz izglītības jomu.

"Liepājas pašvaldība, ņemot vērā šobrīd spēkā esošos normatīvos regulējumus, kā arī tos, kas tuvākajā laikā stāsies spēkā – par nepieciešamo skolēnu skaitu mācību iestādē un klasēs, minimālās telpas platības nosacījumiem uz vienu izglītojamo, pāreju uz jauno mācību saturu – jau šobrīd īstenojusi virkni pārmaiņu, lai atbilstu nosacījumiem, tāpat modernizējusi daļu pilsētas vidusskolu un uzsākusi darbu pie jaunas izglītības attīstības koncepcijas izstrādes nākamajam periodam.

Administratīvi teritoriālās reformas gadījumā, kur Liepājas pilsēta tiktu apvienota ar astoņiem novadiem, nāktos pārskatīt jau īstenotos soļus, pielāgojot tos jaunajai situācijai. Tas prasīs papildu cilvēku un finanšu resursus, ko VARAM nav paredzējusi novirzīt no valsts līdzekļiem. Turklāt šobrīd Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvātais izglītības modelis, kā es sadzirdēju konferencē no Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības ekspertes izglītības jautājumos Irinas Avdejevas un VARAM Reformu nodaļas vadītāja Arņa Šulta, nav savstarpēji saskaņots, līdz ar to pašvaldības var nonākt situācijā, kad paralēli jāīsteno divas reformas, un, iespējams, ar atšķirīgiem mērķiem."

Daži no jautājumiem, ko Liepājas pašvaldībai un apkārtējo astoņu novadu pašvaldībām kopīgi nāktos risināt, ir skolu mācību satura, programmu, mācību rezultātu izvērtējums un salīdzinājums, vienotas izglītības attīstības koncepcijas izstrāde, finansēšanas jautājumi, Eiropas fondu un citu finanšu instrumentu apgūšana, kā arī organizatoriski jautājumi, piemēram, dienesta viesnīcas izveides nepieciešamība Liepājā, ēdināšanas sistēmas pārskatīšana, transporta nodrošinājums u.c.

VARAM Reformu nodaļas vadītājs Arnis Šults, kurš uzstājās pēc Liepājas mēra, gan norādīja, ka iepriekšējā ATR tikusi izanalizēta 2012.gadā, strādājot pie Latvijas Nacionālā plāna. 2013.gadā Ministru kabinets uz Saeimu virzījis likumprojektu par reformu, kurš tā arī nav izskatīts un pieņemts līdz šim brīdim.

Kā noradīja Šults, VARAM ir uzdevusi ekspertiem – Latvijas Bankai, Latvijas Mobilajam telefonam, Latvijas Universitātei un citiem veikt konkrētus pētījumus saistībā ar plānoto ATR, kas sniegs atbildes uz daudziem jautājumiem. Piemēram, Latvijas Banka gatavo ziņojumu par ekonomisko efektu, ko sniegs reforma, un, kā izteicās Šults, "tie nav miljoni, bet simti miljonu..."

Konferencē piedalījās  arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs Ralfs Minkevičs, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte izglītības jautājumos Irina Avdejeva, Liepājas domes un apkārtējo novadu pašvaldību vadītāji un pārstāvji.

LLPA un LPS organizētās konferences par Latvijas teritoriju attīstības izaicinājumiem līdz jūnijam norisināsies septiņās Latvijas pilsētās, katrā no tām iezīmējot specifisko diskusijas tēmu – Liepājā tā bija izglītība, Ventspilij, kur konference norisinājās 20. maijā – veselības joma. Visu reģionālo konferenču rezumējums notiks jūnijā Rīgā.

27.maijā sāksies arī administratīvi teritoriālajai reformai veltītu konferenču cikls, ko organizē VARAM.

Sludinājums

bv
12:17 | 27/05/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Priedols noteikti uzstāsies

Pagasts
12:20 | 27/05/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Pēc tam visi laikam ballējās Grobiņā pie Priedola.

v57
18:52 | 27/05/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Plānoja rīkot pūču medības

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki