Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Pirms 130 gadiem miris mācītājs, valodnieks Gustavs Braše


atlikušas 250 zīmes


Pirms 130 gadiem miris mācītājs, valodnieks Gustavs Braše (2)

Trešdienā, 19. jūnijā, 2013 | BIRKAS: grāmata liepājnieki , grāmata , Gustavs Braše , baznīca
Izdrukāt Ziņot

Kā vēsta Liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca, pirms 130 gadiem Liepājā miris vācbaltiešu mācītājs, valodnieks, Latviešu grāmatniecības veicinātājs Gustavs Braše.

Vācbaltiešu mācītājs, valodnieks, Latviešu grāmatniecības veicinātājs, vārda "jaunlatvietis" ieviesējs Gustavs Vilhelms Zigmunds Braše (Brasche; arī Braše) dzimis 1802.gada 9.novembrī Īvandes pagastā mācītāja ģimenē. No 1820. līdz 1822.gadam studējis teoloģiju Tērbatas Universitātē. Pēc tam mājskolotājs, palīgmācītājs. No 1826. līdz 1870.gadam mācītājs Nīcā un Bārtā. No 1870.gada – Liepājā.

Darbojies Latviešu literatūras biedrībā. Rakstījis laikrakstos "Latviešu Avīzes", "Tas Latviešu Ļaužu Draugs" un citur. Sarakstījis lauksaimniecības padomu grāmatu, mācību grāmatas. Galvenais darbs ir "Lettisches Wörterbuch" ("Latviešu vārdnīca"), kur G. Braže izmantoja valodnieka Kārļa Kristiāna Ulmaņa atstātos materiālus. Gādājis par savas draudzes izglītību, dibinājis skolas, sagatavojis skolotājus. Bijis dedzīgs atturībnieks un sprediķojis par dzeršanas postu. Apkarojis jaunlatviešus, dēvējot viņus par Jungletten, no kā cēlies vārds "jaunlatvieši."

J.Janševskis: “Šis krietnais mācītājs un teicamais latviešu valodas pazinējs un cienītājs, kas tikai sava mūža pēdējā pusē nevarēja saprasties un satikt ar latviešu nacionālās atmodas darbiniekiem, savās draudzēs nopietni rūpējies par tautas izglītību.”

Miris 1883.gada 19.jūnijā Liepājā. apbedīts Nīcā.


Sludinājums

ja vajag, vajag
09:59 | 19/06/13
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

varētu teikt, ka šis portāls ir unikāls ar kapu hroniku, bet šķiet, ka bija vēl kāds - Latvijā ar to nepārsteigsi :)

Bez vēstures nav tagadnes
10:10 | 19/06/13
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Ja tev skolā vēsturē bija sliktas atzīmes un tā nepatika, nejauc šeit gaisu ar stulbiem komentāriem. Cerams, ka tevi neviens neatcerēsies, kad tu nomirsi.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki