Kā vēsta Liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca, pirms 100 gadiem dzimis matemātiķis, augstskolu mācībspēks, daudz grāmatu un publikāciju autors, profesors Jānis Arvīds Mencis.

Matemātiķis Jānis Arvīds Mencis dzimis 1914.gada 4.maijā Valmieras apriņķa Braslavas pagastā. Dēls – Latvijas Universitātes matemātikas profesors Jānis Mencis, meita – Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore komponiste Selga Mence. 1928.gadā beidzis Urgas 6 klašu pamatskolu, 1934.gadā ar uzslavu – Rīgas Skolotāju institūtu. 1934.gadā pirmā publikācija "Kā mācīt dziedāšanas intervālus skolā" žurnālā "Audzinātājs". No 1934. līdz 1938.gadam skolotājs Rīgas Skolotāju institūta paraugskolā, pēc tam Cēsu Skolotāju institūta internāta audzinātājs un matemātikas skolotājs mēģinājuma paraugskolā (1939–1940). No 1940.gada skolotājs Rīgas 8.pamatskolā. Līdztekus studēja Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē, 1960.gadā beidza neklātienē ar kvalifikāciju vidusskolas matemātikas skolotājs.

1944./1945.g. Latviešu leģiona 19.divīzijas sastāvā cīnījies Kurzemes cietoksnī. No 1945. līdz 1947.gadam Karēlijā filtrācijas nometnē, ģeodēzists Baltijas–Baltās jūras kanāla atjaunošanā, par ko pēc atbrīvošanas apbalvots ar Goda rakstu. No 1947.gada dzīvoja un strādāja Liepājā. Skolotājs Liepājas Pedagoģiskajā skolā (1947–1951), skolotājs Liepājas 5.vidusskolā (1951–1964), docents Liepājas Pedagoģijas akadēmijā (1964–1999), profesors (1989), Matemātikas katedras vadītājs (1964–1978), Pedagoģisko zinātņu kandidāts (1977), habilitētais matemātikas doktors (1993).

Izstrādājis matemātikas mācīšanas sistēmu pamatskolām, sastādījis matemātikas mācību grāmatas, metodiku un palīgīdzekļus. 1994 apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa V šķiru. 2006.gadā piešķirts tituls "Goda liepājnieks". Ietverts laikraksta "Kurzemes Vārds" atlasē "20. gadsimta izcilākie Liepājas izglītības darbinieki".

J. Mencis: "Mācot matemātiku, esmu centies ļaut skolēniem saskatīt ne tikai atsevišķu matemātisko faktu skaistumu un praktisko derīgumu, bet jo īpaši matemātikas stingri loģisko un apbrīnojami harmoniski izveidoto struktūru. Tas ļauj skolēniem uztvert matemātiku ne kā atsevišķu, nesaistītu un tikai mehāniski iegaumējamu apgalvojumu jūkli, bet kā vienoti saskaņotu sistēmu. Esmu pārliecinājies, ka matemātikas mācīšanai skolā ir nepieciešami panākt pilnīgu izpratni tikai attiecīgā temata kodolā – ar to tad ir jau pietiekami, lai skolēns pats saviem spēkiem viegli varētu secināt un izprast no tā izrietošo. Tā matemātika skolēnam var kļūt par vienu no mīļākajiem mācību priekšmetiem. Minēto apsvērumu esmu centies iespēju robežās ievērot gan manis veidotajās matemātikas mācību grāmatās skolēniem, gan ieviest metodiskajā literatūrā un semināros skolotājiem."

Miris 2011.gada 31.janvārī Liepājā.

Kā portāls jau rakstīja, pēc viņa nāves Liepājas universitātē izveidots Jāņa Menča piemiņas fonds, saglabājot piemiņā šogad mūžībā aizgājušā ilggadējā matemātikas skolotāja un Liepājas universitātes profesora ieguldījumu matemātikas zinātnes jomā. Fonda mērķis, ziņo aģentūru BNS, ir uzstādīt Menča piemiņas plāksni pie Liepājas universitātes ēkas, iekārtot profesora Menča auditoriju, kā arī izveidot stipendiju fondu un atbalstīt un līdzfinansēt grāmatas, metodiskos materiālus un pedagoģiskos pētījumus matemātikas un didaktikas jautājumos, tā popularizējot profesora pedagoģisko un zinātnisko mantojumu. Savukārt aprīlī klajā nākusi žurnālistes Indra Imbovicas grāmata par Jāni Menci "Dzīves svinētājs Jānis Mencis".