Divi lielie autobusi iepriekšējā naktī uz Rīgu aizveda Liepājas pedagogu delegāciju, kas piedalījās ceturtdien, 24.oktobrī, pie Saeimas notiekošajā piketā.

Par to portālu informēja Liepājas arodbiedrību centra vadītājs Toms Meiers.

Šodien aptuveni 2000 pedagogu un zinātnieku no visas Latvijas, pulcējās piketā pie Saeimas, izsvilpjot valsts budžeta projektu un prasot cienīgu darba samaksu, novēroja aģentūra LETA.

Piketētāji nepārtraukti svilpa un turēja rokās plakātus. Uz kāda no tiem bija rakstīts "Krīze beigusies, atdodiet algas!", uz citiem minēts "Ļaujiet skolotājiem dzīvot, nevis eksistēt!", "Prasām palielināt pedagogu darba samaksu!", "Cienīgam darbam – cienīgu algu!".

Bija ieradušies arī zinātnieki, kuri prasīja "Zinātniekiem sociālās garantijas", "Valdība, nenovērsies no augstākās izglītības un zinātnes!", "Izbeigt genocīdu pret zinātniekiem". Vēl kāds cits piketētāju plakāts pauda to, ka "Ar darba mīlestību rēķinus nesamaksāsim".

Kā novēroja LETA, pedagogi bija ieradušies no Alūksnes, Dobeles, Krāslavas novada, kā arī no Rīgas, Jūrmalas un Liepājas un citiem Latvijas reģioniem.

Dodoties uz Saeimas plenārsēdi, vairāki deputāti, tostarp Ina Druviete (V), Valērijs Agešins (SC), Kārlis Seržants (ZZS), Lolita Čigāne (V), piestāja pie piketētājiem īsai sarunai.

Pie protestētājiem bija ieradies arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, kurš apstājās, lai aprunātos ar pedagogiem. Vaicāts par pedagogu zemo atalgojumu, viņš norādīja, ka nav šaubu, ka tas ir zems, bet jautājums esot, kā to palielināt. "Nākotne ir mūsu rokās. Jāsaka, ka viņi redz labāk, kas jādara, jo visu mūžu strādā un labāk saprot," vaicāts, kāds būtu šīs dienas vēstījums pedagogiem, atzina Bērziņš.

Viņš arī sacīja, ka šādi pasākumi notiek ļoti reti un uz tiem sanāk tie, kas grib labu. Runājot par iespējām no nākamā gada palielināt algas, prezidents nedomā, ka 2014.gadā būs lielas izmaiņas salīdzinājumā ar esošo budžetu.

Pirmsskolas skolotājas no Krāslavas aģentūrai LETA izteicās, ka piedalīties protestā pamudinājusi mazā alga. Viņas akcentēja, ka pirmsskolas skolotājiem ir ļoti zemas algas un nav iespējas saņemt piemaksas, kā arī minēja, ka no jaunā gada līdz ar minimālās algas celšanu algas pieaugs, taču ne viņām, lai arī atbildība par bērnu izglītošanu ir liela. Skolotājas pauda cerību, ka valdība atradīs nepieciešamos līdzekļus algu palielināšanai no nākamā gada septembra par likmi līdz 310 latiem, kas, viņuprāt, joprojām nebūs cienīgs atalgojums.

Pie pedagogiem aprunāties bija ieradies arī izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Ik pa laikam pedagogi izkliedza saukli "Algu! Algu!".

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško aģentūrai LETA norādīja, ka šis ir pirmais solis un sākums protesta akcijām. Nākamais solis varētu būt streiks. Viņasprāt, politiķu vidū valda neizpratne, jo uz papīra algu pieliek, bet reālajā dzīvē pedagogiem algas tomēr nepalielinās. Viņa uzskata, ka nevar runāt par pārmaiņām un kvalitāti, ja tam neatvēl naudu. Mikiško sacīja, ka pedagogi ir gatavi reformām un pārmaiņām, taču akcentēja, ka mūsu pedagogiem ir zemākā alga Eiropā.

Viņa izteicās, ka Latvija ir tuvu tam, lai zemo algu un skolotāju pārslodzes dēļ zaudētu izglītības kvalitāti. Mikiško necer, ka sarunās ar politiķiem tiks izteikts apmierinošs piedāvājums, bet prognozē, ka tiks teikts, ka naudas nebūs. Ja sekos kāds piedāvājums algu palielināšanai, tas būšot patīkams pārsteigums.

LIZDA priekšsēdētāja arī minēja, ka Eiropas Izglītības darbinieku arodbiedrība ir paudusi atbalstu pedagogu un zinātnes darbinieku piketam un arodbiedrības prasībām. Šī arodorganizācija nosūtījusi arī vēstuli premjeram Valdim Dombrovskim (V), kurā aicina palielināt algas un nodrošināt adekvātu finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja LIZDA sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Grigorjevs, no Valmieras Pārgaujas sākumskolas ar vecāku padomes atbalstu uz piketu ieradās visi skolotāji, līdz ar to mācības tajā šodien nenotiek.

Kā iepriekš sacīja Grigorjevs, ja politiķi neieklausīsies nozares darbiniekos, arodbiedrība rīkos turpmākas protesta aktivitātes, neizslēdzot streiku.

Arodbiedrība ar brīdinājuma piketu vēlas pievērst deputātu un sabiedrības uzmanību izglītības un zinātnes darbinieku prasībām par nepieciešamo papildu finansējumu cienīgai darba samaksai. LIZDA nav mierā ar valdības piedāvājumu no 2014.gada 1.septembra paaugstināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes no 280 līdz 295 latiem uz papīra, bet vēlas pamatlikmes palielinājumu līdz 310 latiem. Arodbiedrība vēlas arī redzēt skaidri iezīmētu algu palielinājuma grafiku 2015. un 2016.gadam, tāpat arī mudinās nodrošināt normatīvos noteikto valsts finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai pilnā apmērā.

Atbalstu LIZDA tās prasībās paudusi arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācija (LIVA). Protesta akcijā piedalīties iecerējuši arī citu Latvijas arodbiedrību pārstāvji. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atbalsta skolotāju prasības, tāpēc piketā piedalīsies arī savienības vadība un dalīborganizāciju pārstāvji.

Kā akcentēja Grigorjevs, piketa dēļ mācību process necietīs un skolēni tiks nodarbināti. Katrai skolai atbilstoši tās iekšējai darba kārtībai ir jāizlemj, kā rīkoties, piemēram, kolēģi aizvietos tos, kuri piedalās piketā, vai uzdos kādu pastāvīgo darbu skolotāja uzraudzībā, skaidroja Grigorjevs. Viņš minēja, ka esot arī pedagogi, kuri atbalsta piketu, bet paši nepiedalīsies.

Kā ziņots, LIZDA padome vienbalsīgi nolēma neparakstīt sadarbības memorandu par pedagogu algu palielināšanu. Arodbiedrība atkārtoti izvirza prasību 2014.gadā piešķirt papildu finansējumu pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai no 280 līdz 310 latiem, kā arī nodrošināt normatīvos noteikto valsts finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai.

Dombrovskis aģentūrai LETA sacīja, ka pašreizējā budžetā nav finansējuma, lai palielinātu pedagogu zemāko likmi līdz 310 latiem. Viņaprāt, uz 310 latiem par likmi pedagogi varētu cerēt 2015.gadā, jo ministrija ir sagatavojusi strukturālo reformu paketi, kas ļautu rast nepieciešamo finansējumu.