Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Pirms 110 gadiem dzimis ķirurgs Maksims Ziks


atlikušas 250 zīmes


Pirms 110 gadiem dzimis ķirurgs Maksims Ziks

Otrdienā, 17. jūnijā, 2014 | BIRKAS: Maksims Ziks , Slimnīca , grāmata liepājnieki , medicīna
Izdrukāt Ziņot
Ķirurgs Maksims Ziks.
Ķirurgs Maksims Ziks.
FOTO: No P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja fondiem

Kā vēsta Liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca, pirms 110 gadiem dzimis viens no ievērojamākajiem Liepājas ķirurgiem, Latvijas PSR Nopelniem bagātais ārsts Maksims Ziks.

Ebreju tautības ārsts Maksims Ziks dzimis 1904.gada 17.jūnijā. Sieva Longina (mirusi 2005.), meita Džanna, ārste. 1929.gadā absolvējis Tartu Universitātes medicīnas fakultāti. 1941.gadā ieslodzīts Liepājas, pēc tam Rīgas geto un Štuthofas koncentrācijas nometnē. No nošaušanas viņu izglābis kāds bijušais Zika pacients.

No 1936.gada līdz līdz mūža beigām ķirurgs Liepājā. Neskaidros gadījumos Ziks mēdza dažas minūtes sēdēt pie slimnieka, turot roku uz pulsa. Bet pulsu viņš neskaitīja, jo šajā mirklī apkopoja domas. Taču uz slimnieka un apkārtējo kolēģu psihi tas atstāja suģestējošu iespaidu. Ilggadējs sieviešu ķirurģiskās nodaļas vadītājs, arī asins pārliešanas nodaļas galvenais ārsts. Pie Zika slimnieki varēja griezties jebkurā laikā – viņš palīdzību nekad neatteica. Raksturā vienāršs, atsaucīgs, izpalīdzīgs, ar labestīgu humoru. Ziks mīlēja atstāstīt patiesus un sadomātus atgadījumus no ārsta prakses. No 1964. līdz 1986.gadam Ziks Liepājā dzīvoja Virsnieku ielā 13, daudzdzīvokļu namā, tā saucamajā "hruščovkā", kur Zika piemiņai uzlikta memoriālā granīta plāksne. Latvijas PSR Nopelniem bagātais ārsts (1963). Ietverts laikraksta "Kurzemes Vārds" atlasē “20. gadsimta  izcilākie Liepājas ārsti”. Miris 1986.gadā Liepājā.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki