Liepājā nenotiks 30.aprīlī paredzētā sakrālās mākslas izstāde, jo tā muzējā vienlaikus notiktu ar vaska figūtu izstādi, kurā līdzās Jēzus vaska figūrai apskatāmas slavenību figūras.

Katoļu priesteris Andris Vasiļevskis atteicies no sakrālās mākslas izstādes veidošanas Liepājā, jo tā būtu notikusi vienlaikus ar izstādi "Slavenības", kas atceļojusi no Sanktpēterburgas Vaska figūru muzeja un kurā līdzās Jēzus vaska figūrai apskatāmas dažādu slavenību figūras, raksta LETA.

Sakrālās mākslas izstādes atvēršana Liepājas muzeja telpās bija paredzēta 30.aprīlī, reprezentējot Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes katoļu draudžu vēsturisko mantojumu - liturģijā lietotās tekstīlijas -, parādot vēsturisko mākslas stilu daudzveidību un skaistumu.

"Izstādes priekšmetus biju savlaicīgi sagatavojis, ar muzeja darbinieci Uļu Gintneri vienojos par līdzdalību tās veidošanā. Tad uzzināju, ka vienlaikus ar šo sakrālās mākslas mantojuma izstādi Liepājas muzejā notiek vaska figūru izstāde no Pēterburgas. Kādā portālā atradu tās raksturojumu "Vaska Putins, Jēzus un Merilina"," informēja Vasiļevskis. Sākot interesēties tuvāk, viņā nostiprinājusies pārliecība, ka šāda muzeja telpās veidoto izstāžu prakse ir pretrunā ar paredzētās sakrālās mākslas izstādes mērķi un viņa kristieša pārliecību.

"Vietā, kur Vladimiru Putinu, kaut vaskā darinātu, noliek līdzās Jēzum, arī vaskā, nespēju izlikt lokālās katoļu kopienas mantojumu," atzina priesteris. Viņaprāt, ar šo vaska figūru izstādi ir pārkāpta trauslā, bet ļoti būtiskā robeža - cieņa pret kristietību. "Notikusi tās devalvācija masu kultūras līmenī, manuprāt, parādot arī Latvijas valstij nevēlamu vērtību kompilāciju, šķeļot sabiedrību patlaban sarežģītajā politiskajā situācijā," piebilda priesteris.

"Nevēlos nevienu nosodīt, taču pieminēšu, ka kopš 2007.gada kopā ar Liepājas muzeju izveidojām piecas sakrālās mākslas izstādes. Patiesi nožēloju, ka šajā brīdī sestās nebūs," atzina Vasiļevskis.

Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla aģentūru LETA informēja, ka sakrālās mākslas darbus bija paredzēts eksponēt izstādē, ko organizēja Liepājas Dizaina un mākslas vidusskola. "Par izstādes satur atbild mākslas skola, mēs tikai piedāvājām savas telpas," skaidroja Kārkla, piebilstot, ka šajā nepatīkamajā situācijā muzejs izrādījies "bez vainas vainīgs".

Vaska figūru izstāde iepriekš ļoti veiksmīgi jau noritējusi Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, un droši vien līdzīgi pozitīvā gultnē tā būtu notikusi arī Liepājā, ja vien to neaizēnotu šis starpgadījums, atzina Kārkla. Viņa uzsvēra, ka muzejs rīko pasākumus un izstādes atbilstoši tā koncepcijai un tam līdz šim ir bijusi veiksmīga sadarbība gan ar priesteri Vasiļevski, gan ar mākslas skolu.

Liepājas Mākslas un dizaina vidusskolas komentāru aģentūrai LETA pagaidām neizdevās iegūt.