Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Runās par šūpuļa simbolisko un mītiski maģiskos nozīmi


atlikušas 250 zīmes


Runās par šūpuļa simbolisko un mītiski maģiskos nozīmi

Autors: Maruta Eistere, Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe
Trešdienā, 16. maijā, 2018 | BIRKAS: muzejs , Muzeju nakts , folklora , lekcija
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Liepājas muzejs

Sestdien, 19.maijā, pulksten 21 Liepājas muzejā Muzeju nakts ietvaros Ingus Barovskis lekcijā aplūkos šūpuļa mītiski maģiskos aspektus un simbolisko nozīmi ticējumos, paražās un pasakās.

Šūpulis – līdzīgi kā citas reālijas, piemēram, pirts, mēsliens u.c. – mītiskajos priekšstatos simbolizē dzīvības sākumu. Un ne velti arī mūsdienās ir aktuāls teiciens "No šūpuļa līdz kapam".

Ar šūpuli saistās arī daudzi tabu, tāpat tas ir ciešai saistīts ar vairākiem latviešu folklorā duāliem tēliem. Pēc tam vakara turpinājumā iekļauta arī lekcija par pirti un tās tradīcijām.
Bārtas etnogrāfiskais ansamblis un Rucavas sievas pievērsīsies kristību tēmai. Dzeju baudīt aicinām uzvedumā "Kā zagšus", bet pēc tam Liepājas Universitātes Piejūras literārās akadēmijas studentu patriotiskās prozas lasījumi.

Šūpuļdziesmas džeza skaņās izspēlēs Oleksija Demčenko džeza kvartets. Muzeja dārzā latviešu dziesmas dziedās Agnese Kuplēna ar draugiem, uzstāsies tautas mūzikas grupa "Tautumeitas", bet noslēgumā ar maigām kokles skaņām vakaru noslēgs postfolka apvienība "Saule i tuvāk".

Šūpuļdziesmas Liepājā Muzeju nakts laikā skanēs vēl daudz kur. Atpūtas centra "Libava" viesnīcas zālē paredzēts koncerts, kurā piedalās LMMDV simfoniskais orķestris, diriģenta Reiņa Lapas vadībā un Liepājas un baleta un dejas studijas audzēkņi Ingrīdas Lūres vadībā, kā arī visa vakara garumā būs iespējams aplūkot latviešu jauno mākslinieku darbu izstādi "Talantu šūpulis. Latvieši. Mīlestība. Itālijas palete". Pēc pulksten 21 viesnīcas kamīnzālē piedāvās filmu par ēkas vēsturi, atdzimšanu tās patreizējā veidolā.

Iepazīties ar Muzeju nakts programmu var Liepājas muzeja mājas lapā – www.liepajasmuzejs.lv un Muzeju nakts Liepājā facebooka lapā – @MuzejuNaktsLiepaja, kur var sekot jaunākajām aktualitātēm.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki