Juris Rubenis un Uldis Pīlēns kopā ar dzīvesbiedrēm veido pirmo integrālās izglītības institūtu Baltijā, raksta žurnāls "ir".

Četrotne – Inga un Juris Rubeņi, Ilze un Uldis Pīlēni – ir nodibinājuši "Integrālās izglītības institūtu I3" un pirmo reizi Baltijā nopietni piesaka izglītības virzienu, kas jaunajā tūkstošgadē pieņemas spēkā dažādās valstīs, raksta žurnāls.
Šī virziena pamatā ir pārliecība, ka cilvēks un pasaule attīstītos daudz harmoniskāk, ja savu personību, attiecības ar citiem un jebkuru dzīves soli – ģimenē, biznesā vai politikā – mēs iemācītos uztvert kā daļu no vienota, savstarpēji saistīta veseluma, nevis saskaldītu pretrunu lauskās.

Redzīguma treniņš, pamošanās – šādiem vārdiem dibinātāji raksturo integrālās izglītības procesu.

"Redzīgums ir būtiski svarīgs Latvijas valsts izdzīvošanā. Jautājumi, kas mums būs jārisina tuvākajos 20 gados, būs vēl simtreiz sarežģītāki nekā pašreizējie, ar kuriem grūti tiekam galā. Institūts ir mūsu pienesums, ko savu spēku ietvaros varam konstruktīvi darīt," Juris Rubenis pauž žurnālam.

Ideja par inovatīvu izglītības centru, kas piedāvātu dažādas personības pilnveides programmas, Uldim Pīlēnam radās tieši pēc gadumijas, Indijas okeāna krastā lasot Jura Rubeņa ieteiktu grāmatu. Tā bija ekonomista Oto Šarmera sarakstītā "U teorija". Viņš analizē modernās sabiedrības plaisas, kas ved uz katastrofu – ekoloģisku, sociālu un garīgu –, jo patlaban pasaulē kolektīvi tiek radīts rezultāts, kuru neviens individuāli nevēlas.

Lai gan neviens no rīta nemostas ar domu, ka šodien vajadzētu iznīcināt vēl kādu sugu vai iegrūst nabadzībā vēl 100 000 cilvēku, diemžēl tieši tas notiek. Kā to mainīt? Šarmers piedāvā jaunu rīcības modeli – no «ego sistēmas» pāriet uz «eko sistēmu» jeb dažādu jomu līderiem attīstīt prasmi lēmumus pieņemt nevis no šauri savtīga skatpunkta, bet jebkuru problēmu uzreiz aplūkot plašākā kontekstā, kā daļu no veseluma. Burts «U» simbolizē šo pārmaiņu ceļu, jo cilvēkam vispirms no vecajiem priekšstatiem «jānolaižas» pie dziļākas izpratnes par sevi un savu darbu, kas dzimst no atvērtas, iekļaujošas uztveres. Tad iespējams atkal «uznirt» – uztvert nākotnes impulsus, pārbaudīt tos mazos projektos un īstenot dzīvē.
Šarmers ir tikai viens no autoriem, kura iekļaujošās idejas pēdējās desmitgadēs gūst ievērību pasaulē. Cits ietekmīgs domātājs ir Kens Vilbers, ko uzskata par integrālās teorijas pamatlicēju. Viņš visu cilvēka individuālo un kolektīvo pieredzi aplūko kā savstarpēji saistītu veselumu, kura aprakstīšanai un personības attīstības ceļa iezīmēšanai radījis īpašu karti.

Sekojot šīm idejām, daudzviet Eiropā un ASV top integrālās izglītības programmas kā papildinājums akadēmiskās izglītības sistēmai. "I3" iekļausies šajā plūsmā, raksta "ir".

Šarmera rakstītais sabalsojies ar Pīlēna paša atziņām, pie kurām nonācis, 20 gadu laikā būvējot biznesa koncernu "UPB", kas sekmīgi darbojas starptautiski un sasniedzis daudzu desmitu miljonu apgrozījumu. Atstājis tā operatīvo vadību, Pīlēns pašlaik raksta grāmatu par biznesa pieredzi, taču ideja veidot Latvijā pastāvīgu izglītības «laboratoriju» šķitusi vēl jaudīgāka.

Pārējie idejai noticējuši, un procesa gaitā sapratuši, ka visi četri kā līdzvērtīgi partneri vēlas dibināt jauno uzņēmumu.

"ir": "Katram ir sava loma. Juris, kas jau nepilnus desmit gadus Lūžņas mežos kopā ar Ingu vada kristīgās meditācijas centru "Elijas nams", atbild par institūta programmu izstrādi. Semināri, lekcijas, meditācija – institūts eksperimentēs ar formātiem un tēmām, piesaistot gan vietējos, gan ārvalstu pasniedzējus. Inga vadīs nodarbības kā diplomēta kontemplācijas skolotāja. Savukārt Ilze liks lietā "UPB" un "Vīna studijas" veidošanā uzkrāto mārketinga pieredzi, lai ikdienā vadītu "I3", kā arī attīstīs ap to laikmetīgās mākslas un kultūras projektus. Uldis nodrošinās projektam finansējumu («ir tā veiksmīgā situācija, kad dzīvē kaut kas jau ir izdarīts, lai šo projektu varētu atļauties pilnībā privātu, bez ārēja finansējuma») un vadīs nodarbības. Viņš arī strādā pie vizuālās skices modernai institūta mājvietai, kas taps Ķīpsalā. Projektēšana pilnīgi jāpabeidz līdz nākamajam pavasarim, un ap Latvijas simtgades svinību laiku ēkai jābūt zem jumta. Bet, kamēr zemes pleķī, ko sargā staltu liepu rinda, vēl kuplo zāle, institūts jau ir sācis darbu – pirmos eksperimentālos seminārus".