Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Senais katedrāles krusta lodes saturs, iespējams, zudis


atlikušas 250 zīmes


Senais katedrāles krusta lodes saturs, iespējams, zudis (7)

Autors: Sarmīte Pujēna
Ceturtdienā, 06. jūnijā, 2019 | BIRKAS: Sv.Trīsvienības katedrāle , vēsture , restaurācija , fonds , Verners Leja , Ilze Vitāle
Izdrukāt Ziņot
Sv.Trīsvienības katedrāles krusta lode, kurā bija noglabāta kapsula.
Sv.Trīsvienības katedrāles krusta lode, kurā bija noglabāta kapsula.
FOTO: no trisvienibasfonds.lelb.lv

Sv.Trīsvienības katedrālē lodē zem krusta atrastajā kapsulā ievietots dokuments, kas vēsta, ka iepriekš tā atvērta 1985.gada 15.augustā.

Tāpat laika kapsulā ievietotajā tekstā sacīts, ka viss 1985.gadā no kapsulas izņemtais saturs nodots glabāšanā Liepājas muzejā. Taču, kā pastāstīja Sv.Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda vadītāja Ilze Vitāle, muzeja fondos nekas neesot atrasts. Tā kā uz kapsulas, kuru nesen žurnālistu klātbūtnē atvēra, atrodams gadskaitlis "1886", var pieņemt, ka 1985.gadā no tās izņemtais saturs attiecas uz šo laiku.

Jau rakstījām, ka 23.maija rītā katedrāles atjaunošanas fonda, draudzes, būvnieku, kā arī pašvaldības pārstāvji bija kāpuši katedrāles tornī, lai atvērtu krusta lodi un izņemtu tajā noglabāto kapsulu – to, ka tāda lodē ievietota, bija pamanījuši celtnieki. Žurnālistu klātbūtnē kapsula tika atvērta, izņemti dažādi priekšmeti – monētas, laikraksta "Padomju Jaunatne" numurs, kārbiņa ar oblātām, rokas pulkstenis, kā arī tīstoklis, kuru katedrāles dekāns Pēteris Kalks solījās atvērt vēlāk, lai neko nesabojātu.

Kā pastāstīja Vitāle, šajā tīstoklī atrastas divas papīra lapas ar nelielu tekstu par to, ka "pārvarot laikmeta grūtības" no 1983.gada 2.septembra līdz 1984.gada 6.decembrim veikta katedrāles torņa pēdējā posma metāla daļu restaurācija, kā arī, ka krusta lode atvērta 1985.gada 15.augustā un tās saturs nodots muzejam. Kas tieši atradies kapsulā gan neesot teikts.

Bez šī vēstījuma tīstoklī bijusi arī papīra nauda no pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem, mācītāja Pētera Sproģe rakstīta lūgšana par dievnamu un liepājniekiem, divu dievkalpojumu kārtība, Lutera katehisma sējumiņš, melnbalta fotogrāfija ar Sv.Trīsvienības katedrāles attēlu un laikrakstu "Padomju Jaunatne" un "Komunists" numuri.

Viens no torņa remontētājiem bijis Verners Leja (bez viņa arī Zigurds Blūms un Valdis Sustriņš), kura mazdēls uzdāvinājis fondam fotogrāfiju un pastāstījis, ka 1985.gadā atverot krusta lodi, būvnieki tajā atraduši arī pudeles lauskas – acīmredzot tur bijusi ievietota arī pudele baznīcas vīna, kas laika gaitā diemžēl saplīsusi.

Piektdien, 7.jūnijā, pulksten 16, pirms krusta lodē tiks ievietots vēstījums nākamajām paaudzēm, dievnamā notiks svētbrīdis, ko vadīs Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons un dekāns Pēteris Kalks. Vēlāk, no pulksten 18 līdz 22 "Baznīcu nakts" ietvaros apmeklētājiem būs iespēja uzzināt plašāk par katedrāles atjaunošanas darbu gaitu, kā arī par 1985.gadā ievietotā vēstījuma izņemšanu no laika kapsulas un jaunā mūsdienu vēstījuma ielikšanu.

Sludinājums

cccp
11:20 | 06/06/19
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

vai tad muzejs nevar atklat ,vai jamekle vdk kartite un janoskaidro vainigais :)

LV
13:18 | 06/06/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Labs Video!

LPSR
22:47 | 08/06/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Video labs,bet kapēc lasot bībeli Kalks nenoņēma cepuri? Dome rāda piekšzīmi.

Zudusī
16:18 | 06/06/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

traki, traki

kapes
16:44 | 06/06/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

kad muzējs savedīs kārtībā savus fondus, lai tur varētu atrast visu, kas bija izvest uz remonta laiku?

kopš mu

Jonas
10:29 | 10/06/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Starp citu, visvairāk vērtību pazūd tieši no muzejiem, kur vērtīgi eksponāti vai nu vienkārši pazūd vai tiek samainīti pret nevērtīgiem krāmiem. Cilvēkam, diemžēl, tas ir gēnos.

Kukū
15:37 | 11/06/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kurā seriālā tad šitas variants ir noskatīts? Ar gēniem saistās arī neveselīgas domas un ačgārna pasaules uztvere.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki