Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Pirmizrādi piedzīvos triloģijas "Savējie sapratīs" otrā filma


atlikušas 250 zīmes


Pirmizrādi piedzīvos triloģijas "Savējie sapratīs" otrā filma (1)

Pirmdienā, 30. oktobrī, 2017 | BIRKAS: kino , Imants Kalniņš , Juris Pavītols , Valdis Skujiņš , Dace Gruntmane , Ausma Groduma
Izdrukāt Ziņot

Latviešu biedrības nams un Latvijas Kinematogrāfistu savienība 3. novembrī pulksten 19 piedāvā dokumentālās roka triloģijas otrās filmas "Septiņdesmitie. Spožums un posts" pirmizrādi.

Tā norisināsies Biedrības nama Kamerzālē. Apmeklētājiem būs iespēja tikties ar komponistu Imantu Kalniņu, mūziķiem Juri Pavītolu un Valdi Skujiņu, Daci Gruntmani ("Liepājas dzintars"), Ausmu Grodumu ("Liepājas dzintars"), kā arī ar filmas režisoru Mareku Bērentu, kuri pastāstīs par filmas tapšanas aizkulisēm un dalīsies savos iespaidos par piedzīvoto, informē projekta "Kino visiem un visur Latvijā" vadītāja Ieva Pitruka.

Trīs dokumentālās filmas "Sešdesmitie. Sākums.", "Septiņdesmitie. Spožums un posts" un "Astoņdesmitie. Jauna ēra" stāsta par 60. – 80. gadu latviešu rokmūziķiem, kas spītējot cenzūrai un aizliegumiem atļāvās publiski paust mūsu alkas pēc brīvības un neatkarības. Galvenais iemesls, kāpēc vispār vēl ir vērts runāt par tā laika rokmūziku – tā patiesi bija laba, profesionāla, izsāpēta, ne tā, kā tagad, kad dziedāt var visu. Cenzūra rūdīja mūziķus, padarot mūziku pārdomātāku, radošāku, spēcīgāku. Programmas tika rūpīgi slīpētas un mēģinājumi notika regulāri. Tieši rokmūziķi lika pamatus tam, ko mēs šodien uzskatam pašu par sevi saprotamu un neatņemamu – izpausmes un vārda brīvība.

Triloģijas otrā filma "Septiņdesmitie. Spožums un posts".

Pagājušā gadsimta 70-tie gadi mūzikā iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Iedvesmojušies no 60to gadu pasaules mūzikas grandiem – Elvis Presley, Bill Haley, "The Beatles", "The Rolling Stones", "The Beach Boys", "Led Zeppelin" kā arī Latvijā milzu atzinību guvušām pašmāju rokgrupām "Katedrāle", "Eolika", "2XBBM", "Melody Makers", "The Jockers" un citām, kas uz to brīdi bija jau izjukušas vai pārtraukušas darbību, parādās jaunas grupas – "Menuets", "Santa", "Jolanta", "Stroncijs 90", vēlāk "Līvi", "Sīpoli", "Modo". Izmantojot latviešu dzejnieku dzeju, jaunā mūziķu paaudze arvien vairāk pievēršas orģinālkompozīciju radīšanai, lai "caur puķēm", ar zemtekstu palīdzību, vēstītu par sev svarīgām, nacionālām tēmām.

Jau kopš sešdesmitajiem gadiem rokmūzikas žanrs piesaista plašas padomju jauniešu masas. Grupu koncerti un deju vakari ir pārpildīti. Publika tajos jūtas brīva un bieži atļaujas "padomju cilvēkam nepiedienīgu uzvedību". Rokmūziķiem tiek piemēroti dažādi ierobežojumi un aizliegumi, repertuārs tiek kontrolēts un dziesmas cenzētas. Jaunie komunistiskās ideoloģijas nesēji, kas nomaina veco funkcionāru paaudzi 70tajos gados, ir daudz zinošāki, informētāki un savā rīcībā rafinētāki. Viņi saprot kādas mūzikas vēsmas valda pasaulē ārpus "dzelzs priekškara", tādēļ "kaitīgās rietumu ietekmes" apkarošana tiek uztverta nopietnāk un izpildīta – pedantiskāk. Tiek aizliegts "Liepājas dzintars" un Mikrofona dziesmu aptauja. Tomēr tas neaptur mūziķus, bet veicina viņu radošumu, meklējot, kā apiet funkcionāru radītos šķēršļus. Dažkārt, pat pašiem neapzinoties, tiek radītas roka kompozīcijas, kas ar mūziku un dziesmu tekstiem ceļ latviešu pašapziņu un veicina nacionālās identitātes saglabāšanu. Filma lieliski parāda laikmetu, uz kura fona turpina attīstīties latviešu nacionālā rokmūzika.

Biļetes pieejamas Liepājas Latviešu biedrības nama kasē. Ieejas maksa 3 eiro. Skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2 eiro.


Andrea Maur
22:09 | 01/11/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nodrošiniet labumu no aizdevuma.
Sveiki,
Lai apmierinātu visas jūsu finansiālās problēmas. Es izsniedz aizdevumus ar gada procentu likmi 3% jebkurai nopietnai personai, kurai ir vajadzīga nauda, ​​un kas spēj atmaksāt ikmēneša maksājumus. Klients ir drošāks ar maniem nosacījumiem, lūdzu, sazinieties ar mani, lai saņemtu sīkāku informāciju tieši pa e-pastu: andreamaur3@gmail.com

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki